Kapelle onderzoekt snelheid verkeer in 30 kilometerzone Kunstwerk uit Kats opzettelijk vernield IOLEN 11 Leerlingen zijn stagiair bij bedrijf docent Ondernemersechtpaar Ad en Hannah Krijger runt nu tien maanden met succes de dorpssupermarkt in Waarde. Mindfulness anthonlse Supermarkt Van Waerde is van iedereen in Waarde Hannah Krijger, mede-eige naar van supermarkt Lek ker Makkelijk Van Waerde zit samen met haar zoontje Pavel achter de kassa. Zij scant bood schappen, hij slaat met een ballon op de kassaband. De klant lacht en feliciteert Pavel: hij is deze week vier jaar geworden. De sfeer in de supermarkt in dorpscentrum de Meerwaarde in Waarde is gezellig en informeel. Het echtpaar Ad en Hannah Krij ger blies de dorpssupermarkt in augustus 2015 nieuw leven in. De vorige eigenaar stopte er na een jaar mee: de omzet viel tegen. Ad: „Wij vonden het belangrijk dat er een supermarkt is in Waar de. En dat vindt iedereen, bleek uit de enquête die we voor de overname hielden. Vandaar ook deze naam: Van Waerde. Een su permarkt is een waarde voor Waarde en de winkel is van ieder een in Waarde." De winkel heeft een duidelijke sociale functie, vertelt Ad. „Klan ten die iets leuks of verdrietigs meemaken, komen dat vaak vertel len. Bij bijvoorbeeld de Aldi zeg je niet tegen de caissière dat je net naar het ziekenhuis bent geweest en een moeilijke uitslag kreeg. Hier kan dat wel." De supermarkt is aangesloten bij de keten Lekker Makkelijk. Dat vond het echtpaar belangrijk: zo hoefden ze de inrichting en het aanbod niet zelf te bedenken en krijgen dorpsbewoners in tegen stelling tot vorig jaar iedere week een folder. De hoek met cadeau tjes is wel een eigen idee, net als de oven om klanten een warm, vers broodje aan te kunnen bie den. Hannah krijgt deze donder- Zomertraining 2016 www.meditatiezeeland.nl "intensief betrokken bij elke fase" makelaars vraag een gratis waardebepaling aan! „Het gaat om de routes Dijkwelseweg/Dijkwelsestraat en de Vroonlandseweg", zei wet houder Jon Herselman tijdens de raadsvergadering. „Die laatste na tuurlijk ook in verband met de komst van de brede school daar. We zullen kijken of we met sim pele maatregelen de snelheid te rug kunnen dringen." De discus sie werd aangezwengeld door Pierre Kruizinga van de Christen- Unie. Het is hem al langer een doorn in het oog dat er in 30 kilo meterzones harder gereden wordt, maar dat daar niet tegen opgetreden wordt. „Het wordt tijd dat er in Kapelle gehand haafd wordt op zaken die niet kloppen", aldus Kruizinga. Volgens burgemeester Anton Stapelkamp wordt er niet gehand haafd omdat 'de wegen niet feite- dagmorgen hulp van de veertienja rige stagiair Maurice Rietveld. Ad werkt als praktijkdocent op het Calvijn College in Kerkpolder en biedt zijn leerlingen het hele jaar door stageplekken aan. Handig voor hem, handig voor hen. De su permarkt fungeert ook als vang net voor leerlingen bij wie een sta ge bij een ander bedrijf niet goed gaat. Ad: „Dan kunnen ze bij mij verder. Hier is het kleinschalig en vertrouwd. Ze kennen mij en er is een-op-een begeleiding." De winkeleigenaar en docent denkt erover om het praktijkon derwijs op school nog beter aan te laten sluiten op de echte werk vloer. In een praktijkruimte is op het Calvijn College namelijk een supermarktje nagebouwd, waar leerlingen bijvoorbeeld de produc ten spiegelen. „Maar die spullen gaan na de les weer de kast in. Het is niet echt. Misschien kan hier een klas een hele ochtend komen spiegelen. Dan ben je écht in de praktijk bezig." Ad en Hannah Krijger zijn 'best trots' dat de winkel tot nu toe goed loopt. „Maar we zijn net zo goed trots op onze klanten. Je doet dit met z'n allen." lijk zijn ingericht als een 30 kilo meterzone'. „Dan gaat het Open baar Ministerie er niet mee ak koord om mensen te beboeten. Daar ligt de bottleneck", aldus Stapelkamp. Die constatering be vreemdde Kruizinga: „Wij han gen die borden op. Dat is onze be voegdheid. Dan zou je ook be voegd moeten zijn om op die bor den te handhaven. Als dat niet kan, is die 30 kilometer een schijnveiligheid." Herselman wil nu 'her en der' wat metingen Als we niet kunnen handhaven is die 30 kilometerzone een schijnveiligheid gaan laten verrichten om te kij ken of de beeldvorming in Kapel le klopt met de werkelijk gere den snelheden. „Want sommi gen menen dat er 100 kilometer per uur gereden wordt. En meten is weten." Als de cijfers bekend zijn praat de raad er verder over. De sokkel van het beeld aan de Noordlangeweg is beschadigd, de natuurstenen tegels zijn afgebro ken en de tegels zijn op twee plaatsen verschoven. Dat meldt de gemeente Noord-Beveland op haar website. Maakster Lydia Klop-Steendijk uit Kortgene schrok toen ze afgelo pen zondag te horen kreeg dat haar kunstwerk vernield was. De beeldhouwster uit Kortgene dacht ze het beeld en de sokkel hufter- proof genoeg had gemaakt. „De sokkel is in laagjes gemetseld, dat krijg je echt niet zomaar omver. Ook niet met een groepje jon gens." Klop-Steendijk denkt dat de vandalen met een auto en span banden hebben geprobeerd het kunstwerk te stelen. „Voor het brons, of om het in zijn geheel te verkopen. Het is ze niet gelukt. Misschien zijn ze gestoord of luk te het niet om het beeld zonder letsel van de sokkel te krijgen." De gemeente heeft het beeld woensdag verwijderd. Het wordt gerestaureerd en vervolgens weer teruggeplaatst. Nog meer hufter- proof dan het al was. Alles bij el kaar een duur grapje, weet Klop-Steendijk. „Het kost duizen den euro's om het brons opnieuw te gieten en alles mooi af te wer ken. Veel meer dan de paar hon derd euro die het de dieven had opgeleverd. Eeuwig zonde." In 2005 kocht de gemeente 'Saamhorigheid' van Klop-Steen dijk en kreeg het een plek op het pleintje aan de Noordlangeweg. Het beeld bestaat uit mannen, vrouwen en kinderen die in een kring staan en elkaar vasthouden. Opgestapelde natuurstenen platen vormen de sokkel. Het geheel staat symbool voor de saamhorig heid in Kats. zaterdag 25 juni 2016 Winkel: sociale functie en vangnet Joanne Karkdijk Waarde —Ad Krijger, eigenaar supermarkt 8 sessies maandagavond (2,5u) 4 juli t/m 29 aug. 2016 Gapinge Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Tel. 06-22868392 F. den Hollanderlaan 18 Goes - www.anthonise.nl - 0113 270406 De gemeente Kapelle gaat on derzoeken hoe de snelheid van het verkeer binnen de kern Ka pelle omlaag kan. Het college heeft een bureau opdracht ge geven om twee doorgaande rou tes te bekijken. Willem Adriaansens Kapelle Pierre Kruizinga, raadslid CU Het bronzen kunstwerk Saamho righeid in Kats is kapot, waar schijnlijk als gevolg van een po ging tot diefstal. Ellen Jobse Kats Hannah en Ad Krijger controleren met stagiair Maurice Rietveld of de sla vers is. foto johan van der heijden Het kapotte beeld 'Saamhorig heid' in Kats. foto michiel klop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91