Wie gaat dat betalen? O 8 NI De beurzen kregen harde klappen gisteren. Maar hoeveel pijn de Brexit echt gaat doen, is nog totaal onduidelijk. 'Een Nexit zou volstrekt onverantwoord zijn en niet in het belang van Nederland' premier Mark Rutte Tot op de dag van het referendum, was er op de internationale beurzen eigenlijk niet zo gek veel aan de hand. „Of een Brexit écht belangrijk is?", was de retorische vraag die de Hong Kongse DBS Bank zichzelf in een analistenrapport stelde. „Voor Groot-Brittannië zeker, maar voor de rest van de wereld niet bepaald. Vanuit reëel economisch perspectief kan Groot-Brittannië morgen zo van de wereldkaart vallen, en zijn plek zou worden ingenomen door groei in Azië. De Britten hebben in 400 jaar niet zo'n marginale rol in de we reldeconomie gespeeld als nu." De laconieke uitspraken staan in schril contrast met de paniek die zich gisteren meester maakte van de beurzen, toen de Britten tot verras sing van de financiële wereld de draad met de EU doorknipten. De ellende begon 's nachts, in Ja pan, toen de eerste Brexit-uitslagen doorsijpelden. De Nikkei sloot liefst 8 procent lager. De Europese beur zen deden de paniek aanvankelijk dunnetjes over. In Amsterdam was de AEX zelfs zo van slag, dat de han del tien minuten te laat begon. Toen de boel eenmaal op orde was, verloor de belangrijkste Nederlandse graad meter meteen 8,7 procent. De grote beurzen in Europa lieten vergelijkbare percentages zien. Voor al de financiële aandelen - banken, verzekeraars - kregen forse klappen. Analisten spraken van een histo risch moment en spraken van de grootste eendaagse krach sinds de zwarte maandag van oktober 1987. Uiteindelijk viel de schade op het Damrak, met aan het eind van de dag 5,7 procent, nog mee. De beur zen van Frankfurt, Milaan, Madrid en Parijs leverden met 8 tot 12 pro cent beduidend meer in. De olieprijs en de Britse pond maakten ook een forse val. Goud won juist fors, omdat beleggers een veilige haven zoeken. Ter nuance: de enorme verliezen vor men voor een deel een correctie. An ticiperend op een verlengd verblijf van Groot-Brittannië in de EU en ge voed door positieve berichten van opiniepeilers en wedkantoren, wa ren de koersen de afgelopen week sterk gestegen. Analist Corné van Ze- ijl van Actiam nuanceert de paniek. „Anderhalve week geleden stond de AEX ook rond deze stand." Voor beleggers is het, nu de eerste schrik eenmaal voorbij is, vooral be langrijk hoe de Brexit wordt afgewik keld. Wat spreekt de EU met de Brit ten af? Blijft het Verenigd Konink rijk deel van de Europese Economi sche Ruimte? Gebeurt de scheiding onder gunstige voorwaarden, waar bij de onderlinge handel niet al te veel wordt geschaad? Wat gebeurt er met de Londense City, het belangrijkste financiële cen trum van Europa? De BBC meldde gistermiddag dat Morgan Stanley 2.000 medewerkers zou willen over plaatsen naar Dublin en Frankfurt. Een gerucht dat de Amerikaanse za kenbank vrijwel direct ontkende. Het tekent de paniek. Het is mogelijk dat Groot-Brittan nië een soort Noorwegen of IJsland wordt: geen lid van de EU, wel toe gang tot de gemeenschappelijke AEX DAX Frankfurt FTSE Nikkei markt. Die toegang is zeker voor de Britten erg belangrijk. De helft van de Britse export gaat naar de EU. Ook voor Nederland is dat belang rijk. De Britten zijn na Duitsland on ze belangrijkste handelspartner. We exporteerden er vorig jaar voor 38 miljard euro aan goederen heen. De Nederlandse handel met Groot-Brit tannië is volgens schattingen goed voor 300.000 banen. Maar of het ook echt zo uitpakt? Niemand die het weet. En dat is ook precies waarom de Nederlandse Pen sioenfederatie uiterst bezorgd is. „Het ziet ernaar uit dat de uittreding van de Britten een heel lang proces gaat worden. Dat betekent een lange tijd van onzekerheid en dat is slecht voor de financiële markten." Juist vanwege de onzekerheid rie pen diverse branche-organisaties de Britten op om snel tot zaken te ko men met de EU. De vraag is of het daarvan komt. Boris Johnson, de lei der van het Brexit-kamp, zei gisteren al dat uittreding geen haast had. Zo scherp hij de afgelopen tijd uit de hoek kwam, zo mild toonde hij zich gisteren. „We kunnen Europa niet de rug toekeren, we zijn onderdeel van Europa. Onze kinderen en klein kinderen zullen een fantastische toe komst hebben als Europeanen." zaterdag 25 juni 2016 Als reactie op de Brexit verloor de belangrijkste Nederlandse graadmeter AEX meteen 8,7 pro cent. Uiteindelijk viel de schade op het Damrak, met 5,7 procent, nog mee. Beurs schrikt en maar wacht vooral ikt David Bremmer Sander van Mersbergen Amsterdam Amsterdam 400 Don Vrij Don Vrij Don Vrij 10.000 Londen 6500 Tokio 16.500 6.000 15.500 15.000 14.500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8