Europa Nederland ...GB Britten nemen risico en springen ineen NIEUWS 7 iV De Brexit is een wake-upcall voor Europa, zegt auteur Geert Mak, die in 2004 het boek 'In Europa' schreef. Als er nu niks gebeurt, zal de EU uiteindelijk in elkaar zakken GEERT MAK Hoe lang gaat dit nog duren? Nog héél lang. De Europese Unie wil zo snel mo gelijk onderhandelen met de Britten over de uit treding. Scheidend premier Cameron wil dat echter aan zijn opvolger overlaten, die pas in ok tober aantreedt. En die beoogd opvolger, Boris Johnson, zegt helemaal geen haast te hebben. Het proces begint pas als het land formeel in Brussel aangeeft dat het eruit wil (de zogeheten artikel 50-procedure). Pas daarna beginnen de gesprekken over de ontvlechting van de EU en het Verenigd Koninkrijk. Er moet onderhandeld worden over wat er gebeurt met handelsvoor- waarden (komt er net als met Noorwegen een vrijhandelsakkoord?) en honderden andere re gels. Daar staat op papier twee jaar voor, maar Eu ropees president Tusk heeft al gezegd rekening En nu een Nexit! PW-leider Geert Wilders ziet het wel zitten: wat aan de overkant van de Noordzee kan, kan hier ook. Maar dat zal in elk geval niet snel ge beuren. Een referendum kan hier alleen worden afgedwongen over een nieuwe wet of verdrags wijziging die het kabinet voorlegt aan de Twee de Kamer. Binnen acht weken dienen dan 300.000 handtekeningen te zijn verzameld, zo als onlangs over het EU-verdrag met Oekraïne. Maar er ligt geen wet klaar om als Nederland uit de EU te stappen. Ook levert een Brexit geen ver dragswijziging op. De referendumwet geldt hier dus niet. Wel kan een kabinet er zelf toe besluiten een referendum uit te schrijven over een Nexit, maar dat wil alleen de PW. Reden waarom Wil ders het inzet wil maken bij de verkiezingscam pagne. Kansloos is zijn inzet niet. Uit een recent onderzoek van TNS Nipo blijkt dat bijna 40 pro cent zo'n referendum wel ziet zitten.De SP wil ook een referendum, maar dan over inperking van de macht van Brussel. Zo wil de partij de Europese Commissie afschaffen. te houden met zeven jaar. Tot de afronding er van, blijft Groot-Brittannië volwaardig lid, 'met alle rechten en plichten' aldus commissievoor zitter Juncker. Europa heeft zo'n boedelscheiding nooit eer der meegemaakt. Het enige precedent is Groen land, dat na onafhankelijk van Denemarken in 1982 voor uittreding koos en daarna drie jaar no dig had. En dat was alleen om met de EU tot vis serijafspraken te komen. Brokkelt Europa uiteen? Veel politieke leiders in Europa riepen gisteroch tend direct niet te geloven dat de Brexit leidt tot een kettingreactie. Dat kan wishful thinking zijn, want in vele landen staan populistische partijen te popelen om ook een referendum uit te schrij ven over het EU-lidmaatschap. In Frankrijk wil een meerderheid van de bevolking dat. Front Na- tional-leider Le Pen pleit voor een Frexit. En in Zweden (Zwexit), Denemarken (Dexit) en Hon garije (Huxit) leven die ideeën ook. Mark Rutte Premier Mark Rutte 'betreurt' de Brexit. „We moeten nu proberen de scheiding te organise ren zonder grote ruzies en conflicten." Hoe moet het nu verder? „Ik ben ertegen als Europa nu versneld inte greert. Dat lijkt me precies de verkeerde reactie op dit referendum. De onvrede met Europa voel ik zelf ook, die voelen heel veel mensen. Dat is de onvrede met een Europa van lege woorden en grootse plannen die met een klein boertje eindigen. Europa moet vooral laten zien dat het zorgt voor banen en voor veiligheid. Met alle problemen in Rusland, Syrië of Afrika is het be langrijk dat je samenwerkt en de huifkarren af en toe in een cirkel zet omdat je samen sterk bent. Veel burgers willen een Nexit „Dat is volstrekt onverantwoord en niet in het Nederlands belang. Europa is net aan het herstel len. Het zou vergaande gevolgen hebben voor onze stabiliteit, voor banen, voor welvaart. Kijk naar de migratiestromen. Vorig jaar nog kwa men 700 migranten per dag naar Nederland, nu 400 per week. Dit kun je niet in je eentje oplos sen, daar heb je die samenwerking voor nodig." Verhuizing in Downing Street Het eerste slachtoffer van het referendum is de Britse premier David Cameron. De man die des tijds het Brexit-referendum beloofde om er poli tieke munt uit te slaan, heeft gegokt en verlo ren. Hij kondigde gisteren zijn vertrek aan. Er hoeven geen nieuwe verkiezingen te komen, in oktober wordt hij opgevolgd door een partijge noot. Wie dat is, is aan de leden van de Conservatieve Partij. Maar iedereen weet dat hij Boris Johnson heet. Engelsen die op hem gokken kunnen er bij wedkantoor Ladbrokes niets mee verdienen: nie mand gelooft dat hij het niet wordt. De oude boezemvriend van Cameron die zich dit voor jaar plots tegen hem keerde, sprak ineens een stuk diplomatieker. Misschien moet het land toch maar niet zo'n haast maken met een Brexit. Verenigde koninkrijkjes In Londen zijn een paar teleurgestelde stem mers een petitie gestart om de hoofdstad van het Verenigd Koninkrijk onafhankelijk te verkla ren van de rest van het land zodat de stad wel lid van de EU kan blijven. Een grap natuurlijk, maar elders in het land heeft het referendum serieuze gevoelens voor af splitsing aangewakkerd. De uitslag legde een diepe verdeeldheid onder de bevolking bloot. De Schotse regering denkt over een nieuw refe rendum over afscheiding. „Het is democratisch onacceptabel dat Schotland door de Brexit ook uit de EU moet", zei de Schotse premier Stur geon. En ook in Noord-Ierland, waar net als in Schotland een meerderheid voor blijven was, rommelt het. De katholieke bevolking vreest dat door uit de EU te treden, er weer grenscontroles komen met Ierland. Vicepremier van Noord-Ier- land McGuinness kondigde aan dat er nu een volksraadpleging over unificatie met Ierland moet komen. Met de Brexit is de puist doorgebro ken. Dit is een cru ciaal moment met grote consequen ties aan alle kanten. Het is het begin van een nieuwe fase van het Eu ropese project, eentje van herbe zinning en herordening. Ik hoop dat er nu een discussie wordt gevoerd over hoe we Eu ropa opnieuw gaan inrichten en democratischer kunnen ma ken. „We dragen nu een deel van de soevereiniteit over aan iets vaags en diffuus als Europa. Van sommige Europese maatre gelen zien we het nut niet in. Mensen willen deel uitmaken van iets groots. Dat gevoel beto verde gisteren de Britten. Euro- pa biedt dat te weinig. Daarvoor betaalt Europa nu de prijs. Maar ook Groot-Brittannië. „De Europese Unie zal lidsta ten meer bevoegdheden moe ten teruggeven, en kijken waar gezamenlijk beleid nodig is. Eu ropese politici moeten meer luisteren naar de burgers. Aan de andere kant zullen nationale politici over hun eigen scha duw heen moeten stappen en moeten beseffen dat we in deze 21ste eeuw alleen samen kun nen overleven. „Sommige dingen kun je niet in je eentje doen. De immigra tiestroom, het energiebeleid, de financiële sector, defensie, om maar te zwijgen van het kli maatprobleem dat op ons afrolt. We zullen een federatief ver band nodig hebben om daarin slagvaardig te handelen. Maar wel een beperkte federatie, en bovenal een democratische fede ratie. „Er wordt nu gesproken over een mogelijke Nexit of Dexit. Het Europese project loopt het risico te stollen, maar ik denk niet dat Europa zo snel uiteen zal vallen. De Britten hebben een speciale positie. Ze hebben zich altijd buiten Europa ge voeld. Nederland voelt zich juist heel erg onderdeel van Eu ropa. Dat is het verschil. „De Britten nemen een enorm risico. Ze springen in de afgrond, maar weten niet waar ze zullen landen. Ze draaien de film terug en leggen hun succes volle machtsimperium van de 19de eeuw nu over de 21ste eeuw heen. Dat gaat niet wer ken. Tussen landen als China of India is Groot-Brittannië tegen woordig maar een relatief klei ne macht. „Met een Brexit krijgen ze grote problemen. Als onderdeel van Europa stelden ze nog iets voor. De Britten kunnen zeg gen: wij verkopen onze auto's aan jullie, maar die Britse auto's worden inmiddels overal in Eu ropa gemaakt. Zo is de praktijk. „Ook de Britten hebben Euro pa hard nodig. Onze gezamenlij ke belangen blijven veel te groot. Op het gebied van defen sie is Engeland cruciaal voor Eu ropa. Daarom zullen de Britten altijd een belangrijk onderdeel blijven. „Voor Europa is de Brexit een laatste wake-upcall. Onze poli tieke 9/11. Als er nu niks ge beurt, zal de Europese Unie moeilijker functioneren en zal ze uiteindelijk in elkaar zakken als een slappe pudding." zaterdag 25 juni 2016 gevolgen voor... ,JT~"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7