Wat nu? Cameron gokte... en verloor 6 NI David Cameron dacht met het referen dum het verzet tegen de EU in zijn land te breken. Niets bleek minder waar. 'Geen verdrag zonder dat het volk het heeft goedgekeurd' Harry van Bommel ANALYSE HANS VAN ZON Heel even is er die trilling in zijn stem, barst de emotie door het harnas van teflon. Pas bij het uitspreken van die voorlaatste zin, waarin hij zijn aftreden afkondigt, blijkt hoe hard de nederlaag is aange komen. „Ik houd van dit land en ik voel me vereerd dat ik het heb mogen dienen", zegt premier David Cameron (49) op de stoep voor zijn ambtswo ning op Downing Street 10. Het ver trek van Groot-Brittannië uit de Euro pese Unie kost hem na zes jaar de kop. De kaakslag is raak. Cameron zag hem niet aankomen. Sinds zijn besluit om het referendum uit te schrijven in 2013 hield niemand echt rekening met een Brexit. Oké, het kon nipt worden, maar verliezen leek onmogelijk. Nu zal David Cameron zijn vlucht naar voren nog lang heugen. Met de volksraadpleging wilde hij drie vlie gen in één klap slaan. Met de steun van het volk zou hij het anti-Europese verzet in zijn eigen Conservatieve Par tij de mond snoeren, de opkomst van de UK Independence Party stuiten en in Brussel een betere onderhandelings positie hebben voor hervormingen van de EU. Maar David Cameron is ingehaald door de tijd. Door de vluchtelingencri- sis is de economie niet langer het eni ge zware dossier in de discussie. Een portefeuille die Cameron goed ligt. In de campagne bombarderen zijn tegen standers van het Leave-kamp de migra- tieproblematiek tot het grootste the ma. Daardoor moet de premier een las tige boodschap uitdragen: Europa faalt op verschillende terreinen, waaronder migratie, maar we moeten er wel lid van blijven. Er volgt nog een opdoffer: partijgenoot Boris Johnson, tot 7 mei 2016 burgemeester van Londen, treedt toe tot het Leave-kamp. Met Johnson als belangrijkste tegenstrever ont brandt daarmee meteen een onderlig gende strijd, die om het leiderschap van de Conservatieve Partij en, als ge volg daarvan, de positie van premier. Het referendum over de EU wordt ook een referendum over Cameron. Allemaal ontwikkelingen die zorgen voor een enorme verdeeldheid. In wel of geen Brexit gaat het niet alleen meer over wel of geen lidmaatschap van de EU. Het gaat om eigenbelang, nationale trots, onafhankelijkheid. De stemuitslag laat zien dat Cameron voor een zege onmogelijke bruggen had moeten slaan. Arm staat tegen over rijk, groot-Londen tegenover het platteland, noord tegen zuid, ouderen tegen jongeren. De opeenstapeling van al deze ge beurtenissen is David Cameron te veel geworden. Zijn vlucht naar voren in 2013 liep uit op een vlucht van Groot-Brittannië uit de EU. „Ik heb campagne gevoerd op de enige manier waarop ik dat kan. Ik heb gezegd wat ik vond en voelde, ik heb niets achter gehouden", aldus Cameron. „Het land heeft nu vers leiderschap nodig. Ik wil het schip de komende weken probe ren stabiel te houden, maar ik ben niet de juiste kapitein om het land naar de volgende stap te leiden." Hij heeft gegokt en verloren. SCHOTLAND Wil vertrekken Wil blijven zaterdag 25 juni 2016 En dit zijn de EC-voorzitter Juncker, kabinetschef Selmayr en EU-president Tusk. foto afp Premier Rutte arriveert in Brussel voor topoverleg over de EU. fotoap Glasgow Manchester Londen Shetland- eilanden Orkney- eilanden 378 van 382 districten geteld 2406161TU. BRON: BBC PUMP SAI A Winnaar Boris Johnson is plotseling een stuk diplomatieker, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6