het niet worden' et a ti d betrouwbaar 'Duitsland krijgt meer macht door Brexit' Spanje aast op Gibraltar ik c r 5 >ij *l -ft TEGEN was. Liever spijt over een misluk te gok dan me schuldig voelen over een gebrek aan lef. Wie weet, is Groot-Brittannië straks weer great. Als dat niet gebeurt, jammer dan. Minder kan het toch niet worden." De EU liet Wales allerminst in de steek. 1,1 miljard euro is vrijge maakt om achtergestelde streken vooruit te helpen. In 2014 ging bijna 300 miljoen euro naar boe ren om hun bedrijf winstgevend te houden. Vervallen stations en stadscentra werden opgeknapt. Universiteiten kregen een kapi taalinjectie en 15.000 jongeren werden aan een baan geholpen. Het zegt de kroegtijgers niets. Rowliy: „We krijgen wel geld, maar bepalen niet zelf waaraan we het uitgeven. Dat kan niet. We hebben behoefte aan wonin gen, ziekenhuizen en scholen." Ruabon, omgeven door gesub sidieerd agrarisch gebied, oogt zacht, maar de realiteit voor niet-boeren is hard. Zoals voor Chris Charles (33), al ruim een jaar werkloos. „Out, zonder twij fel." Hij wijst op de immigran ten in Wrexham, de grootste stad in de buurt, waar hij op groeide. „Ik spreek Welsh en En gels, maar versta niemand meer in mijn oude straat. Moet ik Pools gaan leren? Ik ben geen ra cist, maar wil dat mijn kinderen ook een huis krijgen. Buiten de EU geef ik dat meer kans." FRITS BOLKESTEIN Het ging al mis in het prille begin, bij de conferentie van Messina in 1955. Ne derland stuurde toen topdiplomaat Johan Beyen, de Brit ten een juniordiplo maat. Dat was een grote fout. Ze hadden toen al aan boord moe ten komen. Later deden ze dat alsnog, maar met tegenzin. De onvrede over Europa komt voort uit de Tweede Wereldoor log. Het Verenigd Koninkrijk zag zichzelf als de enige overwin naar van die oorlog. Waarom moesten ze dan doen wat de Duitsers wilden? Dat merk je vandaag de dag nog bij de oude re Engelsen, de stemmingsuit slag laat dat mooi zien. Die weerstand heb ik ook ge voeld toen ik in Brussel werkte. Ik was Eurocommissaris voor de interne markt. Ik had het geluk dat ik het grotendeels eens was met de Britten. Ik ben ook vóór concurrentie, open markten en zovoort, dus dat was best aange naam. Maar zij voelden zich on aangenaam in de EU en waren al tijd sikkeneurig. Op elke slak werd zout gelegd. Een voorbeeld: droit de suite, de betaling die de verkoper van een kunstwerk aan de maker doet. De Britten hebben zich daar met hand en tand tegen ver zet. Naar verluidt was Tony Blair - die zat daar toen - bevriend met de baas van veilinghuis Christie's. En ze zijn ook niet altijd be trouwbaar. Vraag dat maar aan Ben Bot. Hij was ambassadeur bij de EU en als we samen gin gen eten, verzuchtte hij dat vaak. Nog kwalijker in mijn ogen is dat de Britten werden op gejut door hun pers. Die kreeg nooit genoeg van het vitten op de EU. De Britse media hebben een belangrijke rol gespeeld bij de negatieve houding van het Verenigd Koninkrijk door tel kens weer dat vuurtje levend te houden. Dat was ook in Brussel vervelend. Ik dacht dan: hou nou eens op met zeuren. En als je doorgaat, is het dan niet beter als je weg zou gaan? Nou, dat is ook gebeurd. Niet dat ik dat wil de, maar er komt een punt dat al Dat de Britten hebben besloten uit de Europese Unie te stappen, betekent concreet dat Duitsland meer macht krijgt. Dat is slecht nieuws voor kleine EU-landen. Dat stelt Harrie Verbon, hoogle raar Openbare Financiën aan de universiteit van Tilburg in een reactie op de aanstaande Brexit. De zetelverdeling in het Euro pees Parlement is gerelateerd aan het inwonertal van een lid staat. Volgens Verbon zijn daar door, anders dan in bijvoorbeeld de Verenigde Staten, de belan gen van kleine lidstaten onvol doende gewaarborgd. In een federatie, zoals in de VS, is dat volgens hem beter gere geld. „Iedere staat, groot of klein, heeft twee afgevaardigden in de Senaat. Dus de kleintjes hebben een sterk gewicht tegen de macht van de groten. In de EU ligt dat anders", legt de hoogle raar uit. „Duitsland wordt nu nog machtiger en daar ben ik niet zo blij mee." Verbon was en is ook niet zo tevreden over de Europese Unie. l „Veel vooruitgang is er mijns in ziens niet geboekt. Bij grote cri ses gebeurt er niks. Kijk naar het vluchtelingenvraagstuk. Wat is de EU nou?" Volgens de hoogleraar is de Brexit zowel fïnancieel-econo- misch als juridisch een interes sante case. „Wat gaat het voor de EU en Groot-Brittannië beteke nen? Ik ben benieuwd. Wat zijn bijvoorbeeld de gevolgen in de voetbalwereld nu het Bosman-ar rest, een EU-arrest, niet meer voor de Britten opgaat. Europese spelers kunnen dan niet meer zo eenvoudig naar de Engelse pre mier League getransfereerd wor den." het geklaag wel heel vervelend is. Ik zag het dus aankomen, maar nee, ik ben niet blij dat ze vertrokken zijn. Want ik zeg nu wel zure dingen over de Britten, ze waren wél een belangrijke bondgenoot voor Nederland. Nu moeten we oppassen dat we niet door de Fransen op sleeptouw worden genomen. Samen optrek ken met Duitsland zou verstan dig zijn. Monetair gezien zitten we op één lijn. De Britten krijgen hier nog spijt van. Bedrijven gaan straks liever niet in Engeland investe ren, maar misschien wél in Ne derland. En ja, ze kunnen niet volgend jaar per referendum be slissen dat ze toch weer terug willen." MADRID/BELFAST Met het ver trek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU ziet Spanje de kansen toenemen om eindelijk Gibraltar terug te pakken. Deze Engelse rots aan de gelijknamige zeestraat is sinds het Verdrag van Utrecht uit 1713 Brits, maar Spanje claimt het. „Het moment waarop de Spaanse vlag in Gibraltar wordt gehesen is naderbij gekomen", zei de Spaan se minister van Buitenlandse Za ken, José Manuel Garcia Margallo, gisteren in een reactie op het Brit se referendum over EU-lidmaat- schap. Hij drong aan op een soort van gedeelde soevereiniteit, waar bij Gibraltar zowel Brits als Spaans zou zijn. Vrijwel iedereen in Gibraltar heeft voor EU-lid- maatschap gestemd. Caims op de len van het Verenigd Koninkrijk klinken ook elders. Schotse politi ci willen een nieuw referendum over onafhankelijkheid, omdat de meeste Schotten bij de EU willen blijven. In Noord-Ierland heeft de republikeinse partij Sinn Féin aan gedrongen op een referendum over hereniging met Ierland. In dit Britse deel van Ierland stemde 56 procent van de kiezers voor EU-lidmaatschap. zaterdag 25 juni 2016 Joop Hoogenboom (62) „Er zijn heel veel Nederlan ders die helaas niet snap pen dat wij afhankelijk zijn van export. We zijn maar een klein landje en hebben de EU broodnodig. Je hoort nu al de eerste be richten van ontslagen in En geland. Nee, er komt geen meerderheid voor een Nexit, hoe hard die idi oot met zijn achter overgekamde haar ook roept." Harry Poort (61) „Ik gaf vanmorgen zo'n gil toen ik het nieuws over Engeland hoorde, dat de schilder in mijn straat van de steiger viel. De Brexit is nog maar het begin! Straks volgen meer landen, hopelijk ook Nederland. De EU is een bureau cratisch monster dat veel te veel geld kost. Er moeten minder regels komen. Een voorbeeldje: er zit tegenwoordig een cellofaantje onder de dop van de slasaus. Die kun je er alleen met een pincet vanaf krijgen. Waarom? Omdat de EU vindt dat de saus hygiënisch verpakt moet worden. Onze economie is er niet beter op geworden sinds we lid zijn van de EU. De EU heeft de gren zen weggehaald, waardoor Polen in de auto stappen en thuis zeggen: 'doei ik ga in Nederland werken'. Voor veel Nederlanders is het vinden van een baan moeilijker geworden. Daar wordt niet naar gekeken binnen de EU." Oud-eurocommissaris Frits Bolkestein (VVD) bleef de hele nacht op voor het Brexit-referendum, maar de uitslag verbaast hem niet. „Ze leggen op elke slak zout." Koen Voskuil Rotterdam/Tilburg Bondskanselier Merkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5