LIEFDEVOLLE HERINNERING ZEELAND 19 Willy Verschraegen heeft zijn 'sergeant nonkel Ward' nooit gekend, maar de dood van de avontuurlijkste telg van de Koewachtse boerenfamilie wordt jaarlijks in het hele dorp herdacht. 21-09-1944 Willy Ver schraegen (70) kan tot in detail ver tellen over de levens wandel van Eduardus (Ward) Verschraegen, de avontuurlijkste telg van zijn Koe wachtse familie. Desondanks heeft hij hem nooit gekend. „Mijn verhaal is zodoende een respectvol aanden ken." Vergeelde brieven die Ward vanuit Nederlands-Indië schreef aan het thuisfront, post van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruisch en het postuum uitge reikte Oorlogsherinneringskruis ver tellen het verhaal van een spannend overzees leven, dat helaas voor Ward en zijn familie tragisch eindigde. Hoewel kort, leefde Ward zijn droom; hij keek verder dan zijn ei gen dorpje, had aanzien, diende zijn vaderland. Elk jaar, tijdens de Doden herdenking in Koewacht, wordt hij herdacht. Door zijn familie en vele anderen. Ward was 'anders' dan zijn vier broers en zuster op de boerderij in het Koewachtse gehucht Nieuwe Mo len. Hij was eigenwijs, ij del, muzi kaal. Hij speelde mondharmonica en in een schoolschrift noteerde hij de liedjes die hij zong en speelde. Na de lagere school begon hij, zoals zove- len in die tijd, als boerenknecht, maar dat had hij allemaal al snel ge zien. Ward wilde een ander leven. Verschraegen: „Mijn oom was ambiti eus. Ver van huis, daar lagen zijn kan sen." En zo nam Ward in 1937, hij was toen 23 jaar, afscheid van zijn fa milie en meldde zich als vrijwilliger bij het Koninklijk Nederlands-In disch Leger (KNIL). Een uniform in plaats van een over all en klompen, dat leek Ward wel wat. De wereld zien. De knappe jon ge man straalt dan ook op zijn gepo seerde portret in ceremonieel tenue, dat hij zijn familie en zijn lief stuur de. Zijn militaire carrière begon op de kazerne in Nijmegen. Hij tekende zoals iedereen voor zes jaar en na zijn opleiding vertrok hij per boot naar Nederlands-Oost-Indië. Een be paalde tijd was hij gelegerd in Mage- lang, een oude VOC-garnizoensstad op midden-Java, waar de militairen waren om de kolonie onder de duim te houden. Verschraegen: „Hij leek gelukkig op het 'zo mooie groene ei land'. Hij stuurde veel foto's en brie ven naar mijn opa en oma. Ook apar te brieven naar mijn tante, zijn zus Paula, die waren bestemd voor zijn liefje, die woonde in Kruisstraat, vlak over de Belgische grens. Tante Paula fungeerde als postillion d'amour." Van korporaal schopte Ward het tot de sergeantenoplei ding. Het ging hem voor de wind. Verschraegen: „Hij was geliefd, bij collega's en ook bij de vrouwen, in elk stadje een ander schatje, zeggen ze wel eens. Hij hield van het land, het klimaat, de gewoonten. Hij be schreef tot in detail wat hij zag en meemaakte. Het moet geweldig voor hem zijn geweest in die eerste ja ren." In 1940 echter kwam de eerste klap. In dat jaar moest hij, maanden later via brieven, vernemen van het overlijden van zijn moeder Josephi ne. Een goed jaar later, op 8 decem ber 1941, verklaarde Nederland Japan de oorlog. Op zee brak de strijd al gauw in alle hevigheid los. In januari 1942 begon de aanval van Japan op het vasteland van Nederlands-Indië. Het KNIL capituleerde op 9 maart 1942. Alle militairen werden krijgsge vangen gemaakt en kwamen in Ja panse kampen terecht. Zo ook ser geant Eduard Verschraegen. De om standigheden waren mensonterend. De rillingen liepen over onze rug toen we ontdekten dat Ward gewerkt heeft aan de Birma dodenspoorlijn De gevangenen werden geschopt, ge slagen, moesten uren in de hete zon staan en eten en drinken waren op rantsoen. Voortdurend werden grote groepen krijgsgevangenen ver plaatst. Soms te voet, in vrachtwa gens, per goederentrein of boot. Ve len moesten werken als slaven bij het aanleggen van spoorwegen, ha vens, wegen of vliegvelden. Duizen den stierven door uitputting of ziek te in de tropische hitte. Medische zorg was er praktisch niet. Op 30 april 1940, Nederland was toen al bezet, ontving de familie Ver schraegen per brief het laatste le vensteken van Ward. Een opgewekte brief, hij schreef hem op Koningin nedag, dat overzees ook groots werd gevierd. Vier jaar lang ontving de fa milie, ondanks vele malen vergeefs om inlichtingen vragen, taal noch te ken van en over Ward. Pas in april 1944 ontving vader Petrus een offici eel schrijven van het informatiebu reau van het Roode Kruisch. Geheel naar de letter van de derde conven tie van Genève kwam het bericht dat Eduardus Josephus Verschraegen als Prisoner of War is ingeschreven. Zijn Japanse interneringskaart is be waard gebleven en vertelt na verta ling een afschuwelijk verhaal: Ward blijkt als krijgsgevangene gewerkt te hebben aan de beruchte dodenspoor lijn Thailand-Birma. Verschraegen: „Toen we dat ontdekten, liepen de rillingen over onze rug." De Jappen hielden een gedegen administratie bij van hun gevangenen op de inter- neringskaarten en zo kunnen de laat ste jaren van Ward vrij nauwkeurig in beeld worden gebracht. In augus tus werd Ward overgebracht van kamp Java IV naar Batavia, van waar uit hij in januari 1943 op transport werd gezet naar Singapore. Samen met nog 3187 krijgsgevangenen werd hij in het scheepsruim gepropt. Na twee weken in het Changi kamp ver trok hij per trein, met 624 gevange nen in ijzeren veewagons, naar kamp Ban Pong, aan het begin van de dodenspoorlijn, een reis van 1200 kilometer. Nog diezelfde dag, 6 fe bruari 1943, vertrok een konvooi naar een ander werkkamp, Non Pra- dai. De hierop volgende anderhalf jaar is onbekend waar Ward alle maal verbleef. Verschraegen: „De Bir- maspoorlijn was in oktober 1943 wel iswaar klaar, maar het spoor moest wel onderhouden worden. Ward was een fitte, sterke man en heeft waarschijnlijk jaren dwangarbeid verricht aan het dodenspoor." Ward stierf uiteindelijk op 21 sep tember 1944 toen het 'heischip' Ho- fuku Maru waar hij op zat door de Amerikanen werd getorpedeerd in de baai van Manilla. Zijn lichaam is nooit geborgen. Elk jaar op 4 mei wordt Ward, sa men met de andere Koewachtse oor logsslachtoffers, herdacht. Verschrae gen: „Zodat hij meer is dan slechts een naam op een plaquette." zaterdag 25 juni 2016 Eduardus Verschraegen 20-02-1914 Ward stierf voor volk en vaderland Sheila van Doorsselaer Ward als twintiger in zijn ceremonieel te nue van het KNIL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56