Paul Begijn ZEELAND 17 doen. Zeven jaar lang heb ik dat gedaan." „Ja, hij - en trouwens ook m'n moeder - vindt vooral dat stormchasen wat ik heel fanatiek doe, een beetje eng. Ze snappen die fascinatie niet en vinden me een beetje gek. Ik word enorm ge boeid door zo'n wolkje dat kan uitgroeien tot een enorme on weerswolk. Tornado's, waterho zen. Ik probeer ze allemaal vast te leggen, al moet je daar heel veel tijd in investeren. Als je ze goed in beeld weet te brengen, geeft dat een enorme kick. Ik heb het gehad dat ik, zoals in septem ber 2011, ergens in West-Zeeuws- Vlaanderen op de dijk stond om dat we dachten dat we daar het beste zicht hadden op een zware bui. Toen we daar op de dijk ston den, zagen we die bui plotseling afbuigen naar Terneuzen. Daar zijn toen, naar schatting, 3.000 au to's door zware hagelbuien be schadigd. Ellende natuurlijk, maar een pracht van een bui met z'n klassieke vormen. Maar wij stonden verkeerd. Daar leer je van." Mijn vader en moeder vinden dat stormchasen, wat ik heel fanatiek doe, een beetje eng „Als kind van een jaar of vijf reed ik eens op m'n skeltert je door de straat, toen het plotseling begon te onweren. Ik ben toen doodsbang naar binnen gevlucht en achter het raam naar buiten gaan zitten kijken. Toen al was ik nieuwsgierig naar wat er gebeur de. Het is heel onvoorstelbaar, weet ik nu. Onweer heeft een heel eigen dynamiek. Je hoort vaak dat mensen op Buienradar drie uur vooruit kijken, maar dat heeft geen enkele zin. Wij stormchasers raadplegen andere radarbeelden en sites, want die buien ontstaan heel spontaan en kunnen plotseling van richting veranderen. Dat soort unieke si- Werd dertig jaar geleden geboren in Terneuzen. Woont in Tilburg, waar hij ook zijn opleiding Communicatie (pr, voorlichting, journalistiek) volgde. Hij werkt al enkele jaren als communicatie-adviseur voor Natuur monumenten in de zuidelijke Delta. Paul wilde ooit meteoroloog worden, maar was niet goed in na tuur- en scheikunde. Maar wie weet, want de regels zijn versoe peld. Hij is een fanatiek stormchaser, een jager op stormen. Dat doet hij in groepsverband. tuaties heb je in Nederland niet heel veel, een keer of vijf per jaar hooguit. En dan zit je in Zeeland heel erg goed vanwege de ruimte en het verre zicht. En dan moet je de buien ook nog vanuit een be paalde hoek benaderen, meestal vanuit het zuidoosten. Dan heb je het beste beeld. In Oost-Neder land heb je misschien wel de meeste buien, maar wij in Zee land hebben het beste beeld en daar zijn die oosterlingen stik ja loers op, weet ik." „Nooit! Het is nooit saai. Het is nooit hetzelfde. Ik wil het ge woon allemaal vastleggen met m'n camera. Of het gevaarlijk is? Ja, natuurlijk wel, maar het is ook mooi. Het is de natuur hè en dat wil ik allemaal met eigen ogen zien. Voor mij is het een passie, dag in, dag uit. Als je naar buiten kijkt en weet waar je op moet let ten, kun je als het ware het weer lezen. Als ik denk dat het de moei te waard is, probeer ik bij Natuur monumenten vrij te krijgen en ga ik op pad. Dan probeer je in te schatten waar zo'n zware bui zich zal ontladen en rij je naar die om geving." „Ja, ik ben al dagen onrustig, want er staan grote dingen te ge beuren. We hebben onderling al een week contact over zware on weersbuien, die we donderdag verwachten. Als dit in de krant komt, is het alweer voorbij. Het begint woensdagavond en barst donderdag echt helemaal los, zo als je het niet vaak ziet. Ik lig bij dat soort situaties bij wijze van spreken stuiterend in m'n bed, slaap er slecht van. We hebben heel intensief contact met elkaar, geven elkaar alles door." „Ja, vooral code geel wordt wel erg vaak gebruikt. Je hebt tegen woordig geen gewone onweers buien meer. Het is direct code geel... Het zijn ook de media, die dat aandikken. Eerst ging het mis omdat er codes voor het hele land werden afgegeven. Inmiddels is dat teruggedraaid en zijn er alar men voor regio's. Dat is een verbe tering. Maar nog steeds is het niet optimaal. Kijk naar Zeeland. Hier zou je eigenlijk per gebied met co des moeten werken, want het weer op Schouwen kan enorm verschillen van dat in het Land van Hulst bijvoorbeeld. Als zich onweer aandient, zie je dat meest al vooral in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren en West-Brabant. Niet zo gek natuurlijk, want daar botst de koudere lucht van zee op de war mere landlucht." „Ik denk dat mensen kritischer worden over het lidmaatschap van de een of andere club. Net als overal slaat de vergrijzing wel toe. Dat zijn trouwe leden. Natuurmo numenten is natuurlijk wel een grote club, die sinds jaar en dag invloed heeft in Den Haag. Het stevige lobbywerk. We proberen nu de jeugd meer bij onze activi teiten te betrekken via een specia le jeugdafdeling. We willen ze achter de computer weghalen en ze meenemen in de natuur; dat ze ook eens vieze laarzen enzo hebben. Ik? Vroeger speelde je al- Of het gevaarlijk is? Ja, natuurlijk wel, maar het is ook mooi. Wat er uit zo'n klein wolkje kan ontstaan! leen maar buiten, tot het donker was. Hutten bouwen, knikkeren, voetballen, kikkervisjes vangen en, in mijn geval met m'n vader, vissen. Ik zie dat die nieuwe jeugdafdeling snel groeit." Hij vertelt over de afkalvende Roggenplaat in de Oosterschelde die volgend jaar wordt opgespo ten met zand om de vogels meer tijd te geven om te foerageren, over de belangstelling voor het Plan Tureluur bij Schouwen - 'we kunnen best nog wat meer be langstellenden hebben; het gros is immers vooral geïnteresseerd in de kop van de eilanden' - en over het keiharde feit dat de Oos terschelde absoluut niet onder doet voor het Wad. En hoe hij in korte tijd al die kennis heeft opge daan over de zandhonger in de Oosterschelde, zeekraal als zilte maar verboden snack. Over zee honden en de organismen in zijn werkgebied. En over het feit dat hij misschien over een jaar, na een reorganisatie bij Natuurmo numenten, moet omzien naar an der werk. Maar. „Op dit moment denk ik vooral aan wat er de komende dagen bo ven ons hoofd gebeurt. Het wordt heftig. Er is maar één probleem: de dag dat ik eigenlijk op storm- jacht moet, zit ik op een verplich te cursus in Hilversum. Of ik daar van baal?" Boven zijn hoofd teke nen zich donderwolken af. zaterdag 25 juni 2016 Je vader is wethouder sport en cultuur van Terneuzen. Die is op bepaalde gebieden ook bezeten. Maar groen? Hij maakt zich sterk voor kunstgras, jij voor steltlopers, weidevogels en zee kraal... Je was als kind toch bang voor onweer, zei je ooit? En nu jaag je de wolken achterna of probeer je ze zelfs vóór te zijn. Op den duur heb je het toch wel gezien? Zo'n dreigende bui, wol ken die zich opstapelen en waar uit hagel en regen vallen en blik semflitsen naar de aarde schie ten? Je bent lid van een groep van twaalf stormjagers, die voortdu rend met elkaar in contact staan. Hoe werkt dat? Ik zie je nu steeds op je mobieltje kijken. Het is nu dinsdag, wat verwacht je? Wat wordt het? Code geel, oran je of rood? Ook een vorm van gekte vandaag de dag. Je verzorgt weerworkshops, niet enkel vanwege je eigen hob by maar ook voor je werkgever Natuurmonumenten. Voor dat weer bestaat meer belangstel ling dan voor de natuur. Trou wens, het aantal leden van Na tuurmonumenten daalt ook. Waaraan ligt dat? Nergens anders in Nederland is het uitzicht op de buien zo mooi als in de Zeeuwse delta (foto op de Westerschelde). 2015: in de monding van de Westerschelde sloeg de bliksem veel vuldig in op het water. Hier gefotografeerd vanuit Hoofdplaat. ■wiiii i wiiii 1 i i r if I - tir*"'*I W. Een onweersbui trekt over de Westerschelde, zomer 2012. Een supercell (zwaarste type onweersbui dat we kennen in Neder land) trekt in 2014 over Philippine en Biervliet, fotospaul begijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54