Refo's, mossels en het jachtseizoen ZEELAND 13 Kunstenaar exposeert in Sint-Lievensmonstertoren Zierikzee De in Taiwan geboren kunstenaar Ed Pien maakte speciaal voor de Dikke Toren in Zierikzee een installatie. Pien presenteert een hallucinerend schouwspel. De Sint-Lievensmon- stertoren in Zierikzee is 62 meter hoog. Dat is twee meter hoger dan de centrale toren van de ka thedraal in het Engelse York, die ik deze week bezocht. 250 jaar is daar aan gebouwd. Toen die op één na grootste kathedraal van Noord-Europa in 1475 werd inge wijd, was men in Zierikzee net klaar met de fundamenten van de door Andries Keldermans ont worpen kolos die 130 meter de lucht in had moeten steken. Aan ambities geen gebrek! Wat zou er in Zierikzee heb ben gestaan als de regionale eco nomie in de 16e eeuw niet was verslechterd? Elet is trouwens een wonder dat de toren er nog is, want het onderhoud was voor het stadsbestuur een zware last en afbraak was in de 19e eeuw een weerkerend discussiepunt. De oplossing kwam van buiten: sinds 1881 is de toren eigendom van het Rijk. De begane grond al leen al is indrukwekkend met zijn prachtige gotische vensters. Maar een groot deel van de toren had geen functie. Elet CBK bracht daar vorig jaar verande ring in met het programmeren van speciaal voor de ruimte ge maakte beeldende kunst. Karin van Dam beet de spits af met een prachtige installatie, geïnspireerd door de zee. Ed Pien is de tweede exposant die gevraagd is een in stallatie te maken voor de 'Dikke Toren'. Pien (1958, Taipei, Tai wan) woont en werkt in Toronto. Hij maakt tekeningen en knip sels, installaties en video's, expo seerde op toonaangevende Cana dese locaties en onder andere in New York, Berlijn en Amster dam. De plaats van de mens in het universum is een belangrijk thema in zijn werk, dat geraffi neerd realiteit en illusie tegen el kaar uitspeelt. Licht en donker, beweging en verandering zijn ele menten die je vaak in zijn instal laties terugziet. Wat kan hij toe voegen aan de beleving die de to ren zelf al is? Pien gaf zijn installatie - die uit twee delen bestaat - de titel Phan tasms. De eerste ruimte die ik na tig treden binnenstap, is bijna ge heel in duister gehuld. Traag ver schijnen ovale lichtvlekken. Ze lij ken door de ruimte te zweven. Na enige tijd valt me op dat sommi ge vlekken om hun as draaien en an dere de wanden van de ruimte weerspiegelen. Soms overlappen de vormen elkaar of is er van een vorm alleen een randje zichtbaar dat oplicht als een maansikkel. Het trage bewegen krijgt af en toe gezel schap van korte flitsen, zoals een vallende ster even een spoor achter laat in het oneindig diepe zwart van het heelal. Pien presenteert met aan draden opgehangen cirkels van glas - soms transparant, soms spiegelend - en een enkele licht bron een hallucinerend schouw spel. De installatie voegt nog iets toe dat de toren een extra dimensie geeft. Hoewel prestige bij de bouw een aanzienlijke rol zal hebben ge speeld, was het ook een uiting van het streven om de verbinding te symboliseren met God, de schep per van hemel en aarde. En daar mee een poging het duister dat kwaad en gevaar in zich droeg te be zweren. Pien refereert niet aan God, maar verbeeldt wel de magie van het onmetelijke en ondoorgron delijke systeem waar wij mensen een nietig onderdeel van zijn. Een verdieping hoger laat hij vleermuis achtige monsters door de hoge don kere ruimte zweven.Verwijzend naar de vorm die mensen eeuwen lang gaven aan het gevoel van drei ging en onzekerheid dat hen zo vaak overkwam. Een simpel beeld dat in onze tijd niet meer het eerste is dat in ons opkomt. Maar zijn wij echt zo anders dan de mensen die vijf eeuwen terug overal in Europa torens en kerken bouwden? Half juli, mogelijk eer der, start het mossel seizoen. Het jachtsei zoen loopt van okto ber tot en met december. Maar als het gaat om reformatorische jongeren vallen ze samen. Het was behoorlijk boeiend om enige jaren onderzoek te doen naar reformatorische jeugd cultuur. Nog altijd trekken eve nementen met een hoge 'refo- dichtheid' mij, zoals visserijda- gen in Arnemuiden, Yerseke of Bruinisse. Mossels, refo's en het jachtseizoen hebben beslist met elkaar te maken. Maar hoe? Overal in de Biblebelt kom ik Zeeuwen tegen. Dat ze er terecht zijn gekomen heeft te maken met het jachtseizoen, dat start met het uitbreken van het mos selseizoen - en vooruit de school vakanties. Bevindelijk gerefor meerden recreëren graag in ei gen kring. Voor flirts is de vakan tie hoogseizoen en uiteindelijk trouwt men meestal met ie mand uit eigen kring. Wie er oog voor krijgt, ziet lijnen in de huwelijksmigratie binnen Neder land. Gekscherend gezegd wor den er bruiden uitgewisseld tus sen bevindelijk gereformeerden uit bijvoorbeeld Rijssen en Gene- muiden, Urk en andere vissers dorpen. In enkele enclaves, zoals Rouveen of Staphorst, heeft men een voorkeur voor een huwelijk met iemand uit de buurt. Maar Zeeuwen vind je overal. Monnikenwerk In mijn onderzoek naar 'we reldverkenning' ging het vaak over die dingen die God en ouders jongeren verbieden en dat wat jongeren tussen hun 15e en 25e nu net wél uitproberen zo als verliefde pubers tijdens va kanties. De Zeeuwen in mijn on derzoek schermden hun achter grond in detail het liefste af. „Ik kom uit een dorpje in Zeeland", meldden zij dan. „Zet het maar niet anders in het onderzoek. Ik wil niet herkend worden, want mijn ouders wonen er nog." Dat het om Yerseke, Terneuzen of Ar nemuiden ging, kreeg ik uitein delijk wel te horen, zolang ik het maar niet in een verslag vermeld de. De Zeeuwen zijn hun afkomst trouw, maar ze lijken ook wel op mosselen. Zo lang ze leven, gaat de schelp bij aanraking met iets vreemds direct dicht. Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl Per persoon v.a zaterdag 25 juni 2016 Pien brengt licht in donkere toren Deel van de installatie Phantasms, foto nicoout Nico Out Ed Pien: t/m 6 november, Sint Lie- vensmonstertoren, Kerkplein 1, Zie rikzee, di. t/m za. 10.00-17.00 uur. José Baars José Baars schrijft weke lijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Een uitgebreidere versie van deze column en een overzicht van de kerkdiensten voor mor gen: www.pzc.nl/monnikenwerk. /Genoemde prijzen zijn vanafp^jze n P' 2 personen met de vejfrekperiode pu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50