MFAin Kapelle hoog op ranglijst ZEELAND 9 oog$Nee teeeti^\crir im passie oNcewjs JuF LIN6K£... WN öut; (5 ook: een vrca z6 Cgr?**. KAPELLE De nieuwe MFA in Kapelle ('t Saamdeel) staat op de tweede plaats in de landelij ke top 15 van energiezuinige scholen. De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) heeft de lijst opgesteld in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De Multifunctionele Accom modatie aan de Vroonlandse- weg in Kapelle wordt binnen kort in gebruik genomen. De MFA omvat basisscholen De Moolhoek en 't Honk, de biblio theek en de kinderopvang. Volgens RVO is de MFA een van de vier energieleverende scholen van Nederland. Dat wil zeggen dat er meer energie wordt opgewekt dan verbruikt. De MFA wordt dan ook 'een schoolvoorbeeld van een duur zame multifunctionele accom modatie' genoemd. Kapelle moet op de ranglijst alleen MFA 't Hart van Oijen in Oss voor zich dulden. OdyZee in Goes staat op de twaalfde plaats. COR DE JONGE BRIEVEN Ineens was het over. Je geloofde niet meer in Sinterklaas en Zwarte Piet (31 mei). En dus maakte je zelf een gezellig avondje met of zonder piet. Knechten en dienstmeisjes wa ren heel gewoon. Nu zijn het werknemers. Tijden verande ren. Zwarte Piet was voor mij zwart, omdat hij de pakjes door de schoorsteen in je schoen leg de. Hoe hij op het dak kwam en bleef, daar dacht je als kind niet aan. Je geloofde er gewoon in. Net als in kabouters. Een arme tijd, maar wel leuker dan nu als je overal racisme achter zoekt. Veel arme mensen in die tijd zullen zich ook wel eens de min dere hebben gevoeld. Mensen die ondanks alles hun eigen waarde blijven behouden, zijn voor mij het meeste waard. Ie dereen moet als mens gewaar deerd blijven. De Navo-top in Warschau kwam opnieuw met nieuwe pro vocaties tegen Rusland op de proppen. Steeds verdere uitbrei ding in de richting van de Russi sche grens (14 juni) in tegen spraak met de westerse beloften aan Gorbatsjov. Een ontplooiing van het anti-raketschild in Tsje chië, Roemenië en Polen. Mili taire oefeningen in de Baltische staten en peperdure modernise ring van Amerikaanse tactische nucleaire wapens in Nederland, België, Duitsland, Italië en Tur kije. Een toenemende dreiging en omsingelingspolitiek. De Navo-top betekende voort zetting van de oorlogsvoorberei dingen! De gigantische midde len die aangewend worden voor oorlogsdoeleinden moeten van daag geïnvesteerd worden in vre de en wederzijdse ontwikkelin gen. Bondscoach Ondermeer in deze krant (15 juni) al meermaals kritiek op België en hun red devils/bondscoach zien staan. Mensen wat een flauw gedrag blijken jullie toch steeds weer te hebben..Wanneer oranje kan sen krijgt staan die Belgen vol vuur mee te juichen. Als het dan 's andersom loopt is de kri tiek enkel laag bij de grond. Wat de rode duivels ook wel of niet bereiken tijdens dit toer nooi, ze zijn en blijven er alvast geraakt en Nederland kan mis schien ondertussen de onderlin ge sportiviteit en jovialiteit zich zelf aanleren. Deze Belg kijkt al vast uit naar die volgende spor tieve wedstrijd België-Neder- land. Ongelofelijk. De huurders van gemeenschapshuis De Warande (6 juni) in Sint Jansteen willen geen gebruikersraad, omdat de lijnen met het bestuur van de Warande kort zouden zijn. De realiteit is dat het grootste deel van de huurders (qua gebruik) wel degelijk een gebruikersraad wil op basis van de statuten. Dit is uitgesproken tijdens een bij eenkomst met gebruikers. In een nieuw te bouwen MFA was 671 m2 ruimte plus 421 m2 voor toneel/sportzaal beschikbaar. Hoeveel ruimte is effectief be schikbaar in de Warande voor activiteiten? Kosten groot onder houd en aanpassingen? Dat die sportzaal er niet mag komen vanuit concurrentieoverwegin- gen is wel duidelijk. Waarom geen mogelijkheden voor zelf werkzaamheden? Communica tie? Vele brieven, met klachten zijn nooit beantwoord. Waar zijn de statuten, waar zijn de jaarverslagen? Uit uittreksels van het Handelsregister blijkt dat van Puyvelde nooit be noemd had kunnen worden tot voorzitter van het bestuur. De gemeente is op de hoogte. Wel ke belangen spelen hier? Het centrum van Middelburg (20 mei) staat vol met fietsen. Ze zijn een hinderlijk obstakel voor voetgangers en onze toeris ten. Op donderdag kan men bijna de markt niet meer op. Ook de Langeviele, Lange Delft en de Lange Noordstraat staan er vol mee. De mensen willen het liefst met de fiets een winkel in. Het kan ook anders. Er nog plaats om de fiets weg te zetten op het Dam plein, het Walplein en naast de Hema. Achter het stadhuis en in de Schuifelstraat is ook nog plaats, maar dan moet men lo pen en dat is te veel gevraagd. Het Zusterplein kan ook een goede plek zijn om fietsen te plaatsen, want de markt wordt er ook niet mooier op. Willen wij weer een mooi cen trum dan zal er wat moeten ge beuren. De winkeliers en de po litieke partijen hebben echt een punt! Tand-apk (11 juni) als oplossing voor verschillen in behandelme thodes! Een soort keuring en check zoals bij auto's. Maar men sen zijn meer dan een probleem op de vierkante centimeter. Mensen zijn niet gelijk en heb ben ook niet de behoefte aan de zelfde oplossing. In de weten schap worden mensen herleid tot gemiddelden en dat is de norm geworden. Verschillen tus sen mensen zijn afwijkingen die benoemd moeten worden en om oplossingen vragen. Men sen blijken er alleen niet gezon der op te worden. Wetenschap is wat mij betreft doorgeslagen, maar ook het onderwijs heeft schuld omdat ze studenten vol pompt met (wetenschappelijke) kennis en vergeet het bos als uit gangspunt en toetsingskader achter de bomen door te geven, de mens dus. Vragen waar men sen last van hebben en daarop onderzoek en de behandeling richten moet net als vroeger cen traal staan, daarna komt de we tenschap. De huidige samenle ving geeft alleen niet de rust om te reflecteren. Een groot pro bleem! Aan het begin van de negentien de eeuw maakte de Zeeuwse koorts veel slachtoffers, met na me op Walcheren. Als we de stand van zaken rondom 'n aan tal grote projecten die gestuurd worden door onze provinciale politici onder de loep nemen, dan lijkt het of die Zeeuwse koorts teruggekeerd is in de Ab dij. Keer op keer kleunt men - zeker financieel - mis. Of het nu gaat om de Sloeweg (17 juni) of om plan Perkpolder of om Wa- terdunen. Telkens blijkt dat men de kosten niet in de hand heeft. Men kan vooraf blijkbaar niet vaststellen of er wel geld is om de plannen af te ronden om dat het niet zo eenvoudig blijkt te zijn om daarvoor investeer ders te vinden. Wie uiteindelijk slachtoffer van dit geklungel wordt, laat zich raden. De Zeeuwen. dijfitdzame School (o\rc t kle<iin<3 dooi de etu&en fcAicfarlU/iTjlwcek r* I«eo pittiy plus twe* zaterdag 25 juni 2016 U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Zwarte Piet M. J. de Graaf A. Lauwereyszstraat 63 Middelburg Rusland Luc Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart A. Herrewyn Zuidzandsestraat, Oostburg Warande Jos van Eek Oude Galgenstraat 25 Sint Jansteen Fietsen A. B. Brouwer Klein Vlaanderen 39, Middelburg Samenleving Hester van Rees Marktveld 7, Kloetinge Sloeweg Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg ClLO 9A\t(n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46