Zwaargewicht licht Veiligheidsregio door Heruitgave Blefs Umoja op vinyl Ji de klachten? Weense delicatessen Badhuisjes staan weer 6 ZEELAND KLAGEN OVER SABEWA BON Tourgids 2016 Wat zijn De regels voor kwijtschelding zijn verouderd, zegt de Zeeuwse Ombudsman. Gevolg: een heleboel gedoe. Oud-brandweercomman dant Elie van Strien gaat onderzoeken waar het mis gaat bij de Veiligheidsre gio Zeeland. Hij heeft op dracht gekregen een breed onderzoek te doen naar de cultuur en structuur bin nen de organisatie. Het inhuren van Van Strien volgt op de rel rond directeur Gerrie Ruijs. Klokkenluiders binnen de organisatie verwijten haar onder meer vriendjespoli tiek en bekritiseren haar manier van leidinggeven en declaratiegedrag. De grieven zijn onder zocht door de inmiddels oud-burgemeesters Letty Demmers (Vlissingen) en Jan Huisman (Reimers- Het inhuren van Elie van Strien volgt op de rel rond directeur Gerrie Ruijs waal). De commissie-Dem- mers trok vernietigende conclusies over het func tioneren van Ruijs, zo blijkt uit haar vertrouwelij ke rapport. Accountantsbu reau Ernst Young heeft de financiële handel en wandel van de directeur onderzocht. Op basis daar van is het dagelijks be stuur tot de conclusie ge komen dat er geen sprake is van 'misstanden'. Toch komt er een extern onderzoek naar het func tioneren van de Veilig heidsregio, omdat 'de roe rige tijd' die de organisatie de afgelopen jaren heeft doorgemaakt, onvermijde lijk zijn weerslag heeft ge had. „Er zal de komende tijd bij voorrang gewerkt moeten worden aan de cul tuur en de structuur bin nen de organisatie", staat in een brief aan het perso neel. Dat werd gisteren voor het eerst geïnformeerd over de ontwikkelingen. In de brief staat ook een verkapte oproep aan de klokkenluiders om uit de anonimiteit te treden, 'om te bereiken dat wij niet over elkaar, maar met el kaar in gesprek zijn'. Elie van Strien gaat de organisatie intensief door lichten. Hij neemt daar naast de functie van mana ger brandweer André Wil- lemstein, die ziek thuis zit, waar. Van Strien is on der meer oud-comman dant van de brandweer Amsterdam-Amstelland en van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond. Als iemand de Veiligheidsre gio Zeeland op orde kan brengen, is hij het wel, Het is goed om drie jaar na de regionalisatie te zien hoe het er voor staat in Zeeland zegt voorzitter Jan Lo- nink. „We hebben echt iemand van kaliber bin nengehaald." „Ik vind het leuk om te doen", zegt Van Strien. „Het is ook goed om drie jaar na de regionalisatie te kijken hoe het er voor staat in Zeeland." De klokkenluiderskwestie 'speelt helemaal geen rol', zegt Van Strien. Het dagelijks bestuur van de provincie is op de hoogte van de perikelen bij de Veiligheidsregio. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat deelde dat, als plaatsvervanger van com missaris van de Koning Han Polman, gisteren mee aan Provinciale Sta ten. Daar uitten de Chris tenunie, SP en 50PIUS hun zorgen. Volgens De Bat is het bestuur van de Veiligheidsregio aan zet. „Als dat er niet uitkomt, kan er altijd een vraag om hulp komen richting de commissaris." Ronald Kraan van Vak vereniging Brandweer Vrijwilligers - Zeeland telt ruim ttoo vrijwilli gers - is niet verbaasd over de grieven van de klokkenluiders richting de directie. „Wij herken nen nadrukkelijk de kri tiek, zeker als het gaat om het onjuist informe ren van gemeenteraden en het opzij zetten van de ondernemingsraad." Umoja van Blof, waarschijnlijk het duurste album ooit door een Ne derlandse artiest gemaakt, bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan verschijnt vrijdag - als Concert at Sea begint - een heruitgave op vi nyl. Daaraan zijn vier niet eerder uit gebrachte liedjes toegevoegd. De dertien nummers van Umoja zijn in dertien verschillende landen opgenomen met medewerking van lokale artiesten. Tien jaar gele den stond het album geruime tijd bovenaan de albumtop honderd. Het werd twee keer platina. Op 1 juli verschijnt het album voor het eerst op vinyl in een gere- masterde versie. Op de dubbelel- pee staan als bonustracks 'Regen', 'Zie mij', en akoestische versies van 'De hemel is de aarde' en 'Wennen aan september' (samen met Counting Crows). De plaat was destijds aanleiding tot oprichting van het Umoja Fonds, dat tal van projecten in de Derde Wereld ondersteunt. Giste ren is een nieuwe website online gegaan: www.umoja.nl. 8 7101 14 003201 OOSTKAPELLE Ze staan er weer, de tientallen strandhuis jes die een windhoos in de nacht van woensdag op donder dag wegblies in Oostkapelle. „Direct daarna zijn we met man en macht begonnen alles weer op te bouwen", vertelt Huib Lievense van Noorddui- ne.nl. „Van concurrentie tussen de grootverhuurders was geen sprake meer, iedereen hielp el kaar. Mooi dat zoiets kan, toch?" „Eigenlijk zijn de regels voor kwijtschelding van gemeentelijke belastingen gemaakt voor de stan daard armen van vroeger en voor de gemiddelde mens", zegt Gert- jan van der Brugge, voorzitter van de Zeeuwse Ombudscommis- sie. De standaard armen woonden altijd in een huurhuis en hadden geen noemenswaardige bezittin gen of vermogen. Inmiddels heeft de crisis groepen burgers aan de rand van de afgrond gebracht die wél een eigen huis bezitten, of als zzp'er over bedrijfsmiddelen be schikken. Strikte toepassing van regels leidt nu tot situaties die el ke leek direct als onrechtvaardig herkent. De Zeeuwse Ombudsman geeft een voorbeeld. „Overwaarde van het eigen huis geldt als eigen ver mogen. Ook al is die overwaarde heel moeilijk te gelde te maken. Neem een huis met een WOZ-waarde van 150.000 euro en een hypotheek van 148.000. Dan is de richtlijn: er is overwaar- Het Muziekfestival Middel burg trok al drie keer een goed gevulde zaal. Een opsteker voor de organisatie en een bewijs dat deze vorm van klassieke muziek wel degelijk in trek is. Het thema van het derde concert was Weense delicates sen. Niet de culinaire lekker nijen, maar de fraaie Weense klassieke componisten. Zij hiel den zich strak aan de sonate vorm en zij onderstreepten de klankkleuren van de instrumen ten en werkten aan een zo groot mogelijke harmonie. Het Pianotrio in Es op. 45 van Haydn is een delicaat werk. De klank van de Bösendorfer vleu gel smolt prachtig samen met viool en cello. Pianist Andreas Frölich bezit een geweldige tech niek en bovendien een mooi tou cher. Soms lichtvoetig en, waar nodig, stevig. Theodora Geraets (viool) en Ramon Jaffé (cello) speelde volledig in harmonie. De drie waren een echte eenheid en dat is knap als je geen vast trio vormt. Het eenvoudige thema van het Andantino werd subtiel gebracht door de piano en de strijkers verlengden dit thema ka raktervol. In de snelle Finale wa ren typische Haydn-specialitei- ten te horen, onverwachte effec ten, die het best delicatessen ge- zaterdag 25 juni 2016 Rolf Bosboom Middelburg Elie van Strien Ernst Jan Rozendaal Middelburg ALLES OVER DE NEDERLANDSE RENNERS! De meest complete gids voor de tourliefhebber Verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz„ Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Spar, Vivant Ambtenaar Vlissingen Jeanette Vergouwen RECENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43