u ZEELAND 5 Vroon bouwt met MPI Discovery aan windmolenpark voor Engelse kust Vroon bouwt aan een windmolen park op de Noordzee. De MPI Discovery vervoert de onderdelen van Vlissingen naar Rampion Wind Farm. Hoe immens de Discovery is, zie je pas als je er doorheen wandelt www.DUINHOFOOST.eu 0 compagnie het zoute Steeds meer windmolenpar ken verrijzen op de Noord zee. Van de 77 die er staan, is rederij Vroon uit Breskens er bij een stuk of 25 betrokken. Nu bouwt ze volop mee aan de Ramp ion Wind Farm, ten zuiden van het Engelse Brighton, en dat doet ze met de MPI Discovery. Kapitein Paul Lewis heeft vanaf de brug een schitterende view over het bijna 240 meter lange schip: één van de vier van Vroon om windmolens op zee mee te plaatsen. Iets waar de rederij - die binnenkort naar Breda verhuist - trots op is. Want de offshore wind- industrie is voor het bedrijf een steeds belangrijkere tak. Eén waar muziek in zit. Omdat er vanwege de paaitijd van de haring tijdelijk niet op loca tie kan worden gewerkt, ligt de Discovery te wachten in de Scal- diahaven. Nog een paar dagen, dan mag hij weer naar volle zee. 'Huge, isn't it?', vraagt Lewis vriendelijk. Inderdaad. Hoe im mens de Discovery is, zie je pas als je er doorheen wandelt. Gemid deld zitten er tussen de pakweg 60 en 120 man aan boord. Bikke len ze niet op zee, dan relaxen ze in hun (ruime) verblijven, recrea- tiezalen (met PlayStation, poolta- fel en televisie) of bioscoop. Om fit te blijven kunnen ze trainen in de gym (met sauna). Leuk en wel, maar je zou haast vergeten dat de Discovery een va rend bedrijf is, 24/7 in touw. Tot eind 2017 vaart hij heen en weer tussen Vlissingen en de Rampion Wind Farm. Bij Verbrugge Terminals liggen de tientallen onderdelen voor windmolens al klaar. Lange palen, monopiles genaamd, zijn de fun deringen. Eenmaal op de juiste plek hamert de Discovery ze in de zeebodem. Bovenop de monopiles plaatst de Discovery een (geel) tus senstuk, waarop de eigenlijke to ren met turbine en bladen wordt geplaatst. Bij elke vaart naar Ramp ion neemt de Discovery drie mo nopiles en drie tussenstukken mee. Uiteindelijk moeten er voor de Engelse zuidkust 116 windmolens staan van 3,45 megawatt, elk maar liefst r8o meter hoog. Eenmaal vol in bedrijf, produceert het park stroom voor 290.000 huishou dens. Het is één van de vele projec ten die Vroon in portefeuille heeft. Het plaatsen van windmo lens op zee is een groeiende tak. Offshore windmolens worden steeds groter, net als de fundaties en dus ook de schepen die ze moe ten neerzetten. Momenteel heeft MPI, de vlag waaronder Vroon zijn offshore windactiviteiten uitvoert, vier schepen om windmolens op zee te plaatsen. Een nieuwe generatie zit eraan te komen. Een die nog dieper en nog zwaardere funderin gen aan kan. Directeur Coco Vroon: „In wind op zee zit toe komst." zaterdag 25 juni 2016 Er zit Jeffrey Kutterink Vlissingen muziek in wind op zee A De MPI Discovery in bedrijf tijdens het plaatsen van onderdelen voor windmolenparken op zee. foto vroon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42