Waterschap vertilde zich aan gemaal 3 De meeuwen kijken vanaf het dak of er iemand met een broodje worst de winkel uitkomt maar ook klanten vinden het leuk om de dieren te voeren. Bakker Bart aan de Lange Zelke, waar de duiven vrolijk tussen de tafeltjes scharrelen, weigert elk commen taar uit angst voor represailles. Rudi Marinisse van DVS Onge- diertebestrijding krijgt soms het gevoel dat hij water naar de zee aan het dragen is: „Ik breng in op dracht van de gemeente Vlissin gen al een aantal jaren een gel aan in de overkapping van de Lange Zelke. Die reflecteert het zonlicht zo, dat ze denken vuur te zien en wegblijven. Laatst was ik na slui tingstijd nog bezig met de hoog werker, toen zo'n vrouwtje in een scootmobiel kwam aanrijden met een zak vogelvoer tussen haar be nen. Dan denk ik: waar ben ik nou mee bezig?" Met dierenliefde heeft het naar zijn mening weinig van doen. „Ze genieten ervan dat de beestjes op hen afkomen. Maar het is heel wat minder leuk als zo'n meeuw op een kindje in een wagentje afduikt." Het is onze 'dikke, vette, eigen schuld', zegt Nathalie van de Vreede van Vogel opvang De Mikke. Moeten we ze maar niet voeren: daar raken ze aan gewend. De Vogelbescher ming geeft aan dat duiven en meeuwen echt wel aan hun kostje komen, ook al worden ze niet ge voerd. Maar vergeet ook het afval dat de mens om zich heen strooit niet. „Afvalbakken moeten dicht zijn", aldus de Vogelbescherming. Onzorgvuldigheid, tijdsdruk, on ervarenheid en verkeerde inschat tingen. Dat zijn de belangrijkste oorzaken voor het financieel deba cle met gemaal Nieuwe Sluis. Voor waterschap Scheldestromen is het project dan ook een even du re als harde les. Vanwege de kustversterking moest het waterschap de - door de dijk gaande - buizen van ge maal Nieuwe Sluis, nabij Groede, vervangen. Uiteindelijk is ervoor gekozen vlakbij een nieuw gemaal neer te zetten en het polderwater af te gaan voeren via de getijden- duiker die in natuur- en recreatie gebied Waterdunen is gebouwd. De duiker is daarvoor op verzoek van het waterschap uitgebreid met een vierde koker. Het project is 975.000 duurder uitgevallen, een kwart meer dan begroot. Een pijnlijke kwestie, ze ker omdat de extra kosten nergens kunnen worden verhaald. Het wa terschap heeft daarom intern nauwgezet onderzocht waar het is misgegaan, om daar lering uit te kunnen trekken. Uit de evaluatie blijkt dat het waterschap zich heeft verkeken op het project. Zo is er gekozen voor een andere vorm van aanbeste- Door tijdsdruk is de zorgvuldigheid in het proces niet altijd goed geweest ding, waarbij de marktpartijen het ontwerp en de uitvoering zelf bepalen. Het waterschap gaf daar mee de regie uit handen. Dat is op zich niet erg, als maar goed is afge sproken aan welke eisen het resul taat moet voldoen. Daar schortte het aan. „De voorbereiding vond onder tijdsdruk plaats. Daarmee is de zorgvuldigheid in het proces niet altijd goed geweest", staat in de evaluatie. De tijdsdruk was er doordat het ontwerp van de oorspronkelijke getijdenduiker al in een vergevor derd stadium was. Er moest snel worden gehandeld om nog een extra koker te kunnen toevoegen. Toen later duidelijk werd dat er problemen waren, vooral met de stabiliteit van het toevoerkanaal naar het nieuwe gemaal, was op nieuw de tijdsdruk bepalend. Het nieuwe gemaal moest voor 1 mei van dit jaar operationeel zijn, om de landelijke subsidie voor het ver wijderen van de uitlaat van het oude gemaal niet in gevaar te brengen. Daarom heeft het water schap zelf het meerwerk voor zijn rekening genomen. Op verschillende punten heeft het waterschap zich vertild aan het project. De verdeling van ta ken, bevoegdheden en verant woordelijkheden was bijvoor beeld niet helder, vooral doordat het een complex project was met meerdere opdrachtgevers. Het ge volg was dat 'de projectsturing niet optimaal is verlopen'. De tijdsdruk mag in dit soort projec ten echter niet als excuus gelden, vindt het waterschap achteraf. andere terrassen. „Gisteren ston den ze voor de deur te wachten", zegt Hema-medewerkster Court ney Jonckman. „Dat is nieuw. Nor maal kijken ze vanaf het dak aan de overkant of er iemand met een broodje worst de winkel uitkomt. Of ze zitten op de lantaarnpaal hier vlakbij." De Hema weet het ook niet meer. Zolang mensen vogels voe ren en ze daarmee leren dat er bij mensen wat te halen valt, komen ze. „Zo is het met de duiven ook begonnen", steekt Barbara Elich van wal. „We zagen mensen vanaf de balkons duivenvoer naar bene den gooien. Op een gegeven mo ment hadden we hier een soort van huisduif. Die kwam elke dag rondscharrelen.Tussen de ijsma chine en de toonbank zat een ope ning. Daar kwam hij dan tussen door. Stond je broodjes te smeren en schrok je je weer rot omdat de duif terug was. Dat is niet fris als je met eten werkt. Banketbakkerij Bliek („Ze ko men tot achter de toonbank, ik moet telkens uitkijken"), Délifran- ce („Ja, natuurlijk"), Intermezzo („Klanten kunnen niet eens hun eten op tafel laten staan als ze naar het toilet moeten"): alle win kels waar eten geserveerd of ver kocht wordt, geven aan last te heb ben van de vogels. „Last, last", zegt de eigenaar van restaurant Limburgia weifelend. „Dat nou ook weer niet, maar meeuwen schijten zo vreselijk veel!" Duiven ook: veertien kilo poep per jaar, om precies te zijn. Tel daarbij op dat duiven kampioen voorplanting zijn, en het beeld is compleet. Wang, eigenaresse van cafetaria Neptunus, heeft in de raamkozijnen boven haar zaak pin nen laten zetten tegen de duiven. „Je wilt niet weten hoeveel er an ders zitten. En ze schijten alles on der. Smerige beesten." Marcel Muller, die aan de toon bank bij Neptunus een kroketje nuttigt, mengt zich in het ge- sprek. Muller is lid van de Partij voor de Dieren, zegt hij met stem verheffing, en wil van de vogels geen kwaad weten. „Laat ze toch." In Nederland staan alle vogels op de lijst van beschermde diersoor ten, wat overlast aanpakken be moeilijkt, maar Muller vindt het uitstekend. Ik vind het leuk, ru zie met een meeuw. En dat ze eten uit mijn hand vissen: prach tig!" Zoals Muller zijn er meer die geen genoeg kunnen krijgen van de duiven en meeuwen. Bij de He- ma weten ze het wel: bewoners van de flats aan de Lange Zelke, zaterdag 25 juni 2016 wacht... en slaat dan toe Handtamme meeuwen hebben het in Vlissingen op het eten van mensen voorzien. In Leiden is een over last gevende meeuwenkolonie met succes ingedamd door buiten de stad een kunstmatige broedplaats te creëren en de daken in de binnenstad ongeschikt te maken voor nestelen, fotos ruben oreel Waterschap Scheldestromen ging voor een miljoen euro het schip in met het gemaal Nieuwe Sluis. Uit intern onderzoek blijkt de organisatie dat aan zichzelf te wijten te hebben. Rolf Bosboom Groede —Waterschap in evaluatie De duiven zijn niet meer weg te slaan bij Bakker Bart en andere verkopers van etenswaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40