Arm Birkenhead, het stemde voor bgJd^rrfjzjfj, uJ m 3 SIMON KUPER Vorige maand maakte ik een re- portagereis naar Birkenhead, een En gels stadje dat van af de overkant van de rivier Mersey op Liverpool uitkijkt. Veel inwoners hebben het zwaar. Decennia geleden sloten hier de meeste fabrieken en dokken. Veel mensen zijn nu langdurig ziek. Degenen die werken, doen dat voornamelijk in de zorg, supermarkten, en (de mannen) als bewakers. In slechte weken kunnen ze soms hun kinderen niet te eten geven. Zo arm is de regio dat het miljarden aan EU-steun- fondsen heeft ontvangen. Het stadje liep niet echt warm voor het EU-referendum. Of Birkenhead nou door het ver re Londen of het verre Brussel werd geregeerd, leek de inwo ners weinig te boeien. Machte loos voelden ze zich sowieso. Het enige politieke vraagstuk waar ze warm van werden, was immigratie. Weliswaar is Bir kenhead zo'n 94 procent 'blank Brits', maar op tv zag men de vluchtelingenstromen en aansla gen in Parijs en Brussel. De angst werd door de Brexit-campagne opgeklopt: Turkije zou spoedig EU-lid wor den (onwaar), en het VK stuur de elke week 350 miljoen pond naar Brussel (onwaar). Nigel Farage, een leider van de Brexit-campagne, zei dat die 350 miljoen makkelijk in de Na tional Health Service (NHS, de Britse gezondheidsdienst) kon worden gestoken. Donderdag kozen vooral ar me Engelse regio's als Bir kenhead voor Brexit. In de uren nadat de uitslag bekend werd, verloor de Britse aandelen markt ver over de 100 miljard euro aan waarde. Dat zijn onder meer de pensioenen van gewo ne Britten. Dezelfde vrijdagoch tend zei Farage dat die 350 mil joen per week pond toch niet naar de NHS zullen gaan. Zijn bondgenoot Dan Hannan meld de dat de immigratie niet zal verminderen. De Britse economische chaos kan nog jaren duren. De voorzit ter van een Frans concern vertel de me dat in het geval van een Brexit, buitenlandse bedrijven niet meteen hun kantoren in het Verenigd Koninkrijk zou den sluiten. Maar, zei hij, je gaat er ook geen nieuw kantoor of fabriek openen tot je weet wat er op de lange termijn met de Britse economie gebeurt. De Britten die in de tussenliggen de jaren het ergste zullen lij den: arme mensen in stadjes als Birkenhead. Bij Bolderman ff" aanbetalen niet verplicht! \t (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 5 dagen Stedenreis Londen Kent 8 dagen Stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Dolomieten en Meren zaterdag 25 juni 2016 ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER Simon Kuper is columnist van de Financial Times en auteur van verschillende voetbalboeken. Hij schreef dit artikel op verzoek van onze krant. Vertrekdata: 4,18 juli/l, 15,29 aug 12, 26 sept Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 4,18 juli 22 aug 5,12 sept Brochure en boekingen: Vertrekdata: 8,29 aug ■lil Vertrekdata: 18 juli 15 aug 26 sept 10 okt Vertrekdata: 11,18, 25 juli 1,15, 22,29 aug/12,19 sept etc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3