Opsteker in onzekere tijden 35 Historische TT-race werkt aan mooie toekomst De TT op een zondag? Dat was volstrekt ondenkbaar. Op de dag des Heren feest, werkt en sport men niet. Althans, dat was vroeger zo. In 2016 wordt alles anders. PAARDENSPORT Ruime zege springruiters in Rotterdam Igor Sijsling in hoofdtoernooi WADA straft dopinglab Rio De tijden zijn veran derd en de feest- en werkdagen verander den mee. Nederlands grootste sportevene ment hield echter dapper vol. De TT in Assen opende van oudsher donderdag haar deuren en maakte zich vrijdag op voor de apotheose van zaterdag. Zondag was het cir cus weer vertrokken uit de 'Kathe draal van de motorsport'. Op geen enkel ander circuit schoof men de race een dagje naar voren. Dorna, commercieel rech tenhouder van de MotoGP, stond de uitzondering in Assen ooglui kend toe. Het Asser besluit werd geboren uit religieuze gronden maar veranderde langzaamaan in een magische traditie. Eentje die sneuvelt in 2016. „Het was wel een dilemma", geeft Peter Oosterbaan, directeur van het circuit, toe. „De traditie van de zaterdagrace was namelijk mooi maar het begon een commercieel probleem te wor den. De maatschappij is tegen woordig zo ingericht dat mensen op zondag meer tijd hebben dan op zaterdag." Het opschuiven van de TT zou extra inkomsten opleveren; zo was de redenering. Het heeft er al le schijn van dat die gedachten- gang juist is. Gisteren - op de eer ste dag van het evenement - be zochten zo'n 16.000 toeschouwers het circuit om de trainingen van de coureurs te volgen. Vorig jaar trok de openingsdag zo'n 10.000 bezoekers. Ook zijn tijdens de voorverkoop tien procent meer kaarten over de toonbank gegaan dan in 2015. Het levert euro's op die nodig zijn om een rol van betekenis te blijven spelen. „We moeten er geen geheim van maken dat de kosten om dit evenement te orga niseren rap oplopen", stelt Ooster baan. „Dat komt vooral door de ho ge fee die we aan de organisatie be talen. Als we dat niet betalen, orga niseren ze het op een ander cir cuit. Er zijn opties te over. Vooral Azië is een opkomende markt. Wij moeten zien mee te komen." Om er zeker van te zijn dat As sen niet afhaakt in het racewereld- je, staan er de komende jaren for se investeringen gepland. De ver ouderde tribunes zullen een flin ke opknapbeurt ondergaan. De provincie en het circuit nemen elk vier miljoen euro voor hun reke ning voor de eerste fase die naar verwachting in 2018 is afgerond. Het moet er voor zorgen dat de be zoekers naar Assen blijven komen. De man die daar een cruciale rol in speelt is Valentino Rossi. Want of er nu op zaterdag of zon dag wordt geracet: overal ter we reld trekt het publiek naar de plek waar de 37-jarige racelegende zich beweegt. De ultieme droom van de TT is echter een Nederlandse rijder in de koningsklasse. „We moeten coureurs hebben die het tegen de Spaanse en Italiaanse jon gens op kunnen nemen. Michael van der Mark (Superbike red.) is een supertalent een ook Bo Bend- sneyder (Moto-3 red.) heeft het in zich", oordeelt de circuitdirecteur. „Wie weet volgend jaar al." Op de waterkering langs de Greve- lingen bleef het koersdoel van de sterkste Nederlandse vrouwen- ploeg niet lang onduidelijk. Er moest op dit Nederlands kam pioenschap net als in de laatste vijf edities gewonnen worden. Donderde niet door wie. Roxane Knetemann zat mee in een lange vlucht. Anna van der Breggen probeerde het solo. En met een lichte bries uit het wes ten (windkracht 3) zat de formatie zelfs even met zeven van de ne gen vrouwen mee vooruit in een waaiertje. Maar de renster die uiteindelijk in de zo begeerde rood-wit-blauwe kampioenstrui werd gehesen, was toch een verras sing. Anouska Koster, een onbe schreven blad van 22 jaar. Door gaans een waterdraagster, wat al les zei over de eensgezinde missie waarmee de dames van ploeglei der Koos Moerenhout naar Goe- ree-Overflakkee afzakten. De sponsorovereenkomst met Rabobank loopt na dit seizoen af. Wat presteren in de vrouwen- koers die live op de nationale tv werd uitgezonden, extra belang rijk maakte. „Daarom moest er vooraf wel even stevig gepraat worden", bekende Moerenhout. „In zo'n onzekere situatie ben je toch eerder geneigd voor jezelf te rijden, in plaats van voor de ploeg." Dus donderde het donderdag avond, in het teamhotel. En niet zonder uitwerking. „We hadden allemaal een kans in deze wed strijd, maar de enige taak was win nen. Dus moet je elkaar dat succes ook gunnen", sprak Marianne Vos, zelf derde. „Als er ook maar enige twijfel is dat je voor jezelf wilt gaan, dan gaat er vaak een der de met de buit heen." Zo ver kwam het niet, al spartelde de ook op schaatsen succesvolle Janneke Ensing nog dapper tegen. In de slotomloop reed ze weg met Kos ter, maar in de laatste kilometers bleek de Drentse van het beschei den Parkhotel-Valkenburg al blij met een tweede plaats. Na veel te veel kopwerk van Ensing, was de sprint-a-deux zelfs voor een groentje als Koster een makkie. „Met zo'n sterke ploeg achter je, moét je het ook gewoon afma ken", realiseerde de Friezin, die meer redenen had om niet te fa len. Zo tekende haar persoonlijke trainer Moerenhout hoogstper soonlijk de NK-omloop op 'zijn' thuiseiland Goeree. zaterdag 25 juni 2016 Zonder de toppers Jeroen Dubbeldam en Gerco Schroder heeft Nederland bij het CHIO in Rotterdam de FEI Nations Cup gewon nen. Het verschil met de an dere teams was aanzien lijk. De laatste Nederlan der, Maikel van der Vleuten (met Verdi), hoefde zijn tweede ronde zelfs niet meer te rijden. Jur Vrieling (Zirocco Blue) en Willem Greve (Carambole) bleven in beide omlopen foutloos, Harrie Smulders (Esme- rald) liep één strafpunt voor tijdsoverschrijding op. Zwitserland werd tweede, Duitsland derde. TENNIS Igor Sijsling heeft zich gis teren geplaatst voor het hoofdschema van Wimble don. De Amsterdammer re kende in de derde ronde van de kwalificaties af met de Belg Yannick Mertens: 6-3 6-2 7-6 (2). Sijsling, de nummer 118 van de wereld, kent zijn tegen stander nog niet. Dat moet nog worden geloot. Robin Haase treft in de eerste ronde de Argentijn Diego Schwartzman. Bij de vrou wen is alleen Kiki Bertens van de partij. Zij is als 27ste geplaatst en neemt het op tegen de Letse Jelena Ostapenko, de num mer 36 van de wereld. OLYMPISCHE SPELEN Zes weken voor het begin van de Olympische Spelen in Rio de Janeiro heeft het mondiale antidopingbureau WADA het dopinglab in Rio de Janeiro geschorst. De accreditatie is afgenomen omdat de organisatie vol gens het WADA niet vol doet aan de internationale normen. Door de voorlopige sanctie mogen er geen analyses meer gemaakt worden van urine- en bloed monsters. WADA zorgt er voor dat voorlopig alle mon sters die voor het lab in Rio bestemd zouden zijn, veilig en snel naar een ander instituut worden vervoerd. Emiel Poeiert Assen Op de eerste dag van de TT be zochten 16.000 toeschouwers het circuit om de trainingen van de coureurs te volgen. Op de Brouwersdam treden vrij dag Faithless, Typhoon en Guus Meeuwis op. Gisteren stonden de wielervrouwen van Rabo-Liv er op het podium. Niet voor een Concert at Sea, maar een Bike- show at Sea. Met de onbekende Anouska Koster als ontdekking. Arjan Schouten Brouwersdam 4 Valentino Rossi FOTO GETTY IMAGES TAMAHfi 'Kathedraal opent nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36