weten die twee halve Nederlanders 31 Dat laatste zal voor topclubs zoals Manchester United en Chelsea niet altijd een probleem zijn: hun interesse voor een voetballer wordt vaak al als een kwalificatie van 'buitengewoon talent' be schouwd. Juist de minder grote clubs zullen veel meer moeite krij gen een Europese voetballer te ha len of te behouden. Niet voor niets pleitten mensen zoals Arsène Wenger, David Beck ham en Gary Lineker uitgebreid voor een langer verblijf in de Euro pese Unie. „Ik geloof dat de we reld het alleen redt als we samen blijven werken", zei Wenger, die Arsenal naar een hoger niveau bracht met talloze spelers van het vasteland. Lineker reageerde ronduit aange slagen op het Brexit-nieuws, en niet per se vanuit een voetbalper spectief. „Ik schaam me voor mijn generatie", zei de oud-voetballer en BBC-presentator. „We hebben onze kinderen en kleinkinderen laten vallen." Modaal Maar nog even terug naar het voetbal zelf: juist de nationale teams van Wales, Ierland en Noord-Ierland bestaan veelal uit spelers van modale clubs uit de Britse competities. Mensen zoals Wenger en Lineker vroegen zich al hardop af: waren die spelers net zo goed geweest als de Engelse competities nog op het niveau van pakweg de jaren tachtig waren ge weest? Nog een interessante kwestie: wat als het Brexit-referendum pas na het (mogelijk succesvolle) EK was gehouden? Onderzoek wees eerder al uit dat een glorieus EK grote gevolgen zou hebben op het stemgedrag van veel Engelsen. De Britse nationalisten en 'Lea- ve'-stemmers hebben er ondertus sen maling aan. Zij zullen het suc ces van Wales, Ierland, Noord-Ier land en Engeland juist als een be vestiging beschouwen dat de Brit ten het prima alleen afkunnen. Collina tikt Kuipers op de vingers nooit wrijving en die zal er niet komen ook. De prijzenjacht in Frankrijk mag door niets en nie mand worden verstoord. De Belgische media noemen Vermaelen en Vertonghen 'halve Nederlanders' omdat de jaren in Amsterdam het duo duidelijk mondig heeft gemaakt. Bovendien is het onderwerp 'de eredivisie' nooit ver weg. Dit keer is het de naam van de komende tegenstan der Balazs Dzsudzsak, die de twee Belgen voor even terugbrengt naar Nederland. „Die kennen we nog uit de Nederlandse competi tie", zegt Vertonghen. „Hij schoot ze er aardig in tegen Portugal. Hij heeft er tegen Ajax ooit ook een paar gemaakt op deze manier, ik zal mijn ploeggenoten waarschu wen." Dat laatste is misschien wel al leszeggend. België staat in de acht ste finale van het EK en de spelers moeten ongetwijfeld heel diep na denken om een paar spelers op te kunnen noemen van Hongarije. Vertonghen deed direct na het treffen met de Zweden een po ging. „Dzsudzsak natuurlijk, Zol- tan Gera, die heeft nog in Enge land gespeeld. En die keeper, maar die kent iedereen wel, denk ik." Vermaelen is op zijn hoede. Hij wil de Hongaren niet met één ver keerde opmerking nog scherper maken dan ze dit toernooi al zijn. „We kunnen niet ontkennen dat we aan de gunstige kant van het speelschema zitten", zegt de spe ler van FC Barcelona. „Veel men sen zien ons al in de halve finale staan, maar dat moet dan nog wel Dat we aan gunstige kant van het schema zitten kunnen we niet ontkennen gebeuren. Maar ik geef toe: dit is echt een unieke kans voor België om heel ver te komen." Vertong hen knikt. De Belgen, die allebei ooit een tus senstap maakten bij RKC Waal wijk om vervolgens écht bij Ajax door te breken, voelen de verwach tingen met het uur toenemen. En dus scheldt Vertonghen af en toe een paar ploeggenoten overhoop. Zoals tegen Zweden, toen Eden Hazard en Romelu Lukaku het meeverdedigen even lieten voor wat het was. „Het maakt niet uit tegen wie het was, maar we wil den graag de tijd krijgen om de or ganisatie weer neer te zetten. Dan moeten ze voorin de bal vasthou den." Vertonghen kwam alleen in de Premier League al tot 2595 speel minuten en zal de vermoeidheid voelen. Maar een EK met perspec tief, daar kan de gashendel nog wel even voor worden openge draaid door de linksback. Vermae len speelde afgelopen seizoen juist maar 505 speelminuten in de Spaanse competitie. Misschien kwam hij daarom wel zo fris en gretig over tijdens de eerste drie wedstrijden op het EK. Niemand praat meer over de ab sentie van Vincent Kompany en Nicolas Lombaerts. „Ik speel wel bij de beste club van Europa, hè. Op trainingen sta ik tegenover de drie beste aanvallers ter wereld. Daar leer je van, ook al speel je niet altijd wedstrijden. Dat ritme miste ik wel, maar de oefenwed strijden in aanloop naar het toer nooi hebben dat verholpen." zaterdag 25 juni 2016 Britse fans hebben het prima naar hun zin in Europa. FOTO REUTERS Scheidsrechtersbaas Pierluigi Collina (foto) heeft Björn Kui pers een standje gegeven. Kuipers verzuimde een gemiste strafschop van Spanje opnieuw te laten nemen, hoewel de Kroa tische doelman voor zijn lijn stond. Alle teams zijn geïnfor meerd dat keepers die voortij dig van hun lijn komen een gele kaart krijgen. Daarnaast wordt de penalty over genomen. Robert Lewandowski staat nu al zes interlands op rij droog. In de zes wedstrijden daarvoor wist de Poolse spits juist wel het net te vin den. In totaal maakte de aan valler 34 doelpunten in 78 in terlands. —Thomas Vermaelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32