'Echt een unieke kans', 30 EURD2016 SJOERD MOSSOU EK VOETBAL Goed en slecht niews voor Italië Tegenstrijdiger kan het niet. Terwijl de Britten zichzelf uit de Europese Unie stemden, reist een leger van tienduizenden Britse voetbalfans vrolijk door Frankrijk. VANDAAG En route De kans dat Ierland over twintig jaar het EK wint, is volgens Gary en Dar- ryl erg groot, sterker nog: het is wel zo goed als zeker. „Over precies negen maanden worden er namelijk erg veel Frans/Ierse baby's gebo ren", zegt Darryl, scrollend door zijn verza meling foto's van Franse veroveringen. „Zie je het voor je, een mix tussen Roy Keane en Antoine Griezmann, of tussen N'Golo Kan- té en Robbie Brady? Ik zweer het je: wij Ie ren worden de beste van de wereld." Ik tik dit stukje schouder aan schouder in de trein. Darryl stinkt, want hij heeft al twaalf dagen niet gedoucht. Ter compensa tie krijg ik een warm Kronenbourg-biertje. Woensdag waren ze nog in Lille voor de wedstrijd tegen Italië, en toen was Gary flauwgevallen, want het dak van het sta dion was dicht. „Echt schandalig", vindt Darryl. „De UEFA zou toch ook moeten we ten dat we al sinds vorige week dinsdag bier aan het drinken zijn? Dan doe je dat bloo dy dak toch niet dicht?" Het geld is op en ze moeten nog aan kaartjes komen vandaag kom ik ze ein delijk tegen: Ierse sup porters op doorreis. Ga ry en Darryl komen uit Kilkenny, een uurtje on der Dublin. Ze zijn alle bei 26. Trots laten ze het filmpje zien van vorige week in Bordeaux, waar op honderden Ierse fans een feestje vieren in een tunnel. „Kijk, daar staan wij." Alle verhalen komen voorbij, over meisjes en condooms, over Zweedse fans en Belgen, over liedjes en alcohol, over halfdronken wakker worden en niet meer weten waar je bent. „Mijn oom vertelde me over zijn rei zen naar Italië, op het WK van 1990", zegt Gary. Toen ik dat hoorde, dacht ik: 'Fuck it.' Je leeft maar één keer." De onverwachte zege op Italië heeft hun liquiditeitspositie ernstig in gevaar ge bracht, vermoedelijk voor de komende tien jaar. Nu moeten ze nóg vier dagen blijven. Maar het geld is al sinds maandag op, en ze moeten nog aan kaartjes zien te komen voor de wedstrijd tegen Frankrijk. Darryl heeft daarom besloten om met het meisje te trouwen op wie hij verliefd werd in Tours. „Ze had een mooie flat, dus ik denk dat ze best rijk is. Eerlijk zeggen: denk je dat ze me wil?" MORGEN MAANDAG In een complexe wereld kun je de dingen maar be ter simpel houden, dus op het strand van Nice bestel len Engelse supporters nog vlug een nieuw bier tje. In Parijs doen de Noord-Ieren en Welshmen het zelfde, en haast overal klinkt een zelfde soort logica-met-een-knip- oog: na vandaag wordt dat Europe se bier alleen maar duurder, dus we kunnen het er nog maar beter even goed van nemen. Het heeft veel tegenstrijdigs, de ze 'Brexit' in tijden van het EK voetbal. Want hoe complex en hoe onzeker ook nog de exacte ge volgen, op twee zaken heeft het Britse vertrek uit de Europese Unie sowieso grote impact: op het reizen door Europa - en op het Britse voetbal. Nog nooit kwalificeerden vier Britse teams (Ierland meegere kend) zich voor de tweede ronde van een groot eindtoernooi. Het leidt ook dit weekeinde weer tot een ongeëvenaarde, bovenal feeste lijke volksverhuizing in Frankrijk. Onmiskenbaar geeft dat een tweeslachtig gevoel bij veel Britse voetbalfans. Uiteraard stonden er gisteren genoeg te juichen over de uitkomst van het referendum, maar de teneur onder velen, genie tend op talloze Franse pleinen en stranden: „Zo verkeerd is dat Euro pa nu ook weer niet." Dubbelzinnig Het puur sportieve succes van Ier land, Noord-lerland, Wales en En geland heeft iets dubbelzinnigs. Het lange tijd gebrekkige niveau van juist die nationale elftallen werd lang toegeschreven aan de Europees internationale invloed op het Britse voetbal. Die zou bo venal negatief zijn. Simpel gesteld: de overvloed aan buitenlandse spelers stond de doorstroming van Brits talent in de weg. Andersom kun je net zo goed stellen dat het Engelse voetbal er zijn gigantische groei aan heeft te danken. De Premier League groei de de laatste decennia uit tot een wereldwijde miljardenbusiness, en een magneet voor de beste spe lers en coaches ter wereld. Niet al leen het niveau van de topclubs groeide; de Premier League werd over de hele linie een stuk sterker. Topspelers met een EU-pas- poort zoals Dimitri Payet (West Ham United) en N'Golo Kanté (Leicester City) kwamen afgelo pen zomer in Engeland zonder problemen aan de bak. Het is maar de vraag of dat straks ook nog kan, want voor niet-EU spe lers is het vele malen complexer om aan een werkvergunning te ko men. Zij moeten een aanzienlijk aantal A-interlands hebben ge speeld, ofwel aantoonbaar over 'buitengewoon talent' beschikken. Jan Vertonghen schudt driftig zijn hoofd. De poging van een Engelse verslaggever om de speler van Tot tenham Hotspur te laten vertellen dat hij veel liever in de as van het veld speelt, blijkt een zinloze. Tussen Thomas Vermaelen (30) en Jan Vertonghen (29) was er zaterdag 25 juni 2016 FRANCE @sjoerdmossou Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Deel 13: Parijs. Het duurde even, maar 15.00 uur Zwitserland- Polen Speelstad: Saint-Étienne 18.00 uur Wales - Noord-lerland Speelstad: Parijs 21.00 uur Kroatië - Portugal Speelstad: Lens 15.00 uur Frankrijk - Ierland Speelstad: Lyon 18.00 uur Duitsland - Slowakije Speelstad: Lille 21.00 uur Hongarije - België Speelstad: Toulouse 18.00 uur Italië - Spanje Speelstad: Saint-Denis 21.00 uur Engeland - IJsland Speelstad: Nice ■E o tx Het is onzeker of Antonio Candreva maandag met de Italiaanse voetbal ploeg kan meespelen in de achtste fi nales tegen Spanje. De middenvelder heeft nog steeds een dijbeenblessure, en trainde gisteren apart. De speler van Lazio liep de blessure op in de met 1-0 gewonnen wedstrijd tegen Zweden. Aanvaller Federico Bernarde- schi sloot gisteren weer aan bij de groep. Hij trainde donderdag nog in zijn eentje vanwege knieproblemen. Britse fans in spagaat tussen Brexit en EK Sjoerd Mossou Parijs Thomas Vermaelen (I) en Jan Vertonghen op het EK. foto belga Ze droegen allebei het shirt van Ajax en RKC Waalwijk, maar Thomas Vermaelen en Jan Ver tonghen willen nu in de driekleur van België toeslaan. In Toulouse wacht morgen Hongarije. „Balazs Dzsudzsak schoot ze er tegen Ajax ook zo in." Mikos Gouka Toulouse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31