Wat is er gebeurd? r| 2 NI MAIKEL HARTE Een Nederlands referendum over vertrek uit de EU raden bewindslieden ernstig af. De Brexit is al een risico voor onze economie. 1 Column Het valt me op dat er in mijn omgeving nogal uit eenlopend wordt gedacht over het supporteren van de Bel gen. Er zijn er die als Zeeuws-Vla ming een mate van verwantschap voelen en die tot nu toe iedere wedstrijd in Zelzate of in Gent zijn gaan kijken, compleet met de Belgische driekleur op de wangen en getooid in Rode Duivelsshirt. Maar er zijn er echter ook die uit gesproken tégen zijn. Zij hopen dat ze er zo snel mogelijk uitvlie gen. Ik schaar mij onder de suppor ters. Het is toch leuk dat een Jan Vertongen uit Sint-Niklaas mee doet, dat zie ik als iemand uit de omgeving, maar dat argument breekt geen potten bij de tegen standers. Hoe komt dat toch? Ik hoor nog al eens dat ze veront waardigd zijn omdat die Belgen openlijk blij waren toen Neder land zich niet kwalificeerde. Ach, trek het je niet aan, denk ik dan, dat hoort een beetje bij de rivali teit. Het is toch een beetje alsof het kleine broertje z'n grote broer aftroeft. Ik ben dus vóór, te meer omdat ik graag en regelmatig in Vlaanderen kom. Bovendien doen de Belgen mij opvallend veel aan het Nederland van het EK '88 den ken. Weet u nog? Toen wonnen we. Dat gaan de Belgen nu ook doen. Net als wij toen, doen de Belgen voor het eerst sinds lange tijd weer mee op een EK. Wij had den Gullit en Van Basten als de top van Europa, zij hebben De Bruyne en Hazard. Ook wij verlo ren de eerste wedstrijd, wonnen de tweede makkelijk en met veel geluk scoorden we op het laatst t-o tegen Ierland waardoor we ver der kwamen. Dat geldt ook voor de Belgen. Na het verlies tegen Ita lië, kwam de makkelijke winst te gen de Ieren, maar hadden ze don derdag een afgeketste bal nodig om nipt te winnen van de Zwe den. En tenslotte waren de Belgen er in 1988 ook niet bij, terwijl ze twee jaar daarvoor de halve fina les van het WK nog hadden ge haald. Ja ja, ruil je Gullit-petje maar in voor een Fellaini-pruik. Toen wonnen we. Dat gaan de Belgen nu ook doen Stelling TOOS HENK PROBLEMEN! VOOR EU STAPELEN ZICH OP VLEK OP VLEXIt/ Actie voor nieuw referendum 'Direct al financiële problemen' Oproep tot onafhankelijk maken Londen et kabinet pro beert de ani mo voor een eventueel refe rendum over een Nexit ter stond de kop verklaren in in te drukken. Bewindslieden koor dat 'nu het economisch her stel aantrekt, we moeten voorko men dat we dat herstel in de waagschaal stellen'. Minister Asscher was van zijn colle ga's het scherpst: „Een stap uit de EU zou voor Nederland echt idioot zijn." Een jongste peiling lijkt hem gelijk te ge ven: 56 procent van de Nederlanders wil liever bij de EU blij ven. Alleen PW-leider Geert Wilders wil met Nederland het Britse voorbeeld vol gen. Minister van Fi nanciën Jeroen Dijs- selbloem is terug houdend over de ge volgen van de Brexit voor de Nederlandse begroting. Coalitie partijen maakten vo rige maand nog goe de sier door voor ko mend jaar 1,2 mil jard euro in het voor uitzicht te stellen voor onder meer zorg en veiligheid maar die kan door de Brexit weieens op losse schroeven komen te staan. Volgens Dijsselbloem geven de grote koerssprongen van giste ren nog geen indicatie van de schade. „Het is nog veel te vroeg om daar wat over te zeggen." Hij zegt af te wachten met welke ra ming het Centraal Planbureau in augustus komt. Daarop wordt dan de definitieve begroting Een stap uit de Europese Unie zou voor Nederland echt idioot zijn voor 2017 op gebaseerd. Asscher noemt de Brexit 'een risico voor onze economie en dus ook voor onze begroting'. Volgens voorzitter Jean-Clau- de Juncker van de Europese Com missie mag de onzekerheid niet te lang duren. Het Europees Par lement heeft voor dinsdag een spoedvergadering belegd. De regeringsleiders en staats hoofden van de EU vergaderen komende week met de scheiden de Britse premier David Came ron over de gevolgen van het re ferendum. Maar ze komen ook zonder hem bijeen 'om een begin te maken aan bespiegelingen over de toekomst van on ze unie', aldus EU-president Do nald Tusk. Hij be zweert dat de 27 overgebleven lidsta ten samenblijven. „Maar de politieke gevolgen van deze gebeurtenis zijn niet te voorspellen, vooral niet voor het Verenigd Konink rijk." De Brexit trekt in Groot-Brit- tannië zelf de diep ste sporen. Het refe rendum, met 52 pro cent voor een ver trek en 48 procent tegen, legt een enor me verdeeldheid bloot. Schotland, Noord-Ierland en Groot-Londen wil len in grote meerderheid bij de Europese Unie blijven. De regerende SNP in Schot land toonde zich na de uitslag onmiddellijk strijdvaardig. Moge lijk organiseert de partij een ei gen referendum als opmaat naar een afscheiding van de rest van Groot-Brittannië. In Wales en Noord-Engeland daarentegen zijn de Britse kie zers in grote meerderheid voor een Brexit. zaterdag 25 juni 2016 De Belden Vandaag: Nederland moet het voorbeeld van Engeland volgen reageer op pzc.nl Gisteren: Ik maak me geen zorgen over extremisten in Zeeland 453 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS INTERNET Het Britse parlement moet waarschijnlijk snel een de bat houden over herhaling van het referendum over EU-lidmaatschap. Een cam pagne op internet van voor standers heeft gisteren al veel meer dan de benodig de 100.000 handtekenin gen bij elkaar gebracht om het voorstel in het parle ment als agendapunt 'neer te zetten'. De initiatiefne mers vinden dat bij gewich tige zaken zoals EU-lid maatschap, bij een op komst van driekwart van de kiezers een meerder heid van 60 procent nodig is om van de uitslag beleid te maken. VAKANTIE Doordat het Britse pond plots fors in waarde is ge kelderd, merken veel Brit ten direct al negatieve ge volgen van de Brexit. Op in ternet meldden diverse Britse vakantiegangers dat ze opeens geen geld meer kunnen pinnen. Reisorgani satie Thomas Cook is vol gens Britse media tijdelijk gestopt met het verkopen van valuta via zijn website. Het Britse pond sterling daalde gisteren naar het laagste niveau in meer dan dertig jaar. Daardoor is shoppen in Groot-Brittan- nië voor veel buitenlanders opeens extra voordelig ge worden. PETITIE Voorstanders van lidmaat schap van de EU hebben gisteren een petitie op in ternet gelanceerd waarin de burgemeester van Lon den Sadiq Khan wordt op geroepen de stad onafhan kelijk te verklaren en bij de EU te houden. Londen is een internationale stad en wil het hart van Europa blij ven, aldus de opstellers van de petitie. De actie ver zamelde in korte tijd al 10.000 ondertekenaars. Sadiq Khan zou president van Londen moeten wor den en de stadstaat zou ook tot de Schengen- en de eurozone moeten toe treden. 'Nexit' angstbeeld voor het kabinet Hans van Zon Rotterdam/Londen Lodewijk Asscher, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2