'Gamen is topsport' w Ben Willem 67% 21 Paul 49,95 Veteranendag zou gewoon in de eerste week van mei moeten Exclusieve aanbieding voor u als lezer! Tandaag Veteranen- dag! We bedanken degenen die ons land hebben ge diend. Eén dag in het jaar veteranen eren is veel te zuinig. Waarom eren we vetera nen niet het hele jaar? Zodat ie dereen weet hoe belangrijk ze zijn geweest! En niet alleen de vechters, maar iedereen die een bijdrage heeft geleverd aan de vrede. In Amerika regent het vetera nen! Bij elke sportwedstrijd wordt er wel een veteraan in het zonnetje gezet. De stadionspea ker noemt een naam en vertelt wat de veteraan heeft gedaan. Ie dereen staat in het stadion als één man op, petten af en de vete raan komt groot in beeld. Er wordt gejuicht en hij wordt groots geëerd. Eerlijk gezegd vind ik ook de datum, zo eind juni, een beetje onhandig gekozen. Het is zomer en dan denk je niet aan vetera nen. Je denkt aan sport, aan aard beien met slagroom op Wimble don, aan vakantie, en aan het waxen van de bikinilijn. Die Ve- teranendag zou gewoon in de eerste week van mei moeten. Op de 6de mei en niet weggefrom- meld tussen regenachtige zomer dagen. Bij veteranen denk je aan oude soldaten die zijn volgehangen met medailles en worden voort geduwd in een rolstoel. Aan man- nen met sierlijke snorren die zich nog één keer laten toejui chen. Het veteranenfïlmpje dat de afgelopen weken was te zien, emotioneerde me. We zien jon ge veteranen het vliegtuig verla ten. Beetje troebel uit de ogen kij kend lopen ze op hun familiele den af. Bij het zien van echtgeno te, kinderen of ouders breekt de blijdschap door. En dankbaar heid. Door het filmpje besefik dat zoveel jonge militairen op missie zijn. Ik denk terug aan de tijd dat ik 18 jaar en jong was. Ik wil dol graag het leger in. Lijkt me wel gezellig. Jongens onder elkaar die een tank besturen of een beetje in de loopgraven hangen. En 's avonds, na het land verdedi gen, lekker klaverjassen en bor reltjes drinken. Ik ga dan ook goedgemutst naar de dienstkeu- ring. Ik zie daar mijn medesolda ten van de lichting 1962 en ik heb er een goed gevoel over. In de wachtruimte begin ik kamera den te bestuderen. Met wie ik op één kamer in een stapelbed kom te liggen. Een paar jongens gedra gen zich merkwaardig. Die kun nen al na een kort gesprekje weg. Afgekeurd. Ook mensen met slechte ogen of oren mogen gaan als ze een verwij sbrief heb ben. Wij die overblijven zullen ons land dienen. De keuring loopt vlekkeloos. Alleen heb ik moeite met urineren, ook omdat de keuringsdienst vrij dwingend is: 'Nu pissen!' Nadat ze ook naar mijn brilsterkte hebben ge vraagd, mag ik weg. Thuis ver warm ik een pot witte bonen in tomatensaus en een Gelderse rookworst. Mijn kostje is ge kocht. Groot is dan ook de teleurstel ling als de brief binnenkomt met de mededeling dat de lichting maart 1962 als buitengewoon dienstplichtig wordt aangesteld. Buitengewoon dienstplichtig, wat houdt dat dan weer in? Als er oorlog uitbreekt, vertelt de brief, moet ik de aardappels schillen. Aardappelschiller? Ie mand moet het doen. En ook die veteranen moeten op 6 mei groots worden geëerd. Thijs Molendijk draait wat onge makkelijk heen en weer op de ge sponsorde gamestoel in zijn klei ne appartement. De 20'er doet zijn best om de game Hearthstone in jip-en-janneketaal toe te lich ten. „Maar ik kan het in één mi nuut gewoon echt niet beter ver tellen." We nemen daarom genoe gen met: „Hearthstone is een onli ne, strategisch kaartspel." De populaire game, die wereld wijd dagelijks door miljoenen mensen wordt gespeeld, heeft nog het meeste weg van schaken en poker. Thijs is er een meester in, zo be wijzen de grote prijzenbekers in de vensterbank. Hij won deze maand voor de tweede keer op rij het Europees kampioenschap en dat leverde de professioneel ga mer naast een geldbedrag van 25.000 euro ook nog eens een kwa lificatie op voor het wereldkam pioenschap in Californië. Toernooien van dit formaat ver gen fysiek en mentaal het uiterste van hem. Maar liefst vijf keer per week traint hij vijf uur per dag, als een toernooi dichterbij komt maakt hij dagen van twaalf uur. Om de concurrenten bij te benen, maar ook om nieuwe strategieën uit te denken. Die trainingen zendt Thijs live uit op een eigen kanaal op Twitch.tv, een walhalla voor de echte gamefanaat. „Dan Of ik verslaafd ben? Die vraag krijg ik echt alleen in Nederland kijken er elke dag gemiddeld zo'n 10 tot 15.000 mensen live mee", weet de Enschedeër. De teller staat totaal op ruim 4,8 miljoen unieke views. Op de vraag of hij niet gewoon een klein beetje verslaafd is, volgt een lach. „Die vraag krijg ik echt alleen in Nederland. In het buiten land worden we als topsporters onthaald." Met bijbehorende inter views en handtekeningsessies. De student Bedrijfseconomie, al tijd al verzot op bordspellen zoals stratego, wilde helemaal geen pro fessioneel gamer worden, had ook geen idee hoeveel geld er in de we reld van eSports (electronic sports, red.) omging. Over die stu die op het Saxion kan Thijs trou wens kort zijn. „Die staat even op een lager pitje." Zijn ouders stimuleren hem. „Toen ik geld ging verdienen met gamen, waren mijn ouders be hoorlijk argwanend. Contracten? Toernooien in het buitenland? Nu speelt mijn vader af en toe ook Hearthstone en steunen ze mij volledig." kleuren online Meerdere modellen online zaterdag 25 juni 2016 Veterane V X W) Professioneel gamer Thijs Mo lendijk (22) verdient tonnen aan prijzengeld en trekt online een miljoenenpubliek. De Ensche- deër maakt zich nu op voor het wereldkampioenschap van de game Hearthstone in Californië. Mandy de Jong Enschede —Thijs Molendijk STINGLER NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21