Dik 100 miljoen euro schade na hagelbui De Kroatische Tropen 500 kilometer fietsen voor het goede doel II EUWS 17 x| pharosreizen Vaders Maurice (35) en Frank (39) ontmoetten elkaar aan de couveuse. Nu zetten ze zich in voor het Ronald McDonald Kinderfonds. Door alles wat wij hebben meegemaakt, begrijpen we elkaar heel goed j anwb Z-oM&r-la£tmwf& Pine- fy&ach fc&sort Eerlijk? Eigenlijk wist hij er niets van, de Ronald McDonald Hui zen, waar ouders van in ziekenhui zen opgenomen kinderen kunnen verblijven. „Ik kende de naam en die clown en daar hield het wel bij op", zegt Frank uit Breda, vader van Sarah (6) en Catoo (3). Zijn jongste dochter knokte in het Maxima Medisch Centrum in Veldhoven voor haar veel te vroeg begonnen leventje. Haar ouders en zus zaten zo vaak als ze konden naast haar cou veuse en sliepen in het nabijgele gen Ronald McDonald Huis. Frank: „Ik vond het elke keer zo'n surrealistische overgang, van die hightechkamer waar Catoo lag met allemaal slangetjes en appara tuur naar de gewone wereld bui ten het ziekenhuis. Het was zo ontzettend lekker dat we binnen vijftig stappen in dat huis zaten. Tussen vrijwilligers die aanvoel den wanneer we met rust gelaten wilden worden, of juist behoefte hadden aan een gesprek. Maar ook met andere ouders, die het zelfde doormaakten." In Veldhoven verblijven voor namelijk ouders van te vroeg ge boren kinderen. Frank en zijn vrouw Gaby raakten aan de praat met een ander stel, Maurice en Babs uit Den Bosch. Hun twee ling Willem en Anne werd net als Catoo na 26 weken geboren. Toen ze Catoo mee naar huis mochten nemen, lieten Frank en Gaby een kaartje voor Maurice en Babs achter: veel sterkte, we houden contact. En of. Ze komen nog geregeld bij elkaar over de vloer, gaan uit eten, zien eikaars kinderen opgroeien. En de feestelijke mededeling dat Babs opnieuw in verwach ting bleek - zoontje Ward werd op 9 november geboren - hoor- den Frank en Gaby als een de van de eersten. „Door wat wij al le vier hebben meegemaakt in die eerste weken van onze kinde ren, begrijpen wij elkaar heel goed", stelt Frank. „We doen er tegen elkaar nier spastisch over. Onze gesprekken gaan het ene moment over iets uit het zieken huis en vervolgens over de lekke re worst die op tafel staat." Wat blijft, is ook dit: het gevoel dat ze 'iets' willen terugdoen voor die Ronald McDonald Hui zen. Daarom stappen Frank en Maurice, samen met acht familie leden en vrienden, vanmiddag in Maastricht op de fiets voor de Ho- meRide: een tocht van ruim 500 kilometer langs plaatsen in Ne derland en Duitsland waar die huizen staan. Binnen 24 uur moeten ze in Groningen aankomen, en Frank en Maurice zijn van plan alle kilo meters zelf te fietsen. Niet eerder fietsten ze op één dag meer dan 200 kilometer. Met de monsterrit halen zij en de andere deelnemers geld op voor het goede doel. Maurice: „Onze vrienden en familieleden rijden het overgrote deel ook mee. Zij houden ons uit de wind, zoals ze dat ook deden toen onze kinderen in het ziekenhuis lagen. Ons team heet Les Baroudeurs: renners die strijden, knokken, diep gaan. Dat slaat eigenlijk ook op onze kinderen, hun vecht lust." Natuurlijk hebben ze veel ge traind. In Nederland, in de Eifel. Maurice: „Toen we onze teamle den hadden verzameld, hebben we een aftrapbijeenkomst gehou den in het Ronald McDonald Huis in Veldhoven. Om duidelijk te maken waar we het voor doen. Dat was wel heftig ja." „Her moeilijkste moment komt waarschijnlijk als de nacht valt", verwacht Frank. „Dan fiet sen we langs Hoenderloo, waar mijn ouders wonen en langs Ug- chelen, waar ik opgroeide. Daar terugkeren, met dit doel: heel bij zonder." Het gesprek, in het huis van Frank en Gaby, is klaar. Babs schenkt in hun keuken verse thee in, zo vertrouwd voelt het onderling. En dat terwijl ze el kaar liever nooit hadden ont moet. Nier daar, niet toen, niet zo... Vernielde kassen, gewassen, dui zenden auto's, ruiten, daken en tuinen zijn samen goed voor meer schade dan verzekeraars en schade- herstellers na één enkele bui ooit hebben meegemaakt. Duizenden hectares aan land- en tuinbouwge- wassen kunnen als verloren wor den beschouwd. Landbouworganisatie LTO Ne derland roept het kabinet op ge troffen boeren en tuinders te hulp te schieten. Het klimaat veran dert, her weer wordt extremer. De consequenties daarvan mogen niet alleen op het bordje van agra riërs terechtkomen, vindt LTO. Donderdagavond werd in een oogwenk een groot deel van de re gio pikzwart. Bijna nacht leek het. Harde wind. Eerst hagel, daarna volgden grotere knikkers, tennis ballen en ijsbrokken. Hoe hoog de totale schade zal zijn, durft het Verbond van Verze keraars nog niet in te schatten. „Deze hagelbui gaat zeker de boe ken in als een van de grootste schades ooit", aldus een woord voerder. Bij Interpolis, dar volgens het Verbond zo'n derde van de markt in de regio in handen heeft, stond de teller gisteren op 17 mil joen euro, na 4.900 meldingen. „Dit hebben hebben we nog nooit meegemaakt", reageert een woordvoerder van de Eindhoven- se verzekeraar IAK. Daar zijn tot her eind van middag rond de 2.250 particuliere meldingen binnenge komen, samen goed voor 6 mil joen euro aan schade. zaterdag 25 juni 2016 AUTOVAKANTIES VAN ANWB Pine Beach Resort is een idyllisch gelegen vakantiepark met vele faci liteiten, tussen de heerlijk geurende pijnbomen aan de Adriatische Zee. Vanuit de unieke Polynesische hutjes met rieten dak beleef je een heel bijzondere vakantie. Alle maaltijden en de drankjes bij het eten zijn inbegrepen. Neem je een frisse duik in zee? Je zit direct aan een privéstrand en vindt verderop leuke intieme baaitjes. Bovendien zit je op een van de mooiste plekjes van Dalmatië. Je maakt eenvoudig een uitstapje naar de spectaculairste watervallen van Kroatië, in Nationaal Park Krka. Bovendien sta je binnen een uur in de prachtige middeleeuwse steden Zadar en Sibenik. euro per persoon per nacht zoekcode 17316 Inbegrepen overnachting in Polynesisch hutje met rieten dak dagelijks ontbijt, lunch en diner dagelijks non-alcoholische drankjes, bier en huiswijn tijdens de maaltijden sportactiviteiten, zoals zeilen, surfen, kajakken, voetballen, volleyballen en tennissen kinderanimatie en avondentertainment strandstoelen parkeren wifi op aangegeven plekken Prijzen Vanaf 42,- per persoon per nacht bij minimaal 3 nachten. Frank (links) en Maurice zijn klaar voor hun monstertocht. foto are kievit Bevriend in tijden van rampspoed Jeroen Schmale Breda Frank homeride.nl/nl/teams/les- baroudeurs Een enorme hagelbui heeft don derdagavond in Zuidoost-Bra bant voor dik 100 miljoen euro aan schade in de glastuinbouw veroorzaakt. Dat raamt boeren- organisatie ZLTO. Daarbij is de schade aan huizen en auto's nog niet meegenomen. Bart-Jan van Rooij Asten Donderdag vielen er giganti sche hagelstenen in Brabant. Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/gelezen-in/ dagbladen of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 17316. Prijzen in per persoon per nacht. Niet inbegre pen: reserveringskosten (€20,-), toeristenbelas ting (lokaal tarief) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17