Ada S. krijgt zestien jaar cel en tbs voor gif moord man 12 NI Schade voor schatkist: 360 miljoen euro De NAM moet de komende jaren de gaswinning verder terugschroeven. In 2013 werd nog bijna 45 miljard kuub gewonnen, in 2017 is dat 21 miljard kuub minder. Dat moet de aardbevingen tegengaan. Nu slechts €49,95 67% r^KfinPIFIlEAL nH AANBIEDINGEN ALLEEN l JftUUrUcUcAL.NLJ DIT WEEKEND GELDIG Nu slechts €109,95 Nu slechts 19,95 Vanaf slechts 14,95 Nu slechts 24,95 Nu slechts 24,95 Het kabinet schroeft de komende vijf jaar de gaswinning uit het Groningenveld verder terug naar minimaal 24 miljard kubieke me ter gas per jaar. Alleen in (zeer) koude jaren mag de NAM meer gas winnen, tot 30 miljard kuub. De schade voor de schatkist be draagt in 20t7 345 tot 360 miljoen euro, stelt minister Henk Kamp van Economische Zaken. Door minder gas te winnen en tegelijkertijd de productie zo sta biel mogelijk te houden, wordt de kans op aardbevingen in Gro ningen zoveel mogelijk terugge bracht. Het Staatstoezicht op de Mijnen heeft daar voldoende be wijs voor gevonden, stelt Kamp. In de helft van het aantal jaren is 24 miljard kuub gas voldoende om te zorgen dat in heel Neder land de kachels kunnen branden. Alleen bij zeer strenge winters, die gemiddeld eens per vijftig jaar voorkomen, zal het volgens Kamp nodig zijn om 30 miljard kuub gas te winnen. Dat is dan ook echt het maximum. Tot oktober 2016 mag de NAM nog 27 miljard kuub gas uit de grond halen, een jaar eerder was 30 miljard kuub nog het maxi mum terwijl in 2013 nog bijna 54 rVfiiiB miljard kuub werd gewonnen. Door een grens te introduceren van 24 miljard kubieke meter aardgas per jaar geeft Kamp zeker heid aan de oliebedrijven Shell en Esso, die samen aandeelhou der zijn van de NAM. Zij weten nu vijf jaar lang waar ze aan toe zijn en worden niet geconfron teerd met een verdere verlaging van de productie, die al in vijf jaar tijd is gehalveerd. Ook de schatkist kan rekenen op stabiele inkomsten, ook al zijn de gasprijzen de afgelopen tijd be hoorlijk gedaald. Kamp bena drukt dat die zekerheid een bij komstig effect is: de veiligheid en de beperking van de schade heb ben volgens hem voorop gestaan bij het besluit om schommelin gen in de productie tegen te gaan. „We hebben niet gestuurd op de stabilisatie van de aardgas baten." Over twee jaar komt er een eva luatie of het langjarige gasbesluit inderdaad zorgt voor minder aardbevingen of dat dit besluit wellicht heroverwogen moet wor den. Daarnaast wil Kamp gaan be kijken of van aardgas afhankelij ke industrieën en energiecentra les omgebouwd kunnen worden zodat zij kunnen draaien op aard gas dat niet uit het Groningen veld afkomstig is. AMSTERDAM 'Gifmoordenares' Ada S. is gisteren in hoger beroep door het gerechtshof in Amster dam veroordeeld tot zestien jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Tegen de vrouw was eind mei twintig jaar cel en tbs geëist door het Open baar Ministerie. De 54-jarige vrouw is volgens het hof schuldig aan de vergifti ging van haar echtgenoot in 2012. Ook staat volgens het hof vast dat ze acht jaar eerder in Enkhui zen haar toenmalige man hulpe loos achterliet, waarna hij over leed. Verder stichtte ze in 2013 brand in de woning van de man met wie ze een relatie had. De vrouw sloot in 2012 met ver valste papieren een levensverze kering af op naam van haar echt genoot, zonder dat hij daarvan wist. Nadat ze hem korte tijd la ter met een overdosis medicijnen had omgebracht, streek ze een kwart miljoen euro op. Ada S. werd in eerste aanleg veroordeeld tot twintig jaar cel, zonder tbs. Volgens het hof is door onderzoek komen vast te staan dat de vrouw een patholo gische leugenaar is en een gebrek kig geweten heeft. Daarnaast is het gevaar op herhaling groot. „De vrouw afstraffen en onbehan deld laten terugkeren in de maat schappij is een te groot gevaar voor de samenleving", conclu deert het hof. Dat legde wel een lagere gevangenisstraf op, omdat Ada S. door haar stoornis niet vol ledig toerekeningsvatbaar is. Het hof verweet de vrouw dat ze bij de moord op haar echtge noot in 2012 'uiterst geraffineerd, planmatig en berekenend' te werk ging. De dood van haar eer ste man kan worden toegerekend aan haar nalatigheid 'omdat ze wist dat haar echtgenoot sterven de was en desondanks het advies in de wind sloeg medische hulp in te schakelen", aldus het hof. zaterdag 25 juni 2016 korting korting korting Sola 8 persoons 70 deiige bestekset, model Berlijn Materiaal: 18/0 zilverwit edelstaal Verpakt in fraaie geschenkverpakking Vaatwasmachinebestendig, blijven lang mooi! Levenslange garantie (uniek!) Adviesprijs Korting U bespaart: 149,95 67% 100,- korting J- Luxe Bureaustoelen - 3 modellen! Ergonomisch vormgegeven; ultiem zitcomfort Zeer geschikt als managers-/ directiestoel Geschikt voor thuis en op kantoor Ontzettend luxe afgewerkt Adviesprijs 299,95 Korting 67% U bespaart: 190,- 72 stuks Duracell Industrial Batterijen Gaan tot wel 5x langer mee dan gewone batterijen Houdbaar t/m 2021 Altijd handig om in huis te hebben Kies zelf de samenstelling: AA, AAA of beiden Adviesprijs €107,30 Korting 77% U bespaart: 82,35 Adviesprijs 59,95 Korting 67% U bespaart: 40,- Luxe Katoenen Dekbedovertrekken (11 modellen!) Katoen; ideaal voor de zomer Hoogwaardig dicht geweven Solid Cotton Geleverd incl. kussenslopen Flink ingekocht, profiteer hiervan Adviesprijs 59,95 Korting 75% U bespaart: 45,- Adviesprijs 99,95 Korting 75% II bespaart: 75,- Nicer Dicer Plus; Makkelijk Snel! Snij groenten en fruit binnen 1 seconde! Snij op 11 verschillende manieren Voor onder andere snijden, raspen en dunschillen Must-have in iedere keuken Box Hoofdkussen voor een ongekende nachtrust Voorkomt en verhelpt lichamelijke klachten Unieke vulling van zowel microvezel en DONS(Ü) Anti-allergisch, wasbaar en een uitstekende vochtregulatie Niet tevreden? GRATIS retourneren! BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPberPciy (^K[ NIET TEVREDEN? GEL0 TERUG! Vijf jaar lang minder gas uit Groningen Laurens Kok Den Haag Henk Kamp fotoanp Door de ondergrens van 24 miljard kubieke meter aardgas per jaar geeft minister Kamp zekerheid aan de aandeelhouders van de NAM, Shell en Esso

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12