11 Advocaten willen niet denken in winst en verlies interview Sander Janssen en Robert Malewicz verdedigen Willem Holleeder. Ze willen duidelijk maken dat hij geen monster is. Een hele klus. Hij zal meedenken en is strijdbaar. Dat is ook passend in zijn situatie De vraag is waar we de strijd moeten winnen. In de media of in de rechtszaal? Janssen: „Nee, dat was zeker geen ge dachte die meteen opkwam. De zaak tegen Holleeder heeft belangrijke pa rallellen met de grote Amsterdamse liquidatiezaak Passage (waarin het duo al sinds 2007 beweerd huur moordenaar Jesse R. bijstaat), maar eigenlijk is pas gedurende ons con tact met Stijn Franken het idee echt gerezen. We zijn een onderzoekje be gonnen en hebben het onder ande ren met Jesse besproken. Alles bij el kaar zijn we er een paar weken mee bezig geweest." Janssen: „Hij heeft meerdere advoca ten op bezoek gehad. Wie dat precies waren, weten wij niet." Malewicz: „Mijn vrouw kent ook de beeldvorming over Holleeder. De buitenwereld ziet hem als de groot ste crimineel van Nederland. Een dwingende man. Die ge dachten kwamen in eerste instantie ook bij haar op. Onze in formatie is dat het beeld niet klopt." Malewicz: „Met de ze cliënt is volgens ons wél te wer ken." Janssen: „Zoge naamde true-crime- schrijvers publiceren een soort roman waarin feiten en fictie zijn vermengd. Als je dan ziet wat in het dossier aan bewijs ligt, is dat opval lend weinig. Hij zal vaak bellen, zal meedenken en is strijdbaar. Dat is ook passend, in zijn situatie. En hij is een krachtige persoonlijkheid." Malewicz: „Holleeder is niet bij zijn advocaat weggegaan omdat die een prutser is, hè. Hij is heel erg teleurge steld dat zijn advocaat met wie hij ne gen jaar heeft samengewerkt, moest terugtreden. Hij is erg betrokken." Janssen: „Ten eerste kun je hem in de Extra Beveiligde Inrichting geen hand geven. Er zit glas tussen, dus je zwaait. Al snel zijn we overgegaan tot de orde van de dag. Waar gaan we mee bezig en hoe gaan we het doen?" Malewicz: „Een vriend van me krijgt als orthopeed mensen in de wachtka mer die bekend zijn. Hé, dat is die en die, denkt hij dan, maar vervolgens gaat hij aan het werk aan die knie of enkel. Je merkt dat de buitenwereld Holleeder spannender vindt dan wij. Wij zoeken uit welke puzzel we heb ben te maken en gaan die leggen." Janssen: „Er staan enorme belangen op het spel, dat is duidelijk. Dat zijn familieleden een rol spelen (twee zussen en een ex beschuldigen Hol- I leeder in uitvoerige, H emotionele verklarin gen), is ook iets dat hem bezighoudt. Dus is het niet zo gek dat hij zo met de zaak bezig is." Malewicz: „We hebben dat helemaal afgetast en met iedereen besproken. Je kunt niet wiskundig vaststellen dat zich geen risico kan voordoen, maar wij zien het niet gebeuren." Janssen: „Jesse en Holleeder zeggen elkaar niet of nauwelijks te kennen. Als wij over twee jaar wéér gedoe zouden verwachten, hadden we het niet gedaan. Dat belangenconflict is er gewoon niet. Bovendien: dezelfde mensen die daar over beginnen, stel len dat het onmogelijk is je zonder enige voorkennis in te lezen in al die dossiers over twintig jaar aan onder zoeksbevindingen. Wat wil je nou, vraag ik me dan af." Met kroongetuigen Peter la Serpe en Fred Ros hebben Janssen en Male wicz in de moordzaak Passage al vele jaren te maken. Janssen is bovendien gepromoveerd op het fenomeen kroongetuigen, overigens met Male wicz als zijn helper. Naast kroongetuigen spelen Hollee ders zussen Astrid en Sonja en ex Sandra hoofdrollen. Zij zeggen uit doodsnood te praten. Beklemt het jullie ook hen te moeten fileren? Janssen: „Nou, nee. In een strafzaak moet nuchter worden vastgesteld of verklaringen kloppen. Met name As trid is ons bekend, als collega, maar we zullen ook haar kritisch bevragen om vast te stellen of iets is gebeurd. Onze cliënt heeft zo zijn eigen herin neringen." Malewicz: „Wij proberen weg te ko men van alle emoties, ondanks het gedoe dat nu eenmaal rond Hol leeder hangt." Malewicz: „De vraag is waar we de strijd moeten win- nen. In de media of in de rechtszaal? Bijstand in de rechtszaal is nou net het terrein waarop wij goed zijn. Als het de spuigaten uitloopt, zullen we buiten die zaal best eens een anker uitgooien en 'hó' roepen, maar dat zal sporadisch voorkomen." Malewicz: „Het is zeker geen gelo pen race." Malewicz: „Ik zie ons als Denemar ken in 1992." (De outsider won totaal onverwacht het EK.) „Grapje. We zien mogelijkheden." Janssen: „Het heeft geen zin te den ken in winst en verlies. Ik zie een ga pend gat tussen het beeld dat in praatprogramma's, artikelen en boe ken is geschetst en wat in de dossiers is ingebracht. In dat gat doen wij ons werk." Malewicz: „Ik vind het niet chic ons zelf met anderen te vergelijken, maar we hebben beiden een wetenschap pelijke achtergrond en hebben niet vaak gedoe om niets. Ik heb tegen Sander gezegd: ik doe het alleen met jou. Wij deelden vroeger een kamer. Mijn bureau was altijd een tering zooi en bij Sander was alles netjes." Janssen: „We zijn complementair. Ik ben wat explosiever, Robert is be dachtzamer. Als hij die rust op mij weet over te brengen, komt dat de zaak ten goede. En andersom." zaterdag 25 juni 2016 'Het beeld van Holleeder klopt niet' Tobias den Hartog Paul Vugts Rotterdam Toen Holleeders vorige advocaat Stijn Franken tegen zijn zin vanwe ge belangenverstrengeling stopte, dachten jullie meteen: 'Ja, onze kans!'? Waren er kapers op de kust? Hoe viel het plan bij het thuisfront? Heeft iedereen het mis? Voelt het anders Holleeder een hand te geven dan andere cliënten? Justitie zal levenslang eisen voor zes onderwereldmoorden. Jullie kennen een be langrijk deel van de liqui datiedossiers al uit de zaak Passage, omdat Jesse R. volgens justitie moorden pleeg de voor Hol leeder. Dat is een voordeel, maar waarom levert het geen belangen conflict op dat jullie Holleeder óók bijstaan - zoals justitie zegt te vre zen? Rond hem woedt een voortdurende PR-oorlog. Zijn jullie daartegen be stand? —Sander Janssen Robert Malewicz Advocaten Robert Malewicz en Sander Janssen FOTO ROBIN UTRECHT In die duizend ordners dossier zit veel lucht? Toch lijkt die niet eenvoudig te win nen. Voelt het als meedoen aan een WK met een klein land? Holleeder heeft al wat advocaten versleten. Van Bram Moszkowicz via Jan-Hein Kuijpers naar Stijn Franken. Hoe moeten we jullie plaat sen in dat rijtje?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11