>00 olifanten verhuizen i naar nieuw natuurpark Kom kennismaken met de hybrides van Toyota 7 1 i ek is het zover: 2 3-juli 2016 10 NIEUWS De olifanten hebben een flinke rit voor de boeg. 300 kilometer, hob belend over de savanne naar het Nkhotakota wildpark. Het park waar de dieren nu verblijven, is overvol. In Nkhotakota is nog maar een handvol olifanten over. Stropers hebben de meeste dieren daar gedood. „Dit gaat een keer niet over stro perij of een dreigend uitsterven van olifanten. Dit gaat om herstel en een toekomst voor de dieren", vertelt Tineke Floor van initiatief nemer van de verhuizing African Parks Network. De megaverhui- zing kost 1,6 miljoen euro, geld van de Nationale Postcodeloterij. Het eerste deel van de verhuis- operatie neemt zeven weken in be slag. In die tijd worden 250 olifan ten verplaatst. De rest volgt vol gend jaar. De voorbereidingen zijn al meer dan een half jaar aan de gang, zegt Floor. „We hebben Nkhotakota gereed gemaakt voor de komst van de olifanten, onder meer door 160.000 hectare te om heinen. Verder zijn bewakers op geleid, die moeten voorkomen dat stropers opnieuw dieren komen doden in het park." Door stroperij en het verlies van leefgebieden is de olifantenpopula tie in Malawi in twintig jaar tijd gehalveerd. Er zijn naar schatting nog tweeduizend exemplaren over in het Oost-Afrikaanse land. Een groot deel daarvan zit nu in Liwonde, een nationaal park dat zo vol is geraak dat er wel eens een olifant uitbreekt, aldus Floor. „Zo'n dier begint van de land bouwgewassen te eten en maakt soms zelfs slachtoffers. De olifant loopt daardoor alsnog het gevaar te worden gedood door de plaatse lijke bevolking." Wel vaker worden olifanten ver huisd in Afrika. Maar niet eerder zijn er honderden tegelijk overge plaatst, weet Floor. „Dierenartsen schieten vanuit helikopters een verdovingspijltje in de olifanten. Vervolgens worden ze voorzichtig op vrachtwagens getakeld en een beetje bij kennis gebracht, al zijn ze de hele rit versuft. We zorgen er voor dat families met elkaar worden vervoerd om de stress te beperken." Africa Parks heeft Liwonde en Nkhotakota vorig jaar augustus in beheer gekregen. Het geld dat daar voor nodig is, komt van de postco deloterij. „We steunen de organi satie al sinds 2010", zegt Arjan Beerman van de loterij. „Voor het herstel van de twee parken keren we nu eenmalig 2.625.000 euro uit." Een deel van de olifanten krijgt na de verhuizing een zen der. Floor maakt zich geen zorgen dat straks ook in Nkhotakota te veel olifanten zullen rondlopen. „En mocht het toch zo ver komen dan brengen we er wel een stel naar het naburige Zambia of Mo zambique." f i' TOYOTA Meld u nu nog snel aan en schrijf u in voor een proefrit op toyota.nl/hybrideuieekend Schrijf uzelf snel in en maak kans op 4 toegangskaarten voor de liveshouj van Dr. Freek Vonk zaterdag 25 juni 2016 1 In 2008 werden in Malawi ook al olifanten verhuisd op dezelfde manier als dat nu ook gaat gebeuren met Nederlands geld. foto ifaw Met Nederlands geld worden in het Afrikaanse Malawi vijfhon derd olifanten met vrachtwa gens naar een ander wildpark ge bracht. Het is de grootste olifan tenverhuizing ooit. Gerben van 't Hof Rotterdam/Lilongwe ALWAYS A BETTER WAY In Nederland rijden er al bijna 100.000 hybride Toyota's rond, wereldwijd zelfs al 9 miljoen. Tijdens de Toyota Hybrid Experience kunt u zelf alle voordelen van hybride rijden ervaren. Als u zich inschrijft voor een proefrit tijdens het Hybrid Experience Weekend maakt u niet alleen kans de 100.0 005te hybride Toyota te winnen, maar maakt u ook kans op 4 toegangskaarten voorde liveshow van Dr. Freek Vonk tijdens het event. Per liveshow zijn er 400 plaatsen te vergeven, dus wacht niette lang en schijf u nu in! We zien u graag op zaterdag 2 juli of zondag 3 juli bij Toyota in Raamsdonksveer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10