I Geld klotst bij de SP tegen de plinten dankzij afdrachtregeling 9 PAULINE BIJSTER Zoals P&O-adviseur Jannie Boe zelman van zorginstelling Livio (2300 werknemers) in Enschede, net afgestudeerd aan de Mark Academy: „Welzijn gaat verder dan de baan. Zaken als de werk-privé-balans of tien kilo te veel spelen ook mee." De groeiende aandacht voor ge zond leven klinkt de Groningse hoogleraar Gerjan Navis als mu ziek in de oren. De nierziekten- specialist wist onlangs het thema in de Groningse geneeskundeop- leiding te introduceren. „Als je een gezonde leefstijl in een pille tje zou kunnen stoppen, werd je stinkend rijk. Gelukkig zien steeds meer specialisten het be lang van gedragsverandering in. Je kunt iemand behandelen voor nierfalen, maar als hij thuis te veel zout eet, is het dweilen met de kraan open. Ik heb een patiënt gehad die zeven dagen per week kant-en-klare bami at, omdat de kinderen niets anders lustten. Als die dan weer eens gaat koken, is dat enorme winst. Voeding is gedrag, van een individu én zijn omgeving." Leefstijlcoaches kunnen dat ge drag beïnvloeden, denkt Navis, al vindt ze dat er meer onderzoek naar de effecten moet worden ge daan. „Dat er nog weinig bewijs is, mag geen argument zijn om ons niet met leefstijl bezig te hou den." De SP is weer stukken rijker ge worden, blijkt uit nog geheime interne stukken. De oorlogskas voor de verkiezingen van vol gend jaar is groter dan die van an dere partijen. De Socialistische Partij heeft bijna 5 miljoen euro aan direct be schikbare gelden (spaargeld, lo pende rekening, kasgeld), zo staat vermeld in de jaarrekening 2015. Dat is 1 miljoen meer dan een jaar eerder. De totale reserves zijn zelfs met ruim een kwart ge stegen tot 10,3 miljoen euro. Nog belangrijker: de SP wordt, in tegenstelling tot veel andere poli tieke partijen elk jaar aanzienlijk vermogender. In 2015 kwam er bij de socialisten 2 miljoen euro meer binnen dan eruit ging. Ter vergelijking: bij regeringspartij VVD bleef afgelopen jaar slechts 115.000 euro over. Een belangrijke inkomsten bron voor de SP is de afdrachtre geling: raadsleden en andere pro vinciale en landelijke volksverte genwoordigers van de partij staan een deel van hun vergoe ding af onder het motto van soli dariteit en gelijkheid. Die af drachtregeling legt de Socialis tische Partij geen windeieren. De opbrengst hieruit steeg op jaarba sis met 20 procent tot 5,2 miljoen euro en de afdracht door volksver tegenwoordigers is goed voor de helft van alle baten. Subsidies (4 miljoen), contributies en dona ties (1 miljoen) brengen ook geld in het laatje. De goede financiële positie van de partij, die volgens de top ook een gevolg zou zijn van degelijk beleid, komt de SP uitstekend van pas bij het vullen van de oor logskas voor de komende Kamer verkiezingen in maart 2017. De kosten van een grote campagne lopen al snel in de miljoenen. Column Het lijkt alsof er twee scho len bestaan in bevallings- land. De één zegt: thuisbe vallingen zijn beter, pijnbestrij ding is niet goed, verloskundigen aan de macht! De andere school zegt: Nederland is hopeloos ouder wets, ziekenhuis is beter dan thuis en pijnloos is beter dan pijn, meer geld en macht naar gynaeco loog. Twitter afgelopen weken, want de ze week zou minister Schippers over de toekomst van onze geboor- tezorg beslissen. De bekendste vroedvrouw van Nederland Beat rijs Smulders mengde zich natuur lijk in de discussie (die is van- school 1) en daarop werden aller lei bekende en minder bekende vrouwen boos die meer van school 2 zijn zoals Claudia de Breij. Opvallend is dat de discus sie bijna net zo lelijk wordt ge voerd als de Zwarte Pie tendiscussie: mensen schelden el kaar uit omdat ze zich aangevallen voelen door opmerkingen die nooit gemaakt zijn. Ook opval lend vind ik hoeveel mannen zich erin mengen - alsof zij ooit kun nen weten hoe bevallen moet. We tenschappers schreven in NRC de ze week: babysterfte in Nederland ligt ietsje hoger dan Noorwegen en Zweden, maar lager dan in Duitsland, Denemarken, Enge land. Kortom: thuisbevallingen zijn niet per se de boeman. Het belangrijkste, bij iedere be valling opnieuw, lijkt me watje zelf wilt. Niet één bekende verlos kundige, cabaretière of minister weet wat alle vrouwen willen. La ten we niet elkaar om de oren slaan met hoe het zou moeten, maar vooral heel erg blij zijn met ons systeem waarin vrouwen zelf mogen kiezen hoe en waar. Of je het nou op een skippybal in het bos wilt doen of in een zieken huisbed onder volledige narcose, het maakt niet uit. Na vier beval lingen, zowel in het ziekenhuis als thuis, ben ik wel een beetje erva ringsdeskundige en in het kort is het elke keer: zo bizar dat je het je voor altijd zult herinneren, hoe je het ook doet, en dan heb je een ba by. Punt. Laat iedere vrouw de mogelijk heid benutten die we hebben in Nederland: keuze. Ik hoop dat de minister, wat ze ook beslist ter wijl ik dit stukje typ, ons deze vrij heid niet afneemt. Als ik nog eens mag kiezen, kies ik voor een unas sisted childbirth. Zo bizar dat je het je voor altijd zult herinneren "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" de Tuinen HOLLAND BARRETT bOl.COm Grahams skincare vrijdag 24 juni 2016 Sandra en Hans Walk en dochter Senna. Al sinds haar derde kon Sen na (7) niet stoppen met eten, het liefst at ze onge zonde dingen. „We den ken dat ze de pijn weg at van een goedaardig ge zwel dat tegen haar trom melvlies drukte. Zeiden we nee, dan kreeg ze woe deaanvallen", vertelt moe der Sandra Walk uit Hint ham. De huisarts verwees Senna door naar project COOL. „Door leefstijlcoach Ma rian Rekers nemen we nu volkorenproducten, hartig op brood, rauwkost in de lunchtrommel. En we heb ben een stopteken, zodat ik Senna kan laten mer ken dat ze genoeg kaas en worst heeft gepakt op een verjaardag. Op school krijgt ze extra gym en elke week turnen. Haar BMI is met bijna 2 punten gedaald. Wij had den haar echt niet zover gekregen." SUSLISHED 9% FOTO KOEN VERHEIJDEN Edwin van der Aa Den Haag @PaulineBijster Een keuze Deze twee scholen waren alle bei aanwezig in kranten en op advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurlijke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dagelijks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boek als een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleekte helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, licht therapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaak verteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de marktte brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reacties, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: www.grahams.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9