moeten ze leren Een inwoner Walcheren vast Politie krijgt tientallen signalen over radicalisering. OM: 'Geen plannen voor aanslagen. Het merendeel van meldingen blijkt loos alarm'. Abortuspil met een drone bezorgen Mathilde Matthijsse verrast zichzelf Geen van de radicalen wordt verdacht van het plannen van een terroristische aanslag Arts Marlies Schellekens uit Groede reist de wereld af om abortuspillen te verstrekken. Haar laatste trip was met Women on Waves naar (Noord)leriand waar ze de pil len vanaf een schip per dro ne bij de vrouwen bezorgde. ZEELAND 5 Grijpskerkse wielrenster werd in Engeland enthou siast voor het fietsen. ZEELAND 16 De politie houdt zestien Zeeuwen in de gaten die mogelijk geradicali seerd zijn. Het gaat zowel om mos lims als niet-moslims. Een van die zestien zit momen teel vast. Over deze inwoner van Walcheren maakte de politie zich het meest zorgen. Hij heeft de waarschuwingscode rood ('direct gevaar') achter zijn naam staan. De andere vijftien hebben de kleurcode geel ('zorgelijk'), of oranje ('zorgelijk en strafbare fei ten'). Het gaat om tien met een ge le code en vijf met oranje. Officier van justitie Marco van Leeuwen maakte gisteren bekend dat de politie de afgelopen tijd tientallen signalen heeft gekregen dat mensen zouden radicaliseren. Na onderzoek blijkt dat het in het merendeel om loos alarm gaat. Bij zestien niet, zo blijkt uit onder zoek door onder andere de con- tra-terrorisme-afdeling van de po litie. Burgemeester Harald Bergmann (Middelburg) gaf aan dat de aange houden geradicaliseerde man mo gelijk geestesziek is en dat zijn ra dicale uitingen mogelijk daardoor komen. Ook tussen de andere vijf tien zitten mensen die mogelijk geestesziek zijn. De burgemeester en de officier van justitie benadrukten dat geen van de zestien, zover ze weten, plannen hebben of hadden om aanslagen te plegen. Van Leeu wen: „Ze worden niet verdacht van strafbare terroristische fei- ten." De burgemeester, de officier en politiechef Ronald Weydema waren gisteren, na afloop van een overleg met de Zeeuwse burge meesters, zeer terughoudend met het verstrekken van informatie over de bewuste zestien. Ze wil den wel kwijt dat in ieder geval één van hen zich zeer extreem uit laat over de islam. Van Leeuwen: „We houden dus iedereen in de gaten die aan het radicaliseren is." Het trio ging niet in op de vraag waarom die ene Zeeuw is opgeslo ten. Wel stelden ze dat ook in Zee land het debat over de opvang van vluchtelingen veel emoties op roept en ook tot radicalisering leidt. OOSTBURG Bokspringen oefende de jeugd van vroeger op vriendjes, balanceren op de stoeprand en klimmen deed je in bomen. Allemaal handigheden die de jeugd van nu niet meer vanzelf kent, want buiten spelen is uit. Bovendien zijn vakleer krachten in het basisonderwijs ook geen vanzelfsprekendheid meer. Bij basisschool Sint Bavo in Oost burg hebben ze er afgelopen maan den daarom speciaal op geoefend. Het initiatief voor de lessen kwam van ClOS-student Davey van Kerk- voorde, die er z'n afstudeeropdracht mee invulde. De afsluiting was gisteren in sportcomplex De Eenhoorn, waar onder meer Chloë de Maillie (foto) zich van haar beste kant liet zien. Als beloning wachtte elke deelnemer een echt 'beweegdi- ploma'. vrijdag 24 juni 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Politie houdt zestien radicalen in de gaten Emile Calon Middelburg Balanceren FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80