Vluggertjes Ze zijn weg voordat je het weet NIEUWS 7 Rabobank: slachtoffer was nalatig en wordt niet gecompenseerd Een vrouw (71) viel ten prooi aan phishing en raakte 45.000 euro kwijt. Maakt de bank het oplichters niet te makkelijk? 1 a isii: en keurige mevrouw van de Rabobank belde Joke Evertzen (71) uit Nieuwe gein, twee jaar geleden. I Van Schayik, stelde ze zich voor. Met zo'n gedienstige tele foonstem waar niemand iets achter zou zoeken. Ze wilde een beveili gingsupdate van Jokes bankpas uit voeren. Toch vond Evertzen het raar. Ze beëindigde het gesprek. Maar 'mevrouw van Schayik' bleef bellen, vriendelijk en correct en stee vast namens de Rabobank. Ze wist zelfs het bankrekeningnummer en het nummer van Evertzens bankpas, als bewijs dat ze echt van de bank was. Er móest een beveiligingsupda te worden uitgevoerd, anders kon Evertzen betalingsproblemen krij gen. Joke Evertzen trapte er gigantisch in: ze gaf de zogenoemde I- en S-co- des, nodig voor betaling met de random reader. „Die mevrouw wist zóveel gegevens van mij, zelfs mijn meisjesnaam, dingen die alleen de bank kan weten", vertelt ze nu. „Hoe ze daaraan zijn gekomen? Geen idee, maar ik vertrouwde ze dus." De gevolgen waren catastrofaal. Meteen nadat ze de codes had wegge geven, liep haar spaarrekening leeg. Haar geld ging via haar lopende reke- ning in één keer door naar een auto dealer, waar de oplichters een dikke BMW afrekenden en er vandoor gin gen. Evertzens spaargeld reed zo de showroom uit. Codes aftroggelen De Nieuwegeinse had enkele jaren eerder haar kledingreparatiewinkel en stomerij verkocht. De 45.000 euro die ze daaraan overhield, was be doeld als extraatje voor haar oude dag. Noodgedwongen is Evertzen nu weer gaan werken, als personeel in haar vroegere zaak. Pogingen om het verloren spaar geld van de Rabobank terug te krij gen, mislukten. Ook de ombudsman van het Klachteninstituut Financiële Dienstverlening (Kifid), de finan ciële toezichthouder, oordeelde een jaar geleden hard: Evertzen was 'grof nalatig' geweest. Geld weg? Eigen schuld. Maar daarmee is de zaak voor ju rist Rogier de Haan van MAX Om budsman niet afgedaan. Want bij de Kifid doet inmiddels niet langer de Die mevrouw wist zoveel gegevens van mij, dingen die alleen een bank weet ombudsman, maar een geschillen commissie uitspraak in dit soort za ken. En begin dit jaar oordeelde die commissie in twee vergelijkbare za ken (waarbij de codes ook telefo nisch werden afgetroggeld) ineens anders: de bank wéét dat deze geraffi neerde vormen van phishing voorko men en moet de klant dus beter be schermen. Bijvoorbeeld door limie ten te stellen aan de hoogte van be dragen; nu kan een enorm spaarsal do met het grootste gemak worden overgeboekt. In twee vergelijkbare zaken kregen slachtoffers die hetzelfde was overko men als Evertzen het grootste deel van hun geld terug. „Die oplichters zijn ook allang geen slecht Neder lands pratende buitenlanders meer, maar zeer goed voorbereide crimine len", legt Thorn Hoedemakers van het Kifid uit. Argwaan Die verandering bij de toezichthou der kan Evertzen niet helpen; de ter mijn waarbinnen zij bezwaar kan maken, is inmiddels verlopen. De Ra bobank houdt zich vast aan de forma liteiten, merkte MAX Ombudsman Rogier de Haan, die ook met came raploeg in zijn kielzog de bank niet tot een gesprek wist te bewegen. „Ze leggen zich neer bij de uitspraak van de Kifid, maar niet in het geval van Evertzen." Volgens Hendrik Jan Eijpe van de Rabobank speelt mee dat slachtoffer Evertzen de eerste paar keer dat ze werd gebeld, argwaan had. „Maar toch ons niet belde om te vertellen dat ze een raar telefoontje kreeg. Daarmee is ze nalatig geweest, hoe sneu wij het ook vinden." Rogier de Haan vindt dat onzin. „De zaken zijn identiek. De Rabo bank meet dus met twee maten. De bank moet zich niet verschuilen ach ter formaliteiten." Joke Evertzen stapt naar de rech ter. vodafone.nl/vluggertjes of bel 0300-0560 Vodafone Power to you vrijdag 24 juni 2016 Jokes spaargeld reed opeens de BMW-showroom uit Victor Schildkamp Nieuwegein Joke Evertzen raakte haar oude dagsvoorziening kwijt na een tele foontje van haar 'bank'. Nu werkt ze noodgedwongen in haar vroege re bedrijf, fotoshodycareman —Joke Evertzen Actie geldig t/m 26 juni 2016 i.c.m. 2-jarig abonnement. Incl. Huawei P9 Lite t.w.v. €299 Incl. Samsung Galaxy S7 t.w.v. €699 Incl. iPhone 6 t.w.v. €650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7