'IK DENK DAT ER IN ZEELAND ZO'N 50.000 MENSEN SHOWNIEUWS LEZEN/ 1 J J) M m Nancy van de Ven vervolgt jacht op WK-titel in Italië 16 ZEELANI Organisatie hoopt ook titelverdediger Jobava nog te strikken Vijftien grootmeesters en zestien Internationaal Meesters staan er al op de deelnemerslijst van het jaarlijkse schaaktoernooi in Vlissingen. ffc] AD De organisatie van het jaarlijkse HZ schaaktoernooi heeft het kop stuk nog niet eens vastgelegd, maar het veld voor begin augustus is nu al sterker dan voorgaande ja ren. Wéér sterker dan voorgaande jaren. Daar is Hans Groffen, ver antwoordelijk voor de grote na men in het deelnemersveld, best trots op. En het was niet eens zo heel moeilijk, bekent hij. Dertien nationaliteiten staan er inmiddels op de startlij st van bijna 200 schakers. „Uit zichzelf heeft zich een groep uit India en één uit China aangemeld", vertelt Groffen. „Uit India gebeurt dat va ker. Tien jaar geleden kwam bij voorbeeld een grote jeugdselectie naar Vlissingen en nu komt een aantal van die spelers terug als se nior." De Chinese groep van acht spe lers is Groffen ook praktisch ko men aanwaaien. „Twee spelers de den vorig jaar mee en wilden ook nu meedoen. Daar kwamen even later twee man bij en daarna wa ren ze zelfs met z'n achten. Daar bij zit Chongsheng Zeng, de num mer twee van het Chinees kam pioenschap." Het veld samenstellen heeft wel eens meer energie gekost, hoewel het natuurlijk nooit makkelijk is. Vijftien grootmeesters (GM) staan er aan de start, zestien Internatio naal Meesters (IM) en elf Fi- de-meesters (FM). De speler met de hoogste rating is de Indiër Kris- hnan Sasikiran, die het toernooi in 2010 won. Maar Groffen wil een speler met een nóg hogere ra ting strikken. Hij weet ook al wie: de spectaculair spelende Georgiër Baadur Jobaba. Vorig jaar won hij het toernooi, nadat hij op het laatst werd ingevolgen door de af melding van oud-wereldkampi oen Rustam Kasimdzjanov. „Jobava wil weer graag komen", weet Groffen. „In september is de Olympiade en in augustus wordt in Georgië een trainingskamp ge houden. Maar de data daarvan zijn nog niet bekend." Zodra die niet overlappen, is de komst van Joba va dichtbij. „Komt hij niet, dan zoeken we verder naar een ander kopstuk." Traditiegetrouw kunnen er 250 schakers meedoen aan het HZ-toernooi, dat van 6 tot en met 13 augustus wordt gehouden in het atrium van de Hogeschool Zee land. Op de startlijst staan mo menteel spelers uit vijtien ver schillende landen. Koen Feen- houts uit Oostburg is opnieuw de hoogst geplaatste Zeeuwse speler. 1 ADIk In de strijd om de wereldti tel heeft motorcrossster Nancy van de Ven nog maar één serieuze concur rent: de Francaise Fivia Fan- celot. Komend weekeinde heeft de pas achttienjarige Vlissingse in Italië, waar de vijfde Grand Prix van het seizoen is, de kans om dichter naar de leidster in de WK-stand toe te kruipen. Fancelot staat na vier GP's op 179 punten. Van de Ven heeft er zeven minder. Beide rijdsters presteren dit seizoen zeer con stant: in alle acht manches ein digden ze allebei bij de beste vier. Alle andere deelneemsters aan het wereldkampioenschap hadden wel eens een mindere dag. De Italiaanse Kiara Fontane- si, de regerend wereldkampioe ne, is al helemaal weggezakt. En hetzelfde geldt voor de Nieuw- Zeelandse Courtney Duncan, die in 2016 de eerste Grand Prix nog won. In Mantova, niet ver van het Gardameer, wordt morgen de eerste manche gereden op de har de zandbaan. Zondag is de twee de heat. Per keer zijn er maxi maal 25 punten te verdienen. Op 6 en 7 augustus gaat de WK- strijd daarna verder in Zwitserland. De laatste Grand Prix is op 27 en 28 augustus in As sen. De kans is groot dat Van de Ven dan weer op het podium zal staan, net als in 2015 na de slot-GP in Tsjechië. Toen werd de Yamaha-rijdster gehuldigd als de nummer drie van de wereld. WK-STAND vrijdag 24 juni 2016 Bezetting HZ-toernooi wéér sterker dan ooit Rudy Boogert Vlissingen Baadur Jobava won het toer nooi vorig jaar. foto ruben oreel Het HZ-toernooi heeft inmid dels vijftien grootmeesters op de deelnemerslijst staan. Daar naast heeft 'spelersregelaar' Hans Groffen ook al zestien In ternationale Meesters gestrikt. Aldus een marketeer. Waarom aannames doen? In werkelijkheid zijn het er namelijk 108,000, Benieuwd naar het aantal in andere regio's? Check het met de Doelgroep Factchecker en ontdek hoe divers Nederland is. Ga naar persgroep.nl/factchecker, Roeland van Vliet Vlissingen A Nancy van de Ven WK-stand: 1. Lancelot (Fra) 179 2. Van de Ven (Ned) 172 3. Papenmaier (Dui) 134 4. Verstappen (Bel) 122 5. Fontanesi (Ita) 107 GP-winnaressen: Qatar: Duncan (NZ) Valkenswaard: Van de Ven Duitsland: Lancelot Frankrijk: Van de Ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71