T aaleis? Gemeenten zien vaak het nut niet Ssst, even stilte graag, hier wordt geknipt Onderzoek op lichamen bruidspaar 6 NI Scholen krijgen muziekles via digitaal schoolbord Gemeenten zijn lang niet altijd van plan om bijstandsgerechtig den die geen Nederlands spreken achter hun broek te zitten. Dat ter wijl het vanaf t juli verplicht is om de taal te leren in de bijstand. Dat blijkt uit een rondgang langs de tien gemeenten met de meeste langdurige bijstandsklan ten. Veel gemeenten wachten tot een bijstandsgerechtigde voor een 'regulier contact' bij ze langskomt en controleren dan of ze Neder lands spreken op het vereiste ni veau van een 12-jarige. Dat doen bijvoorbeeld Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Leeuwarden en Nijmegen. Amsterdam, met 40.000 men sen in de bijstand, gaat het soe pelst met de nieuwe wet om. „Als we weer eens iemand spreken, kij ken we hoe het met de taal staat", zegt wethouder Arjan Vliegent- hart (SP). Hij is niet van plan om mensen te korten als ze geen Ne derlands spreken, zoals in de wet staat. „Dat zie ik niet gebeuren. We hebben niks aan deze wet. Het is een vervelend instrument dat vooral administratie oplevert, in plaats van dat iemand de taal leert. Ik vind het belangrijk dat mensen Nederlands spreken, maar we krijgen er van het rijk geen geld voor." Ook Rotterdam, goed voor 39.000 bijstandsklanten, is onte vreden over de verplichte taaleis. „Deze wet gaat weinig extra taal kennis opleveren, maar zorgt wel voor bureaucratie", zegt wethou der Maarten Struijvenberg (Leef baar). Zo moeten bijstandsklanten zelf aantonen dat ze de taal be heersen, met bijvoorbeeld een Deze wet gaat weinig extra taalkennis opleveren, maar zorgt wel voor bureaucratie middelbare schooldiploma of rap porten van de basisschool. Anders moeten ze een taaltoets afleggen. Wie daar niet voor slaagt moet de taal gaan leren, vaak op eigen kos ten. Degenen die dat weigeren, worden gekort en kunnen hun uit kering uiteindelijk helemaal verlie zen. Verschillende gemeenten laten de bijstandsgerechtigden met wei nig kans op een baan vooralsnog ongemoeid. „De mensen die het kortst een uitkering hebben, wor den het eerst gescreend op de taal, net als mensen die jonger zijn dan 40 jaar", zegt een woordvoerder van de gemeente Nijmegen. Gemeenten hebben van het rijk 5 miljoen euro gekregen om een taaltoets af te nemen, maar er is geen extra geld voor taallessen. Volgens Divosa, de belangenver eniging van sociale diensten, is het budget voor taal- en reïntegra- tiecursussen sinds de crisis met 70 procent afgenomen, terwijl het aantal bijstandsgerechtigden met 50 procent is gestegen. Enschede, Venlo, Emmen en Arnhem zitten hun bijstandsklan ten meer achter de broek: zij roe pen iedereen die vermoedelijk de taal niet spreekt per brief op te be wijzen hoe ze ervoor staan. Met uitzondering van Amsterdam stel len alle bevraagde gemeenten dat ze uitkeringen zullen korten als hun inwoners weigeren de taal te leren. Uitzonderingen zijn wel mogelijk, bijvoorbeeld als mensen de taal niet künnen leren. Volgens het ministerie van So ciale Zaken voeren gemeenten net jes de wet uit. „Het is aan gemeen ten om daar vorm en inhoud aan te geven." Het ministerie gaat er van uit dat er genoeg geld is voor taalcursussen. De taaleis geldt sinds begin dit jaar voor nieuwe uitkeringsgerechtigden. Vanaf 1 juli geldt de eis ook voor alle men sen die al een uitkering hadden. DIT MOET EEN BIJSTANDSGERECHTIGDE KUNNEN Voorburg De lichamen van het pasgetrouwde stel uit Voorburg dat tijdens een huwelijksreis in de Dominicaanse Republiek is omge komen, zijn gisteren in Den Haag aangekomen. Mogelijk is het echt paar slachtoffer van een voedsel vergiftiging. Het gaat om een 31-ja- rige man en een 28-jarige vrouw. Het Openbaar Ministerie zegt dat uit onderzoek en sectie door de autoriteiten ter plekke niet naar voren is gekomen dat er spra ke zou zijn van een misdrijf. De fa milie heeft inzage gehad in het au topsierapport, maar daar worden geen mededelingen over gedaan. Het Nederlands Forensisch Insti tuut doet, op verzoek van het OM, een onderzoek om 'de nabestaan den maximale zekerheid te bie den over de oorzaken van het plot selinge overlijden' van de twee. „Mooi weer vandaag, hè?" En, „Wat doe je eigenlijk in het dage lijks leven?" Vragen waar min der dan de helft van de Neder landers helemaal geen behoefte aan heeft tijdens een knipbeurt bij de kapper. Dat concludeerde onderzoeks bureau PanelWizard nadat het de positieve en negatieve aspec ten van een kappersbezoek on der 573 Nederlanders onder zocht. Het verplichte kletspraa tje kwam regelmatig in de top 3 'minst leuke aspecten' voor. De Nederlandse kapsalon Cosmo Hairstyling heeft er iets op gevonden. De Silent Chair, een stoel waar de klant in stilte geknipt kan worden. De stoel is sinds gisteren in al le zeventig haarsalons van Cosmo Hairstyling in gebruik genomen. „We zijn heel be nieuwd hoe het gaat uitpakken, maar er wordt nu al heel posi tief op gereageerd", aldus een persvoorlichter van Cosmo Hairstyling. De kapsalon verwacht veel ani mo voor de speciale stiltestoel, van te voren reserveren is daar om wel zo slim. De haarketen heeft salons in onder andere Rot terdam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag. De Amstelveense basisschool De Triangel had gisteren de primeur: de eerste digitale mu ziekles volgens de nieuwe me thode Kazoo. De les werd gege ven door operazangeres Tania Kross. Kazoo is een methode die ge bruikmaakt van het digitale schoolbord. Er zijn lessen van artiesten zoals Martin Garrix, Marco Borsato en Tania Kross, die kinderen laten kennisma ken met verschillende muziek soorten en ze ook opdrachten laten uitvoeren. Leerkrachten hoeven er geen speciale muzi kale vaardigheden voor te heb ben en instrumenten zijn ook niet per se nodig. Kazoo is een initiatief van het Concertge bouw. Muziekles is belangrijk voor de ontwikkeling van kinde ren, maar zit op veel basisscho len in de verdrukking. Leer krachten hebben geen tijd of weten niet hoe ze die les moe ten geven. De muzieklessen zijn voor groep 1 tot en met 8 en gaan de scholen 2,50 euro per leerling per jaar kosten. Kamer: 'Onderzoek Inspectie SZW' Dood na gijzeling Draghi naar de Kamer Erdogan is niet Gollum NIEUWE BAAN vrijdag 24 juni 2016 Vanaf volgende maand moeten alle bijstandsgerechtigden de Nederlandse taal op het niveau van een 12-jarige beheersen. Niet iedere gemeente contro leert echter actief op taalniveau. Deborah Jongejan Den Haag Maarten Struijvenberg Luisteren: Gesproken tekst over werk en aan kondigingen begrijpen. Lezen: Korte, eenvou dige teksten lezen en in formatie begrijpen in fol ders en dienstregelingen. Spreken: Sociale ge sprekken voeren. Beschrijven: In een voudige bewoordingen vertellen over familie, op leiding en werk. Schrijven: Eenvoudi ge notities, boodschap penlijstjes en brieven schrijven. (Bron: Bureau ICE) Toetsvraag: U hebt volgende week zaterdag afgesproken met uw vriend Mark. U kunt dan niet. U schrijft een e-mail aan uw vriend. In de e-mail legt u uit waarom u niet kunt. U biedt uw ex cuses aan. U doet een voorstel voor een nieuwe afspraak. Schrijf de e-mail. Kletsen met de kapper tijdens een knipbeurt, heel veel men sen zitten er helemaal niet op te wachten. Reden voor Cosmo kappers om met een zogeheten stille stoel te ko men: geknipt worden zonder het plichtmatige praatje. Koen Voskuil Rotterdam AMSTELVEEN Met een sjerp in de Italiaanse kleuren voltrekt Virginia Rag- gi haar eerste ceremonie als nieuwe burgemeester van Ro me. Ze legde een krans bij de tombe van de onbekende sol daat. Kort daarvoor was ze beëdigd, foto andreas solaro/afp UTRECHT De regering moet onderzoeken of de capaciteit van de Inspec tie SZW, de vroegere Arbeidsin spectie, wel voldoende is. On der meer de regeringspartijen PvdA en VVD schaarden zich gisteren achter de wens van CDA en D66. De oproep volgt op een alarmkreet van vakbond CNV. Die bond stelt dat in be drijfstakken waar fraude en uit buiting op de loer liggen lang niet voldoende wordt gecontro leerd. Dat is een gevolg van on voldoende capaciteit, stelt voor zitter Maurice Limmen. Fiat Chrysler roept in de Verenigde Staten 13.000 Maserati's terug. De wagens kunnen na het parkeren wegrollen. In april werden al 1,1 miljoen auto's wereld wijd teruggehaald. VIERNHEIM Speciale eenheden van de Duitse poli tie hebben gisteren een gemaskerde en gewapende man doodgescho ten die zich ver schanste in een bio scoopcomplex in Viernheim. De man maakte een verwar de indruk en han delde vermoedelijk alleen. Hij gijzelde enkele mensen. Vol gens autoriteiten is, behalve de gijzelne mer, niemand ge wond geraakt. DEN HAAG De president van de Europese Centrale Bank, Mario Draghi, komt naar de Twee de Kamer. Hij gaat in op de uitnodiging van de SP om te praten over het omstreden rentebeleid van de bank. De datum is nog onbekend. ANKARA Een man in Turkije die in 2014 de toen malige premier Re- cep Tayyip Erdo gan in beeld verge leek met het perso nage Gollum uit The Lord of the Rings is gisteren uit de ouderlijke macht gezet. Dat meldt dagblad Hurriyet. Rifat Cetin werd schuldig be vonden aan het be ledigen van de pre sident. Hij kreeg ook een jaar voor waardelijke cel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6