Engels is een heel gewoon onderdeel van de lessen op de Meerpaal in Bru KOOPZONDAG 26 JUNI SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Zeeuwland, Pontes en Zuidhoek werken samen bij Tuindag voor huurders Een pracht van een tuin, maar ook een chaos. Dankzij Tuindag kan Trea vooruit. Ouders blij met rookverbod Klagen doen ze niet, maar lekker is anders. De regen valt met bak ken uit de hemel als Rafaël, Stijn, Aron, Glenn en Ian uit 2 havo van Pontes Pieter Zeeman schoppen in de drassige grond steken van een achtertuin aan de Calandweg in Zierikzee. Maar met hun in spanningen maken ze bewoonster Trea Deurloo superblij. „Ik keek hier zo naar uit. Dit is hartstikke fijn." Het was Zeeuwland Tuindag gis teren, voor de vierde keer. Op ze ven adressen in Zierikzee en Ren- esse gingen zo'n veertig techna- siumleerlingen van Pontes aan de slag om samen met huurders en medewerkers van De Zuidhoek tuinen op te knappen. „Ik wil graag een makkelijke tuin. Ik ben een alleenstaande moeder met twee kinderen en het ontbreekt me aan tijd en geld om de tuin goed te onderhouden", vertelt Trea. Haar oudste zoon gaf haar op bij Zeeuwland. „Mijn moeder verdient het. Zij doet altijd zoveel voor ons", motiveerde hij zijn aan melding. Trea kon haar geluk niet op toen ze werd uitgekozen. De Pontesleerlingen maakten, in over leg met haar, een ontwerp. Leuk om te doen, vinden de jongens. Zelfs de regen deert ze niet. „Voor die ene keer maakt het niet uit. Zelfs dat is best leuk." De Engelse taal maakt standaard deel uit van het lesprogramma op de Bruse school. En dat gaat verder dan kunnen meezingen met een Engels liedje, schetsen directeur Ad Fluijt en coördina tor Engels -en juf in groep 3- Yo- landa Krepel de achtergrond. Het Engels wordt vanaf groep 1 ingevoerd zoals ook de moeder taal eigen wordt gemaakt; door vooral kinderen zelf aan het woord te laten en ze te laten luis teren. „Die kinderen voelen daar door in groep 7 of 8 totaal geen gêne als ze Engels praten. Ze zijn het zo gewend." Op allerlei manieren wordt bij de Meerpaal Engels geïntegreerd Kinderen worden steeds meer internationale burgers in de gebruikelijke schoolactivi teiten. Zo kan een biologieles een keer in het Engels worden gege ven of wordt een toneelstukje in het Engels opgevoerd. Earlybird biedt de handvaten om dat op professionele wijze te doen: van scholing en workshops voor leer krachten tot lesprogramma's voor op school. Een school sleept een keurmerk pas binnen als het aan vele eisen voldoet. Het is pio nieren nu, zegt Krepel over het een plaatsje geven van de taal in het schoolleven van alledag. „Je kunt dit ook niet doen als het niet past binnen de visie van je school. Dit is deel van de identi teit van De Meerpaal." Fluijt: „Maar onze kinderen hebben daar straks profijt van. Zowat al les na de middelbare school is in het Engels", verwijst hij naar ver volgopleidingen. Beiden verwach ten overigens dat deze aanpak over een paar jaar verplichte kost is op elke school. Engels wordt steeds belangrijker. „De kinderen worden steeds meer internationa le burgers", aldus Krepel. ZIERIKZEE Ouders van leerlin gen op het Pontes Pieter Zeeman (PPZ) in Zierikzee hebben voorna melijk positief gereageerd op de brief waarin de school aankondigt dat het terrein vanaf 1 september volledig rookvrij wordt. Dat zegt projectleider Hanneke Zuidgeest. Het waren vooral rokende leer lingen en rokende leraren die min der enthousiast reageerden. De nieuwe regel wordt hoe dan ook ingevoerd, maar hoe er ge handhaafd zal worden, is nog niet duidelijk. „Misschien gaan we meer surveilleren op het plein", al dus Zuidgeest. En wat als iemand toch wordt betrapt op roken? „Dan kijken we even wat een pas sende sanctie is. Als we al gaan straffen, want soms heeft een goed gesprek meer effect." VAN 13.00 TOT 17.00 UUR vrijdag 24 juni 2016 Hartstikke blij met tuin Esme Soesman Zierikzee --rrr^-r Rafaël, Stijn, Aron, Glenn en Ian steken de handen uit de mouwen in een tuin aan Na een paar uur buffelen ziet de tuin van Trea er al prachtig uit. Strak en sfeervol de Calandweg in Zierikzee. fotos marieke mandemaker en vooral ook onderhoudsvriendelijk. Ze zijn de eerste op Schou- wen-Duiveland, de vierde in Zeeland en nummertje 54 op de landelijke lijst. Obaseschool De Meerpaal in Bruinisse is offi cieel gekwalificeerd als Early- birdschool. Esme Soesman Bruinisse Yolanda Krepel, leerkracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67