Echtpaar lijkt elkaar volledig kwijt te zijn 9 Kijkcijfers Talkshow Coldplaytegast bij HumbertoTan FILM VAN DE DAG Streep schittert als Thatcher VANAVOND Marten Soolmans en Oopjen Coppit zijn binnenkort terug in Amsterdam. Waar ze, als middeleeuws echtpaar, door Rembrandt werden geschilderd. Taco Dibbits, directeur van het Rijksmuseum, vertelt erover in DWDD Summerschool. De portretten van Marten Soolmans en Oopjen Coppit, geschilderd in de zeventiende eeuw, hangen nog in Pa rijs in het Louvre. Spoedig zijn ze, na veel gesteggel, terug in Amsterdam. Taco Dibbits: „Als ik de schilderijen in één woord zou moeten beschrij ven, dan is het ambitie. De ambitie van Rembrandt als schilder, die hier mee voor het eerst een levensgroot, ten voeten uit portret maakt, en de ambitie van het jonge, welgestelde echtpaar Marten en Oopjen. Want ei genlijk lieten alleen vorsten zich op die manier afbeelden. En daar straalt ook meteen die ambitie van de repu bliek uit; Amsterdam was booming, het was de wereldstad." „Omdat de portretten ten voeten uit zijn, kan het zeker zo zijn dat hij er mee solliciteerde naar een schutters stuk. Dat was iets waar toen veel kunstenaars op hoopten. Misschien dacht hij wel: als ik dit nou heel goed schilder, dan word ik misschien wel gevraagd. Dat gebeurt acht jaar later, als hij De Nachtwacht schildert. Daarom hangen we ze er ook naast, omdat je dan goed kunt zien waar De Nachtwacht vandaan komt." „Ik neem je mee in de wereld van Marten, Oopjen en Rembrandt, in het Amsterdam van de jaren 30 in de zeventiende eeuw. En ik hoop mee te kunnen geven dat Rembrandts kunst de mooiste ter wereld is. De wijze waarop hij mensen neerzet; hij maakt ze van vlees en bloed. Er is Ik hoop mee te kunnen geven dat Rembrandts kunst de mooiste is geen kunstenaar die dat zo goed kan als Rembrandt." „Dat is van tijdelijke aard. Kunst blijft. Publiciteit is altijd goed, maar als museum kijken we nu naar hoe we de portretten voor de volgende generaties relevantie kunnen geven. Dat is ook de reden dat ik dat college geef: ik hoop het belang en de schoonheid van die werken te kun nen overbrengen op een zo groot mogelijk publiek." „Je komt naar het Rijksmuseum voor de kunst. Ik vind het hartstikke mooi dat ik mijn visie op het museum kan communiceren naar het publiek. Maar mijn doel is vooral mensen zo ver te krijgen om te komen en te ge nieten van de mooie dingen." Documentaire Hij is ook de bovenbuur man van filmmaakster Co- lette Teurlings die geïntri geerd raakte door deze in nemende en positieve oude heer. Al snel komt ze erachter dat mevrouw Schoevaart geen grote fan van Ajax is en dat zijn liefde voor de club haar veel ontnomen heeft. In het 63-jarige huwelijk van het echtpaar komt Ajax al tijd op de eerste plaats en daar heeft ze zelden over geklaagd. Ze liet haar leven in verbeten stilte voorbij glijden ten dienste van haar man, kinderen en Ajax. 2Doc: Mijn Bovenburen is een intiem portret van een echtpaar dat elkaar volledig lijkt te zijn kwijtgeraakt. Hij is een kwieke, maar rechtlijnige man die zich echter moeilijk kan ver plaatsen in de gevoelens van zijn echtgenote. Zij is een intelligente, maar ver bitterde vrouw die de laat ste jaren weinig van het le ven kon genieten, omdat ze de strijd met Ajax nooit heeft kunnen winnen. vrijdag 24 juni 2016 GO Woensdag 22 juni 1. Voetbal EK Zweden-België NP01 2.584.000 2. Journaal 20.00 uur NP01 2.180.000 3. Studio France NP01 1.774.000 4. Voetbal EK Hongarije-Portugal NP01 1.500.000 5. Goede Tijden, Slechte Tijden RTL4 1.220.000 6. Half Acht Nieuws RTL4 953.000 7. Love is in the air RTL4 877.000 8. RTL Boulevard RTL4 755.000 9. Lewis NP02 670.000 10. Editie NL RTL4 645.000 De laatste groepswedstrijd van België is met bijna 2,6 miljoen kijkers het op twee na best bekeken duel van het EK Voetbal. Wie voet bal links liet liggen, kwam voornamelijk uit bij Love is in the Air (RTL4, 877.000 kij kers) en Lewis (NP02, 670.000 kijkers). SBS6 had De 25 in de aanbieding, maar dat trok slechts een schamele 248.000 geïnteresseerden. Humberto Tan heeft na Pharrell Williams, One Direction en George Clooney nu Coldplay weten te strikken voor een exclusief inter view. Het is de eerste keer dat de band te gast is in een Neder landse talkshow. Late Night komt vanavond vanuit de Amsterdam ArenA waar de formatie vandaag zijn tweede concert geeft. Late Night, RTL4, 22.30 uur Hoe goed Meryl Streep is, bewijst zij in haar vertolking van Margaret Thatcher in The Iron Lady. Zij weet de bitse toon van de Engelse primeur perfect te raken. In clusief haar kwetsbare mo menten, zoals haar verhou ding met haar echtgenoot Dennis. De film laat een soms aandoenlijk portret zien van een vrouw die sterker was dan alle mannen om haar heen. The Iron Lady, 22.55 uur, NP02 STERREN OP HET DOEK Drie kunstenaars vereeuwigen Rob de Nijs, Hanneke Groenteman in terviewt. m HET BESTE VAN GOT TALENT WORLDWIDE Bonte parade van deelnemers aan Got Talent uit alle uithoeken van de wereld. MUZIEKFEEST OP HET PLEIN Lekker Hollands feestje op de Vis markt in Gronin gen. René Froger zingt samen met de jongens van Streetlab hun hit Forget my name Grieteke Meerman Waarom zijn deze portretten zo bij zonder? Waren de schilderijen een voor proefje op De Nachtwacht Wat hoopt u de kijker van DWDD Summerschool bij te brengen? -Taco Dibbits Het getouwtrek met het Louvre lijkt de bekendheid van de werken goed te hebben gedaan. Profiteert het Rijks daarvan? Is dit ook een manier om uzelf voor te stellen als nieuwe directeur? Taco Dibbits: De Jonge Rem brandt, NP01,20.30 uur. Mijnheer Schoevaart is al meer dan 80 jaar lid van Ajax en heeft Sjaak Swart nog leren voetbal len. 2Doc: Mijn bovenburen, NP02,20.55 uur. 0 1 I S ■4 De portretten van Marten Soolmans en Oopjen Coppit. Rijksmuseum directeur Taco Dibbits. FOTO'S ANP Blik in de wereld van Marten en Oopjen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 61