Jouw huif Jouw plek Sm .1 9 l_ M tuJWP Alkuplus 5 Politie start dit jaar met een proef op smartpnone De politie komt na een inbraak, winkeldiefstal of mishandeling mogelijk niet altijd meer langs de deur voor een buurtonderzoek. Het is niet efficiënt, kost tijd en veel mankracht. f2 w- k*' JL Bij een buurtonder zoek gaan agenten langs de deur, in de hoop mensen te spre ken die iets vreemds of verdachts hebben gezien. Dat gebeurt tientallen keren per dag in Nederland. Alleen al in Amster dam verricht de politie jaarlijks meer dan zevenduizend buurton derzoeken. „Dat kan een stuk slimmer", zegt Adrian Proos, verantwoorde lijk voor de politie-app bij de Na tionale Politie. „Het vergaren van informatie in een buurt vergt kost bare tijd en mankracht. Omwo nenden zijn vaak niet thuis als er wordt aangebeld. Kortom: zo'n buurtonderzoek is niet heel effi ciënt." Daarom bedachten twee Amsterdamse rechercheurs eerder dit jaar een oplossing: het digitale buurtonderzoek. Iedereen die de app van de politie op zijn mobiele telefoon heeft geïnstalleerd, kan zich op die manier als getuige mel den na een misdrijf. Het idee is simpel. Als er bij voorbeeld is ingebroken, stuurt de politie een pushbericht naar ge bruikers die hebben aangegeven in een bepaalde straat of wijk te wonen. In dat bericht wordt infor matie gegeven over de inbraak, met de vraag of de ontvanger iets verdachts heeft gezien. Is het antwoord ja, dan ver schijnt een formulier waarop een telefoonnummer ingevuld kan worden, net als het tijdstip waar op de getuige gebeld wenst te wor den door een rechercheur. Is het antwoord nee, dan is het mogelijk om het eigen adres op te geven. De politie belt dan niet meer aan bij die voordeur. „Als je niets weet, word je ook niet meer lastig gevallen aan de deur", legt Proos uit. Hij ziet het als aanvulling, niet als vervanging van het tradi tionele buurtonderzoek. Bij men sen die de app niet gebruiken, kan de recherche nog steeds aanbel len. Dit jaar begint een proef met het digitale buurtonderzoek in Am sterdam-West. Als het daar aan slaat, wordt de nieuwe hulpmetho de bij de opsporing mogelijk lan delijk ingevoerd. „We willen nu vooral weten wat het oplevert en of burgers het prettig vinden om op deze manier informatie met ons te delen", zegt Proos. De politie wil het nieuwe mid del niet gebruiken om digitaal tips binnen te krijgen. „Via de app vra gen we alleen of iemand iets heeft gezien. Als dat zo is, zullen we al tijd bellen of op bezoek komen om die getuigenverklaring per soonlijk op te nemen." Volgens Proos biedt het middel uitkomst bij veelvoorkomende cri minaliteit, zoals vernielingen, be dreiging en fietsendiefstal. „Nu is er niet altijd genoeg mankracht om in al die gevallen een buurton derzoek op te starten. Maar op de ze manier kan het wel. Het doel is om meer misdrijven op te lossen." Roy Johannink, expert op het ge bied van crisismanagement, is po sitief over de proef. „Het is een prachtig middel om snel informa tie van getuigen te krijgen. Maar het is wel jammer dat deze moge lijkheid alleen via de politie-app wordt geboden. Er zijn nog altijd veel mensen, zoals ouderen, die geen smartphone hebben." Op dit moment is de app van de politie door ongeveer 500.000 Ne derlanders gedownload. Sociale media, zoals Facebook en Twitter, hebben veel meer gebruikers. „Soms vragen we ook via Face book om informatie over een zaak", zegt Proos. „Maar dat doen we vooral bij grote, geruchtmaken de zaken." -«• -* 1 KUNSTSTOF KOZIJNEN, DEUREN, SCHUIFPUIEN, DAKKAPELLEN TERRASOVERKAPPINGEN PRECIES ZOALS JIJ DAT WILT vrijdag 24 juni 2016 Getuige meldt zich via app Peter Winterman Amsterdam Kom langs in het tlkuplus Ontdekkingscentrum Middelburg Ma gesloten. Di t/m vrij 1 2:00 - 1 8:00 uur. Za 09:30 - 16:00 uur. Klarinetweg 5 Middelburg www.alkuplus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5