Zware pioenroos gaat geheid plat 44 5 ROMKE VAN DE KAA Een groot glas limonade of een zomerse cocktail smaakt bij hoge temperaturen lekkerder met een berg ijsblokjes. En ach, waarom dan niet gelijk klontjes in leuke figuren? Column In de top tien van tuinklachten scoort de pioenroos die niet wil bloeien behoorlijk hoog. En zelfs als de pioenroos wil bloeien zorgt de plant voor klachten. De enkelbloemige pioen blijft na een regenbuitje wel overeind staan, maar de topzware dubbele gaat geheid plat. Geen probleem, zolang je er maar rekening mee houdt. Rijshout zie je niet meer, zelfs niet op de afdeling oude ambachten van de braderie. Het woord kom je alleen nog in cryptogrammen tegen. De moderne versie van het rijshout is de planten- steun. Plantensteunen zijn er te kust en te keur- van proletarisch plastic tot exclusief verzinkt en gemoffeld. Voor omvallende pioenrozen gebruik je meestal een metalen of plastic ring. Het probleem daarmee is dat je die ring op zijn plaats moet zetten voordat de pioenroos begint te groeien. Als de plant eenmaal volgroeid is, is het te laat. Dat geldt trouwens voor de meeste plantensteunen: als de plant geknakt is, koopt men de steun. In het geval van de platliggende pioenroos is het daarom gemakkelijker om twee plantensteu nen in de vorm van een halve cirkel te nemen. Daarmee valt ook achteraf nog wel het een en ander te herstellen. Aan die halfronde steunen kun je net zo veel uitgeven als je wilt: plastic in de verkeerde kleur groen is goedkoop en verzinkt metaal is prijzig. Onverzinkt metaal gaat roesten, maar roest is de laat ste tijd nu juist in de mode. Kijk maar naar dat afschuwelijke cortenstaal. Je kunt ook spiraal vormige steunen kopen, maar het nadeel daarvan is dat die op een stok moeten worden gemonteerd. Ten minste - dat geldt voor een spiraal in een horizon taal vlak. Door daarmee te draaien vang je de plant. Dat lijkt misschien het ei van Columbus, maar voor ongeduldigen als ik is het een frustrerend ge pruts. Ook de verticale spiraal die vaak voor tomatenplanten wordt gebruikt vind ik meer mooi dan praktisch. Deze spiraalvormige metalen staaf is niet goed in de grond te verankeren waardoor de tomaat na een flinke windvlaag met steun en al tegen de grond gaat. Wèl handig is chrysantengaas, een vorm van steun die door de snijbloemenindustrie is ont wikkeld. Dit grofmazige gaas kun je in het voorjaar over notoire omvallers als riddersporen of Hydran gea 'Annabelle' leggen en naarmate de planten groeien kun je het tot de gewenst hoogte ophijsen. Chrysantengaas is verkrijgbaar per strekkende meter en het wordt zowel van plastic als van dun verzinkt metaal gemaakt. Dat laatste gaat jarenlang mee. Voor planten die maar één bloemstengel maken, zoals de zonnebloem of de ridderspoor, heb je helemaal geen dure steunen nodig; je hebt voldoende aan een bamboestok en een stukje touw. Neem wel zacht touw, dat niet in de plan tenstengel snijdt. Een kort stokje voldoet, want planten knakken zelden in het midden, maar altijd vlak boven de grond. Spiraalvormige steun is voor ongeduldigen als ik een gepruts 1. Doperwt, €16,95, thumbsllp 2. Gitaar, €9,95, CoolGift.com 3. Walkmanknoppen, €11,95, Rocket Design 4. Smiley, €16,95, Fred 5. Ice Ice baby, €18,75, Suck UK Vroeger werden planten gesteund met rijshout. Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl vrijdag 24 juni 2016 Coole klontjes Tuinexpert Romke van de Kaa over steuntjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57