3 'We staan soms lijnrecht tegenover elkaar' f B Hoe houd je je relatie leuk? RELATIE neden was in puin. Lange tijd hadden we een half opengebroken plafond in de huiskamer. En bij de wc een richel in de vloer die open lag. Daar hadden we kranten ingepropt om de tocht te gen te houden. Ook zaten we bijna twee jaar met een trap waarvan de onderkant was afgezaagd. Ik dacht: waar moet ik naartoe?! Ik trok me terug en sloot me af, terwijl mijn man het zware werk deed. Hij wist op zijn beurt niet wat hij met mij aanmoest. Hij dacht: wat ik ook doe, het is nooit goed voor haar. Als hij ging klussen, kon hij er emotio neel niet voor mij zijn. Daar had hij simpelweg de tijd niet voor. Dat nam ik hem kwalijk. Maar ja, dat huis moest ook af, met een onaf huis was ik ook ongelukkig. Dus hij moest wel door. Het langdurige klussen is in middels gelukkig voorbij. Maar: je huis is nooit af." Verhulst heeft geen spijt van de aankoop. „We hebben wel een enkele keer gesproken over het verkopen van ons huis, maar dat vonden we niet de beste optie. Mijn man en ik zijn er goed uitgekomen. De last van een oud huis en veel verbouwen wa ren te dragen doordat er ruimte was voor eikaars gevoelens. We hebben die uiteindelijk met elkaar gedeeld. Dat gaf begrip. Ook wisten we dat het fundament van onze relatie goed was. Na de verbouwing groeiden we weer naar elkaar toe." Verhuizen of verbouwen zijn nooit de werkelijke problemen in een rela tie, weet Verhulst. Gaat het echt mis, dan is er altijd een dieper gelegen oorzaak. „Zo'n verbouwing brengt die aan het licht. Soms passen stellen gewoon niet bij elkaar en komen die onverenigbare verschillen naar boven bij stress. Een verbouwing is daarom een ultieme relatietest. Koppels die niet in hun allerbeste fase zitten, zou ik afraden om samen in een zwaar (ver)bouwproject te stappen." Leegte Er zijn geen regels voor hoe lang een verbouwing maximaal zou mogen duren. Ieder mens is verschillend; elk huis is verschillend, concludeert Ver hulst. „Sommige mensen kunnen fantastisch verbouwen samen. Ik heb een stel in relatietherapie dat, als het slecht gaat tussen hen, gaat klussen. In dit geval is het verbouwen een middel om het probleem niet te hoe ven voelen. Als de klus af is komt de leegte aan het licht. In of achter die leegte bevindt zich weer het werke lijke probleem." TIPS vrijdag 24 juni 2016 GO Laura Verhoeven is tien jaar samen met haar vriend, die liever niet geïnterviewd wil worden. Ze heb ben een zoontje van 2,5. Al sinds 1 december 2015 hebben ze de sleutel van hun nieuwe huis, maar nog steeds is het niet af. „Mijn vriend en ik staan lijnrecht tegenover elkaar in hoe we de aan nemer, die veel te lang zaam is, willen benaderen. Ik wil aanpakken, conse quenties stellen; mijn vriend wil vooral dat alles netjes gedaan wordt en is bang dat de aannemer an ders gaat afraffelen. Dat leidt tot geïrri teerde appjes. Aan het taalge bruik - HOOFD LETTERS! - weet de één na 10 jaar relatie wel dat de ander niet blij is. Ik sla nog geen spijker in de muur. Mijn vriend kan wel wat, maar verbouwen is ook zijn hobby niet. Toch moet er een hoop gedaan worden. De bad kamer zijn we aan het ver bouwen, de keuken willen we verplaatsen. Omdat we ons oude huis al uit zijn, wonen we sinds half oktober bij mijn ou ders. Dat betekent weinig privacy. Seks? Met een kind van 2,5 moet je dat al plannen en dat is nu nog erger. Het besef dat mijn ouders drie meter ver derop liggen is niet be paald opwindend. Alles kost geld en een nieuw huis ook, dus we moeten steeds de afwe ging maken of we ergens geld aan uitgeven of dat we toch maar thuisblijven en elkaar aan gaan zitten kijken, 's Avonds zitten we vaak op bed op onze tele foon te netflixen. Gelukkig weten we dat deze situa tie niet voor eeuwig duurt. En we praten over wat ons dwarszit. Soms heb ik het idee dat we onbewust veel gevoelens onderdruk ken, want we kunnen er nu gewoon even niks mee. We leven erg toe naar het nieuwe huis, we zorgen dat we af en toe juist even een woonwinkel induiken om inspiratie op te doen. Serieus, een kraan uitzoe ken is nu een uitje." 1. Maak keuzes Ga tijdens een flinke verbouwing geen an dere grote projecten aan en zorg dat je niet verbouwt als er grote gebeurtenissen gaande zijn in je leven, zoals rouw, zwangerschap, jonge kinderen of een nieuwe baan. 2. Stap voor stap Pak niet alles tegelijk aan, dus niet de badka mer tegelijk met de keu ken. Werk van project naar project. 3. Praat over gevoel Houd elkaar op de hoogte van je gevoelens en probeer je te ver plaatsen in je partner. Je hebt het zelf zwaar, maar weet vaak niet van de ander welke last er op zijn of haar schouder drukt. Je kunt niet de hele tijd samen zitten grienen tussen het puin, maar dat wel af en toe even doen lucht het hart. 4. Wees realistisch Accepteer dat de klus niet ineens af is. Wees realistisch over het aan tal uren (per week) dat je zelf kunt besteden aan de verbouwing. Denk niet te makkelijk: dat doe ik in het week end wel even zelf. Het kost altijd meer tijd dan je denkt. Zelfs aanne mers zijn vaak te opti mistisch over de plan ning. 5. Overweeg kluspauze Als het écht uit de hand loopt, kun je overwegen een kluspauze in te las sen. Maar overleg dat wel goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55