I 2 Y O L O L IKEA Verbouwen Langdurig verbouwen is de ultieme relatietest, zegt relatietherapeut Jikke Verhulst. Ze weet er zelf alles van, acht jaar lang verbouwen dreef een wig tussen haar en haar man. TIPS NIEUWS Draadloze lamp in sfeer van 1001-nachtsprookjes Een meloen op je bed Tekst op een oneffen muur YOU ONLY LIVE ONCE BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN t 4 Jikke Verhulst (55) is re latietherapeut in Arn hem, maar tijdens haar maar liefst acht jaar lange verbouwing heeft zij zelf, en daar mee ook haar relatie een flinke optater gehad. „Verbouwen is stressvol omdat het om de grond onder je voeten, de basis onder je bestaan gaat. Je huis, je rela tie en je werk vormen drie belang rijke pijlers in je leven waarop je een rustig en evenwichtig bestaan kunt bouwen. Voor veel mensen is hun huis de plek waar je jezelf op de bank kunt laten vallen en uitblaast. De plek waar je even niks hoeft en waar je je oplaadt. Als dat door een verbou wing wegvalt, houdt niemand dat lang vol. Iedereen heeft zo'n rustge vende plek nodig." Opgebrand Verhulst ziet veel stellen worstelen met de stress rondom een verbou wing. „Toch, veel stellen geven het niet makkelijk toe of praten er niet over." Waar de stress mogelijk om slaat in relatieproblemen? „Als ver bouwen langer duurt. Als je daar naast nog werkt, kinderen hebt, maar ook door moet klussen, raak je opge brand. Veel mensen zeggen: 'Ik kan pas ontspannen als alles af is.' Die zullen vroeg of laat een groot pro bleem tegenkomen, er is altijd iets onaf in je leven. Ontspannen is hard Hij deed veel aan de verbouwing, dat dreef mij in de zorgrol. Daar werd ik ongelukkig van nodig, al doe je het maar voor twintig procent. Als relatietherapeut behan del ik een koppel van wie de man een eigen zaak heeft, maar veel meer met de verbouwing bezig is omdat hij het bouwwerk de hele dag ziet. Hij heeft zijn kantoor aan huis en vindt zijn privéproject leuker dan het plegen van acquisitie voor zijn bedrijf. Ge volg: zij voelt zich steeds verant- woordelijker voor het gezinsinko men en wil dat hij dat klussen aan de aannemer overlaat. Dat levert proble men op." Ook uit eigen ervaring weet Ver hulst dat een stressvolle verbouwing flink wat spanning op je relatie kan leggen. „Mijn man en ik kochten ja ren geleden een opknappertje in Renkum. Alles wilden we anders: van de keuken tot de woonkamer, tot het dak en de badkamer. Bijna niets in ons huis is origineel, behalve het mozaïekvloertje in de gang. Mijn man heeft een klusbedrijf, dus 'we deden het wel even zelf zeiden we. Met twee jonge kinderen hebben we uiteindelijk acht jaar gewoond in een huis dat niet af was. Dat leverde veel stress op. Als je geen plek hebt om je lekker te ontspannen en tot rust te komen, is dat iets heel fundamen teels." Verwijten Het jarenlang verbouwen dreef een wig tussen Verhulst en haar man. „Hij deed veel aan de verbouwing; dat dreef mij automatisch meer in de zorgrol. Daar werd ik ongelukkig van. Ik ging hem verwijten dat we in zo'n oud huis woonden, iets dat toch vooral zijn hobby was. Ik had van te voren bedacht dat ik veel mee zou helpen, maar het werk was zo groot en zwaar dat ik dat helemaal niet kon. Daarnaast zat ik niet lekker in mijn vel. We waren net terug uit Bolivia, waar ik als ontwikkelingswerker had gewerkt. Terug in Nederland kon ik geen werk vinden. Ik volgde een op leiding naast de verbouwing. Die on zekerheid over werk vrat aan me, dat onaffe huis was een flinke stressfac tor daarbovenop. Op enig moment lag de keuken overhoop, de vloer be- Foto op rond canvas vrijdag 24 juni 2016 GO Door de haak kun je deze nieuwe draadloze lampion van Fatboy overal in de tuin ophan gen. De basisversie (74,95 euro) van de Lampie-on is wit, bij de luxe versie (99,95 euro) zitten drie glanzende, koperkleurige kapjes voor een 1001- nachtsfeer. Wil je het licht dimmen? Onderaan zit een hendeltje dat je kunt ver stellen, net als bij de oude olielampen, fatboy.com Een kussen in de vorm van een meloen, een dekbedovertrek met een ijsje erop en een slinger van stoffen aardbeien. Met Sorbet, de nieuwste collectie van kinder kamerspecialist Saartje Prum, haal je dit lekkers in huis. De lijn bestaat uit bedden goed, kussens en woonaccessoires met ijsjes en fruit, saartjeprum.nl Wil je je muur versieren met een sticker, maar heb je een muur met reliëf? Lastig, stickers zijn vaak alleen geschikt voor gladde muren. Topmuurstickers heeft daarom speciale sjablonen, waarmee je op vrijwel elke ondergrond een tekst of af beelding kunt plaatsen, topmuurstickers.nl Studenten De beste afstu- deerplannen van ontwerpers in één boek. (NaiOIO, €19,95) Klussen is aanslag op de liefde Futuristisch Een overzicht van de meest futuris tische en inspire rende gebouwen ter wereld. (TED, €14,95) Ikea 70 ideeën om Ikea-ontwerpen aan te passen. (Lannoo, €19,99) O Judie Jaspers 44 —Jikke Verhulst Verbou wen be gint vaak met een roman tisch idee, de uit voering is weer barstiger. ILLUSTRATIE VIJSELAAR ENSIXMA Schilderijen en afdrukken op canvas zijn vaak vierkant of rechthoekig. Het is immers niet makkelijk een canvasdoek in een ronde lijst te spannen. Rondcanvas.nl heeft hier een speciale techniek voor ontwikkeld. En dus kun je nu vanaf 99 euro een foto op can vas laten drukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54