ZEELAND GEBOEKT Verhalen en gedichten over scheiden en lijden Duinlandschap in het tijdschrift Zeeland Eindelijk bevrijd ZEELAND 13 De deltawerken brachten veiligheid en ontsloten meteen het tot dan geïsoleerde Zeeland. De Zeeuwen werden de nieuwe tijd in gekatapulteerd. Zo af en toe moeten we er weer eens bij stilstaan. Want voor je het weet vin den we het maar heel ge woon dat we ons nu veilig voelen achter deltadammen en -keringen. In dat opzicht komt De Deltawerken, een nieuwe uitgave van het Neder lands Architectuur Instituut in Rot terdam, op een goed moment. Met magnifieke (lucht)foto's van Siebe Swart wordt eens te meer duidelijk, dat er de afgelopen zestig jaar iets groots is verricht in de Zeeuwse del ta. Het boek heeft een tweeledig doel. Een terugblik op de uitvoering van de deltawerken is logisch, we krijgen alle veertien ingenieursprojecten overzichtelijk voorgeschoteld. In die terugblik zit meteen de toekomst ver scholen. Inzichten veranderen, de deltawerken moeten mee met hun tijd. In de inleiding van het boek wordt er nog eens fijntjes aan herinnerd dat de waterstaatswerken veel heb ben betekend voor de reputatie van Nederland. De grote meesters van de twintigste eeuw zijn niet de schil ders en dichters, maar de waterbou wers en de landschapsarchitecten. Zij hebben Nederland op de wereld kaart gezet, met de Afsluitdijk en de deltawerken. De aanleiding voor de waterstaats werken was zoals zo vaak een cata strofe - 'disaster driven' in het jar gon. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 braken de dijken, 1836 mensen kwamen om het leven, 160.000 hectare land liep onder wa ter, 30.000 huizen en boerderijen werden verwoest of beschadigd. En dat terwijl drie dagen eerder het rapport 'De afsluitingsplannen der Tussenwateren' was gepresenteerd. Men wist dat de dijken te laag wa ren, maar de na-oorlogse wederop bouw had prioriteit gekregen. Veiligheid, kustlijnverkorting was één van de hoofddoelen van het del taplan. Maar ook de factoren leefbaar heid en bereikbaarheid werden met een meegenomen. Plannenmakers onderkenden dat Zeeland een geïso leerde en daardoor achtergestelde re gio was, die door de aanleg van dam men 'de nieuwe tijd werd in gekata pulteerd'. Zo geeft dit boek het gevoel dat er daadwerkelijk een Zeeland voor en na de watersnoodramp bestaat. Er was een noodlottige stormvloed no dig om de provincie aansluiting te la ten vinden bij de moderne tijd. De waterbouwers hebben daarin een be langrijke rol gespeeld. In de bespreking van alle keringen en dammen wordt duidelijk, dat ook de hele opzet van de deltawerken goed doordacht was. Van klein naar De Deltawerken groot, van betrekkelijk simpel naar uiterst ingewikkeld. Zo was de in i960 voltooide Zandkreekdam de achterdeur van het Veerse Meer, die ervoor zorgde dat de Veerse Gatdam later zonder al te grote technische problemen kon worden aangelegd. Bovendien werd die eerste dam een mooi voorbeeld van voortschrijdend inzicht. Tussen 2002 en 2004 werd er een doorlaat in gemaakt, die ervoor zorgde dat schoon Oosterscheldewa- ter in het Veerse Meer te laten stro men. Zo worden vele facetten van een groots waterstaatkundig project be licht. De waarschuwing voor de drei gende versnippering van het beheer klinkt meerdere malen. Veertien af sluitingen, in samenhang ontwor pen, moet je als geheel blijven zien. Bruggenbouwer, is scheiden altijd lijden?' is een verha len- en gedichtenbundel over scheiden, met bijdragen van di verse auteurs uit Nederland en België. De bundel biedt dertien verhalen, veertien gedichten en negen informatieve artikelen van professionele hulpverleners, zoals een mediator en een kin derpsycholoog. De bundel verschijnt in het fonds De Klimmende Ster van de Zeeuwse uitgeefster Fiona Hack (20,- euro). Het Nederlandse - dus ook het Zeeuwse - duinland schap is de afgelopen tientallen jaren in snel tempo begroeid ge raakt. Het gevolg is dat er vrijwel nergens nog spontaan stuivende duinen voorkomen. De kop van Schouwen is een uitzondering. In het Zeepe en de Meeuwendui nen is begroeiing gerooid en ruigte verwijderd, en in de zee- reep zijn openingen gemaakt zo dat zand het duin in kan stuiven. Landschapsecoloog Anton van Haperen schrijft in het nieuwste nummer van het tijdschrift Zee land van het Zeeuwsch Genoot schap over de biodiversiteit van het duinlandschap. Martin van den Broeke promo veert eind deze maand in Gro ningen op een onderzoek naar buitenplaatsen op Walcheren. In het tijdschrift besteedt hij aan dacht aan de sloop van het Huis te Oostkapelle in de jaren 1796- 1807. Eigenaar Johan Steengracht (1782-1846) zag zich daartoe ge dwongen door de veeljarige be zetting van Franse militairen. Zeeuwse schrijvers Willem de Mérode (eigen lijk W.E. Keuning, 1887-1939) was een ge vangene van zijn geloof. Hij mocht niet de man zijn die hij was en kon niet de gedichten schrijven die hij wilde. Het treurigste vind ik dat hij postuum nog altijd is geketend. Het zijn vooral geloofsgenoten die zich ontfermen over zijn werk. De godsdienst, die benadrukken ze gretig. De verboden liefde, die negeren ze liefst. Zelfs in de biografie die Hans Werkman aan hem wijdde, krijg je zodoende maar de helft van zijn leven, slechts één kant van zijn ziel te zien. Ik meen, door al deze mist heen, te zien dat Willem de Méro de zich in zijn laatste jaren boven het geloof heeft verheven. In de ge dichten uit die tijd leek hij bevrijd en keek hij, tachtig jaar geleden, vrijmoedig naar de 'felle mannen- beenen' van een uitdagende orgel man en diens 'goudbruine borst' waarop hij 'in donkergroen een tatouëering' ontwaarde. Zeeland speelde bij die bevrij ding een rol, en dan met name zijn Zeeuwse vriend Jan van der Leeuw (1889-1946), een uit Goes afkomstige kunstenaar, later bewo ner van Sint Anna ter Muiden, diep verstopt in Zeeuws-Vlaande- ren. Daar was De Mérode soms te gast en hij schreef ook een gedicht 'Sint Anna ter Muiden' waarin Van der Leeuw opduikt, als ie mand die 'eenzaam in zijn heilig- Willem de Mérode dom' de 'schoone luwte van dit leven/ Als visioen verbeeld en uit geschreven' heeft. Dat klinkt, zoals veel werk van De Mérode, onaangenaam onbe stemd. Maar in een gedicht als 'De jon ge Zeeuw', geschreven op 27 janua ri 1938, is alle schroom afgewor pen. De betreffende jonge Zeeuw draagt een zwart pak en een zwar te hoed, maar laat je daardoor niet misleiden. 'Hij is een boer, maar hij is mooi./ In al zijn jeugdige ouderwetschheid/ Is er geen zweem van vaag- of fletschheid,/ Want alles is van 't best allooi.' Een loflied op 'schier manlijke vol wassenheid'. In Zeeland begon de bevrijding, zij het door zijn vroege dood ge smoord. Zelfs in het ritme van dit gedicht hoor je De Mérode roffe len: ik bén zó!! vrijdag 24 juni 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers er werd iets aroots verricht Jan van Damme De Oosterscheldekering. luchtfoto siebe swart Marinke Steenhuis (red.) naiOIO uitgevers 224 pagina's 44,95 euro Mario Molegraaf -1887-1939

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45