'Ik vind mijmermomenten fantastisch, zonder muziek, zonder mails, zonder telefoongedoe' ZEELAND 11 Voor de boeren is het nu niet aangenaam, ze voelen zich in de steek gelaten. NATUUR ROND ANTWERPSE HAVEN Wie zijn wij, mensen, dat we soorten zomaar de vernieling in helpen? Inde Putten Het was vorig jaar Chris de Stoop die de kat de bel aanbond. In zijn veelgeprezen boek Dit is mijn hof schrijft hij over de pol ders onder de rook van de Ant werpse haven. De Prosperpolder, de Hedwigepolder. De boeren daar worden volgens de Vlaamse auteur opgeofferd aan industrie en natuur. De havenbaronnen en de groenen hebben - nog steeds volgens De Stoop - een pact gesloten ten koste van de traditionele landbouw. Het was wachten op een ferm geformuleerd antwoord uit de natuurhoek. Dat antwoord is er nu. Het is 528 pagina's dik en het heet In de Putten, natuurdagboek uit een conflictlandschap. Auteur is Dirk Draulans. Hij is - zeker in België, maar toch ook een beetje in Nederland - een gekend bio loog en journalist. Zijn lijst van boekwerken is imposant, van lite raire thrillers tot oorlogsreporta ges uit Afrika. Voor Canvas en de VPRO reisde hij de wereld rond in het kielzog van Charles Dar win. Pikant detail: De Stoop en Drau lans waren ooit bevriend. Maar van die vriendschap is volgens Draulans weinig meer over. In zijn boek beschuldigt De Stoop natuurbeschermers van oneerlij ke praktijken. Ten onrechte, weet Draulans zeker. En De Stoop wei gert volgens Draulans in debat te gaan. Dat neemt hij hem ook niet in dank af. Dirk Draulans (Turnhout, 1956) is een warm pleitbezorger van na- tuurbelangen. Hij woont op een boerderijtje bij Kieldrecht. Voor de boeren in de directe omgeving is hij een 'Groene longen'. „Ik heb wel eens doodsbedreigingen gehad", vertelt hij. We wandelen naar een vogelkijkhut met uit zicht op het nieuwe natuurgebied natuurgebied Verdronken Land van Saeftinghe Ouden Doel Doelpolder Noord Prosperpolder Kerncentrale 'Doel Putten West Kieldrecht Putten Weiden 0> Putten Plas Drijdyck Verrekroekse Verrebroek p/aSsen Doelpolder Noord. Het is een jaar of vijf geleden aangelegd. Drau lans heeft een telescoopkijker met statief op zijn schouder. Als hij die in stelling heeft gebracht, hebben we uitzicht op een nat weidegebied. Er huist een meeu wenkolonie: kokmeeuwen en zwartkopmeeuwen. Momenteel is het betrekkelijk rustig, omdat de meeste jongen al zijn vertrok ken. Met de kluten is het even iets minder gesteld. Een groot deel van hun nesten is wegge spoeld, de waterstand in het ge bied is door de overvloedige re genval van de afgelopen weken ongekend hoog. Draulans schreef een jaar rond zijn gedachten over en waarne mingen in een 'conflictland schap'. De vogelkijkhut staat op een punt, waar alle belangen bij elkaar komen. Aan de noordkant de 'nieuwe natuur'. Aan de zuide lijke kant een groot perceel met bieten. In oostelijke richting deco reren havenkranen, containers en de koeltorens van de kerncentrale de einder. Die kerncentrale is zo dichtbij, dat je de door een spea ker op het bedrijfsterrein aange kondigde lunchpauze kunt horen. De boerderijen in de directe om geving zijn nog bewoond. Het zal naar schatting een paar jaar duren voor alle protesten en formalitei ten zijn afgehandeld. Maar dan wordt ook de Doelpolder Midden onder water gezet en mogen na tuurbeschermers hun gang gaan. De boeren zullen elders hun heil moeten zoeken. „Het gaat om mis schien twintig boeren, meer niet. Er is nog landbouwgrond ge noeg", zegt Draulans. Hij weet hoe er over hem en zijn natuurbondgenoten wordt ge dacht: het is de schuld van de groenen dat de boeren moeten vertrekken. Het klopt volgens hem dat de haven en de natuurbe schermers de handen ineen heb ben geslagen: voor elke havenuit breiding worden natuurcompensa- tiegebieden aangelegd. Draulans: „Voor de boeren is dat judasver- raad. Maar voor een deel hebben ze dat aan zichzelf te wijten. Als ik terugdenk aan mijn jeugd, dan is er sindsdien veel natuur ver dwenen door de steeds industriëler opererende land bouw. Op al die grote akkers, daar zie je geen enkel beestje meer. De gele kwikstaart is één van de wei nige vogels die zich heeft aange past. Landbouw en natuur had den meer verweven kunnen blij ven, als de boeren meer aandacht hadden gehad voor kleine land schapselementen. Ik snap het best, voor de boeren is het nu niet aangenaam, ze zitten in het defen sief en voelen zich in de steek ge laten." Binnen twintig jaar, voorspelt Draulans, zien de Doelpolders er 'geweldig' uit. Het is geen hoofd zaak voor hem, maar hij wil best benadrukken dat natuur ook nut tig kan zijn. Onder water gezette polders vangen sediment op, ze verminderen het risico van over stromingen. Straks is er sprake van ecotoerisme. Dat brengt geld op. Draulans: „Ik ben geen aan hanger van het concept 'groei'. Vooruitgang ten koste van dieren? Wie zijn wij, mensen, dat we soor ten zomaar de vernieling in hel pen? De grutto is één van mijn lie velingsvogels. Die gedijt hier in dit gebied. Dat we nu natuur aan leggen is voor mij een bewijs dat onze maatschappij goed draait. Zo goed, dat we vogels en andere na tuur mee kunnen nemen in ons verhaal naar de toekomst. Je voelt dat het mogelijk is om natuur, die we zijn kwijtgeraakt, terug te ha len." De Vlaamse bioloog Dirk Drau lans heeft in 2015 een natuur dagboek bijgehouden. Kiel drecht is zijn standplaats. In zijn boek vertelt hij over de haven Antwerpen en de na tuur. De schrijver pleit voor rust. Pa gina 79: „Ik lag vandaag uren in mijn luie zetel, te lezen, te mijmeren en te kijken of er toch geen zeearend voorbij zeilde. Ik doe dat dikwijls. Ik denk dat ik meer in mijn zetel naar buiten zit te kijken dan dat ik voor de televisie hang. Ik vind mijmermomenten fantastisch, zonder muziek, zonder mails, zonder telefoon gedoe, alleen met mijn ge dachten en de latente hoop dat er een dier voor je op duikt. Daarenboven geeft het gemijmer me de kans om or de op zaken te stellen in mijn hoofd, iets wat de meeste mensen, vrees ik, te weinig doen. Mensen gaan sla pen met hun iPad, worden wakker met hun iPhone en Dirk Draulans vinden dat ze voortdurend verbonden moeten zijn met de rest van de wereld. Ik vind van niet. Ik ben geneigd te denken dat we regelmatig mentaal tot rust moeten ko men. Mijn venster op de we reld van Putten West biedt me ruimschoots die gelegen heid." DE PZC ONLINE Peter van der Zwan @petervanderzwan Ehhzo even kijken hoe ons strandhuisje er aan toe is vrijdag 24 juni 2016 Jan van Damme Dirk Draulans: In de Putten, na tuurdagboek uit een conflictland schap - Uitgeverij Polis, 528 pagi na's, 22,50 euro. BLOGS EN VLOGS De avonturen van Zeeuwse boswachters of die van een jonge verslaggever. De grappi ge belevenissen van gastvlog- gers Bradley en Yvar, of de covers van YouTuber Emma Heesters. Heerlijke recepten van Little Spoon, of toch alles over hardlopen in Zeeland. Al les hierover is te vinden op on ze blogpagina: pzc.nl/blogs TWITTER Zo'n zeventig strandcabi nes op het strand van Oostka- pelle zijn in de nacht van woensdag op donderdag door een windhoos bescha digd. De helft van deze cabi nes is totaal verwoest. Sommi ge panelen zijn honderden me ters verderop aan de andere kant van de duinen beland. UW REACTIE 200 medewerkers van Delta horen deze week of hun baan op de tocht staat. E. v.d. Bus- sche reageert: „Ik zoek nog steeds naar een bedrijf waar mijn blunders en fouten ge compenseerd worden met pu bliek geld, en ik straffeloos mijn zakken kan vullen, en voor mijn bewijsbaar wanbe leid beloond word met een vertrekpremie, waar ik een waardevast pensioen voor kan kopen. Iemand een idee?" ONLINE TOP-5 1.70 strandcabines verwoest door windhoos (video) 2. Boom plet auto op Schouwen-Duiveland (video) 3. Politie houdt zestien geradicaliseerde Zeeuwen in de gaten 4. Kamp Zierikzeese school omver gewaaid 5. Verward persoon op het spoor bij Middelburg Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie G facebook.com/depzc (Dpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43