WIM HOFMAN Opkikkertje ZorgSaam en ADRZ praten nog Garnalenvissers draaien mooie omzet ZEELAND 9 De Cotswold Way, het pad dat we al dagen volgden, liep langs Dyr- ham Park. Daarin staat een overdreven groot huis uit de zeventiende eeuw. William Blath- wayt, 1649-1717, liet het bouwen. Hij was ambassadeur geweest in Den Haag en had een rijke vrouw getrouwd. Zijn tuin werd een Hol landse tuin en het huis werd ge vuld met allerlei uit Nederland af komstige voorwerpen. Veel Delfts Blauw aardenwerk, tulpenvazen, schilderijen en meubels. Wij ken den het huis alleen een beetje, om dat we The Remains of the Day had den gezien, een film met mooie rollen van Hopkins, Thompson, Fox. We waren die dag op tijd ver trokken en dus hadden we tijd om een en ander te bekijken. We volgden een gids, die erop stond geen fooi te willen ontvangen en we volgden haar zes hoge en smal le trappen op naar de zolders van het huis. De gids legde uit dat de ze trappen bestemd waren voor de dienstboden. „Stel je voor, zei ze, met al die rokken aan!" En dat deden we. We stelden ons het voor. Dienstboden hadden het niet ge makkelijk. Ze hadden niet alleen rokken en jurken en schorten aan, maar ze moesten herhaaldelijk steile trappen nemen, sliepen in kleine muffe kamertjes, op knob belige stromatrassen. Heel erg was dat laatste misschien niet, ze moesten toch vroeg weer op om naar de kelder te gaan. Op de zolder was nu een depot van oude stoelen, spiegels, stijl meubels, klokken, opgerolde wandkleden, sommige voorzien van een gouden ster, waaraan de brandweer kon zien wat eerst ge red moest worden. De gids wees ook door een raam naar het dak dat onlangs opnieuw van lood was voorzien. We bekeken ook de rest van het huis, daalden af over brede eiken houten trappen, keken naar schil derijen van Hondecoeter en Hoogstraten en naar kroonluch ters en lederwerk aan de wanden. Er was echter ook een tafeltje met een wit kleedje waarop kopjes stonden en een cacaoboon lag; en een mevrouw met een kan in haar hand vroeg of we niet wat van een zeventiende eeuwse chocola dedrank wilden drinken. Welnu dat wilden we echter wel. En zo dronken we met kleine slokjes proevend wat van die zeventiende eeuwse chocoladedrank. Het drankje was warm en zoet en lek ker pittig. En we knikten goedkeu rend naar de mevrouw die glim lachte met een air van: dat wist ik van tevoren. We konden zo'n opkikkertje wel gebruiken, want we moesten nog een stuk verder wandelen, door velden met koeien en ontel bare schapen en akkers met graan naar Orchard House dat ergens in het gehucht Pennsylvania moest staan. utoschadeteam.nl ZorgSaam en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zijn nog vol op in gesprek over vergaande sa menwerking of een fusie. „De ge sprekken zijn niet inhoudsloos en niet zinloos", zegt directeur René Smit van ZorgSaam. Ziekenhuis ZorgSaam wil fuse ren met het ADRZ. Dat is de eni ge manier om de zorg in Zeeland zoveel mogelijk overeind te hou den, vertelde Smit onlangs in de ze krant. Eerder was al bekend dat het Erasmus MC het ADRZ overneemt. Dit is volgens Smit hét moment om met elkaar af te spreken hoe de Zeeuwse zieken huizen verder met elkaar om gaan. Beide ziekenhuizen bevesti gen dat ze nog steeds 'intensief De ziekenhuizen zijn in gesprek over samenwerking of een fusie met elkaar overleggen'. Dat neemt niet weg dat ADRZ en Erasmus MC volop doorgaan met het overnameplan. Op 1 juli wil len ze dat plan voorleggen aan de Nederlandse Zorgautoriteit en waakhond ACM. De gesprekken met ZorgSaam zijn nu losgekoppeld van de ge sprekken met Erasmus, zegt ADRZ-directeur Claudia Bran denburg. „We zetten samen met ZorgSaam de voor- en nadelen van samenwerking op een rij. Fu sie is geen doel op zich. We zien de toegevoegde waarde van het gezamenlijk coördineren van de ziekenhuiszorg in Zeeland. Dat kan een fusie zijn, maar ook een andere vorm." Beide ziekenhui zen praten samen met de Com missie toekomstige zorg Zeeland en Erasmus MC over de mogelijk heden op lange termijn. De Breskens 7, drie kotters uit Yerseke, de Wieringen 27 en de Nieuwpoort 79 zijn op de websi te www.marinetraffic.com direct herkenbaar aan het signaal dat zij uitzenden. „Of er veel garnalen zitten?", herhaalt Erwin van Bel- zen de vraag. Hij is administra tief medewerker bij de Zeeuwse Visveiling NV in Vlissingen en Breskens. „Nou ja, dat valt eigen lijk wel mee." Garnalen worden aangeland in Breskens. Van Bel- zen heeft het over 1500 kilo per schip vorige week en deze week 2000 tot 2500 kilo. „Dat zijn geen topbesommingen." Toch verdienen de vissers een aardige boterham aan de garna len die ze praktisch recht voor de haven van Breskens uit het water kunnen halen. Dat is te danken aan de extreem hoge kiloprijs. Van Belzen heeft het over 10,50 euro per kilo. Vier euro is nor maal al heel goed. In jaren heeft een kilo garnalen niet zoveel op gebracht. Ze zijn schaars. Vries huizen zijn leeg en de vangsten zijn over het algemeen laag. Met overbevissing heeft dit overigens niets te maken. Garnalen staan bekend als de vlooien van de zee. Ze kunnen er opeens massaal zijn en dan plotseling niet meer. Vandaar dat er ook geen vangstbe perkende maatregelen of quota voor gelden, zoals voor schol, ka beljauw en tong. Een visser uit Breskens zegt blij te zijn met de vangsten. Hij vindt het een goed teken dat er zoveel garnalen zitten. „Het wa ter is zuiver." Hoe lang de vang sten zo goed blijven in de Wester- schelde, weet niemand. Vissers la ten er deze dagen dan ook geen gras over groeien. vrijdag 24 juni 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Recept chocoladedrank: 2 lepels cacaopoeder, anderhal ve lepel suiker, een halve lepel kaneel, een achtste lepel kruid nagel, een achtste lepel ster anijs, een achtste cayennepe per, een halve kop melk, een hal ve kop water. Dit alles door el kaar roeren en verwarmen. (Recept voor Chocolate or In dian Drink van Captain James Wadsworth, 1652) jamtv&o dat oné caeéA OfrZocdthaMi ié, Jeffrey Kutterink Terneuzen Het valt op, als je over de dijk bij Ritthem rijdt. Zeker zes kot ters zijn er donderdag aan het vissen. Zo druk is het zelden met vissersschepen tussen Vlis- singen en Breskens. De rede nen: er zitten vrij veel garnalen én de kiloprijs is hoog. Harmen van der Werf Breskens W.HftfrtAM iO\b

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41