u Bedreiger zei dat Rutte zou sterven 3 Directeur Veiligheidsregio Zeeland: „Veranderingen geven altijd onrust" De interne kritiek op Gerrie Ruijs, directeur van de Veiligheidsregio Zeeland, liegt er niet om. Is die terecht of niet? De lijst met kritiekpunten is lang: inhuren van bevriende externe deskundigen, het werken met schaduwdirecteuren, het passe ren van de ondernemingsraad, het onjuist informeren van het bestuur, het ontbreken van goed voorbeeldgedrag. En dat is nog maar een greep uit de bevindingen van de commissie onder leiding van inmiddels oud-burgemeester Letty Demmers. Naar aanleiding van signalen van klok kenluiders binnen de Veiligheidsregio Zee land onderzocht de commissie vooral het functioneren van Gerrie Ruijs, sinds 2012 di recteur. In een reactie zegt Ruijs gistera vond geraakt te zijn door de kritiek. „Er is een paar klokkenluiders geweest. Op grond daarvan zijn gesprekken gevoerd. Het rap port van de commissie-Demmers is puur een verslag van wat zij hebben gemeld. Daarna is grondig onderzocht of er misstan den of vermoedens daarvan waren. De con clusie is uiteindelijk dat er geen misstan den waren en ook geen vermoedens er van." Ze benadrukt dat de Veiligheidsregio een organisatie in opbouw is. „In drie jaar tijd zijn dertien organisaties gefuseerd. Verande ringen geven altijd onrust. Met alle respect, daar waar je als leidinggevende soms impo pulaire maatregelen moet nemen, zijn er al tijd mensen die niet blij worden." Ze weerlegt dat de kritiek is gebaseerd op rancune. „Dat heb ik niet gezegd. Ik zeg al- leen dat mensen hun eigen redenen heb ben om dit te doen. En daar waar je veran dert, heb je altijd mensen die iets minder blij worden." Ruijs zegt de kritiek zich te hebben aan getrokken. „Ik weet wie ik zelf ben en hoe ik in andere organisaties heb geopereerd en ook hier weer. Dit is voor mij geen fijne pe riode geweest. Je bouwt met de beste inten ties aan een nieuwe organisatie, rekening houdend met de mens. Want als ik één ding ben is het een mensenmens. Overal waar mensen werken worden fouten ge maakt. Maar dat mensen dit doen, heeft me wel geraakt. Een mening van een mens is een mening. De dingen die in het rapport staan hebben we allemaal met harde feiten kunnen weerleggen. Ik schrik er wel van dat zoiets gebeurt." De conclusie dat er niets aan de hand is, gaat haar te ver. „We zijn er nog niet. Laat dat duidelijk zijn. Dat kan ook niet bij zo'n jonge organisatie. Het gaat erom of je met elkaar op de goede weg zijn. Dat zijn we ze- vloed op de veiligheid. „De Veiligheidsre gio staat klaar als er in Zeeland een ramp ge beurt. Absoluut. De kritiek - die van een paar mensen komt - is weerlegd. We zijn een organisatie in beweging en verande ring. En we zijn met zijn allen keihard be zig om verder te bouwen aan een organisa tie die volgens de inspectie - die is onlangs langs geweest - nu al staat en goed bezig is. Maar ook een die nog niet klaar is. Daarom steken we zelf ook de thermometer in de or ganisatie om te zien wat goed gaat en wat nog moet veranderen." Ook volgens Jan Lonink, voorzitter van de Veiligheidsregio, gaat het om 'een paar klokkenluiders die iets vinden'. Ondanks dat er geen misstanden zijn gebleken wil hij de zorgen serieus nemen. „We waren toch al van plan de organisatie op een be paald moment tegen het licht te houden. Nu laten we een extern organisatieonder zoek doen. We moeten achterhalen in hoe verre de zorgen terecht zijn of dat er sprake is van bijvoorbeeld rancune." ker. Maar we hebben ook nog heel wat te doen." Volgens Ruijs heeft het gedoe geen in- We moeten achterhalen of de zorgen terecht zijn of dat er sprake is van bijvoorbeeld rancune Ze zouden sterven, hun huizen zouden 'bran den' en hun kinderen zouden worden 'kapot- gesneden'. Daarna zouden premier Rutte en politiek leiders als Samsom, Klaver, Pech- told en Roemer 'kijken naar de graven' met de 'verminkte licha men' van hun familieleden. Althans, zo schreef Tom B. in mailtjes aan de politici. Die zijn wel vaker doelwit voor bedreigin gen de laatste jaren. In februari nog schreef vicepre- mier Lodewijk Asscher een felle reactie op zijn Facebook op de 'bagger' die hij via sociale media over zich uitgestort krijgt. Politici aan het Binnenhof stemden in met die daad van verzet: ook zij zijn doelwit. Tot 'serieus enge be richten' aan toe, zei Pechtold. Lang niet altijd meer doen ze aangifte: negeren is immers ook ef fectief, al stapten politici het afge lopen jaar nog met 200 meldingen naar justitie. In 72 zaken werd vervolging ge start. In die ernstiger zaken heb ben justitie en GGZ inmiddels en kele honderden 'solistische drei- gers' in beeld. De gemene deler: ze kampen met psychotische stoor nissen. De strafzaak tegen Tom bij de Haagse rechtbank lijkt exempla risch voor die gevallen. Al vindt Tom van niet. Hij heeft vrienden, een huis, een baan. Als verkoper van sauna's, zwembaden en fitnessapparatuur in Enschede, 'functioneerde' hij 'uitstekend'. „Ik kwam bij de Quote 500 thuis." Maar dat is niet wat anderen za gen. De laatste tien jaar ging hij achteruit, vertelden getuigen de politie nadat die de bedreigingen in oktober naar Tom wisten terug te rechercheren. Tom oogde soms in de war. Zijn huis was een ben de, bij een woedeaanval sneuvelde een deur. Een bezorgde broer bel de de crisisdienst, maar die wuif de hij weg. Fatsoen Welbespraakt als hij is, wil Tom best uitleggen waar het allemaal om draait. „Want het ontbreekt mij niet aan fatsoen en sociaal ver mogen." Al heeft Tom, zo zeggen beken den, wel een eigen werkelijkheid. Zelf bezweert hij enkele jaren gele den te zijn benaderd door de ge heime dienst AIVD, maar er kwam ruzie. Er werden 'camera's geplaatst' in zijn huis en de grootste bron van zijn woede: het diplomatieke paspoort dat hem zou zijn beloofd kwam er maar niet. „Het klinkt misschien onwaarschijnlijk, maar qua nanotechnologie en hersen- chirurgie weten we ook niet wat er allemaal precies gebeurt." De bedreigers lijken vaak te kampen met psychotische stoornissen Uiteindelijk hield hij in septem ber vorig jaar 'De politiek in Den Haag' verantwoordelijk, net als de Hoge Raad, waar geschrokken tele fonistes dreigtelefoontjes moesten slikken. „Het is immers hun werk om boodschappen door te geven." Want het landsbestuur vindt hij meer een Jostiband. „Al zeg ik dat met alle respect voor de Josti band." Verder wil hij er niets over kwijt, want 'dit betreft zaken op staatsniveau'. Wel wijst hij nog fijntjes op hoe zijn telefoongege- vens zijn gemanipuleerd. Achterin de zaal hoort zijn ogen schijnlijk keurige vader het aan. Zo luisterden ook een psycholoog en psychiater naar Toms verhaal. De specialisten zijn onverbidde lijk. Tom is weliswaar intelligent, maar hij heeft geen inzicht in de ziekte die hem beheerst. Hij is schizofreen, paranoïde, zeggen zij. Een psychotisch beeld dringt zich op van een ontoerekeningsvatbaar persoon met onwrikbare ideeën. Tom zelf wil er niets van weten. Dat justitie hem een jaar in een ge sloten psychiatrisch ziekenhuis wil hebben, daar moet de rechter over twee weken bij de uitspraak in zijn zaak 'écht vanaf zien'. Al was het voor de bedreigde politici misschien wél 'erg vervelend'. vrijdag 24 juni 2016 Forse kritiek raakt Ruijs Rolf Bosboom en Jeffrey Kufterink Vlissingen Directeur Gerrie Ruijs van de Veiligheidsregio, hier bij de opening van een brandweerexpositie in Arnemuiden. archieffoto ruben oreel —Jan Lonink Hij vindt zelf dat er niets mis is met hem, maar specialisten noe men dreiger Tom B. (36) schizo freen en paranoïde. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3