Verkleedkist Walcherse fotografen zorgt nu nog voor verwarring Veere is: duurzaam, innovatief, dienstbaar WALCHEREN 7 Zeeuws Veilinghuis ingericht Denk goed na voor je foto's weggooit. Langstraat 7 Arnemuiden Dankzij fotografie weten we hoe iets werd Die goede voornemens onthul de wethouder René Molenaar tijdens de presentatie van de Kadernota 2016. Bij het aantre den van het huidige college twee jaar terug zag de toe komst er niet al te rooskleurig uit. Gemeenten kregen nieuwe taken, terwijl ze vanuit het Rijk tegelijkertijd een forse kor ting van bijdragen uit het Ge meentefonds kregen. Veere zou in 2018 aanvankelijk 2,3 miljoen euro minder ontvangen. Het college zette daarom krachtig in op afslanking van de organi satie (van 178 naar 151 formatie plaatsen) en boekte forse bespa ringen op onder meer onder houd van wegen, groen en ac commodaties. In 2016 verkeert Veere in bla kende welstand. De bezuinigin gen uit het Gemeentefonds zijn deels teruggedraaid en het ingezette beleid heeft de ge meente geen windeieren ge legd. Molenaar: „We hebben op tijd bezuinigd en niets overda digs gedaan, terwijl het beleid wel afgestemd bleef op de be hoefte van de Veerse samenle ving, zowel op die van de inwo ners als van de toeristen." Het, ondanks verhoging van toeristenbelasting, groeiend aantal toeristen draagt ook bij aan de positieve balans van de gemeente. Het college is niet van plan de reserves, in totaal ruim twintig miljoen, binnen korte tijd op te souperen. Maar investeringsruimte voor zowel een structurele verhoging van het onderhoudsniveau als voor incidentele projecten is er wel. B en W bespreken met de ge meenteraad én de bevolking hoe de openbare ruimte moet worden ingericht en onderhou den en wat voor accommoda ties de diverse kernen het best kunnen gebruiken. Molenaar: „Voor duurzaamheid willen we We willen het 'lerend vermogen' van de organisatie echt vergroten een voorbeeldgemeente wor den, nieuwe gebouwen moeten bijvoorbeeld minstens energie neutraal zijn." De Kadernota20i6 is in zijn geheel te vinden op de site van de gemeente. iets te fotograferen. Archieven van steden als Amsterdam en Rotter dam geven jaarlijks wel zulke op drachten waardoor ze een comple ter beeld hebben van het dagelijks leven. Tijdens de presentatie van 'Wal cheren door de lens van de foto graaf stelde directeur Hannie Kool van het Zeeuws Archief dat het goed is dat deze serie boeken wordt gepubliceerd. Het is volgens haar een manier om het verleden van Walcheren onder de aandacht te brengen van een breed publiek. Volgens haar hebben instituten als museums en archieven nog steeds een behoorlijk hoge drempel voor heel wat mensen die toch geïnte resseerd zijn in het verleden. Blom zei tijdens zijn toespraak dat hij ook erg benieuwd is naar de hedendaagse fotografie. „Want er worden nu duizenden Zeeuwse selfies gemaakt." Hij riep op om goed na te denken voor foto's wor den weggegooid. „Want dan gaat een deel van ons verleden verlo ren." Dankzij fotografie, zo vervolgde hij, weten we heel veel. „Hoe men sen hun omgeving inrichten, na rampen het land weer opbouwen, de kost verdienen met gewassen en vee, hoe toeristen zich ergens thuis voelen, hoe mensen naar de kerk gaan en hoe ze voor elkaar zorgen." www.walkyschoenmode.nl ceerd werden op de Middelburgse Facebookpagina van 'Wij zijn de stad'. Blom noemt ook de archie ven van adellijke Russische, Duit se, Amerikaanse en Engelse fami lies die mogelijk nog een schat aan onbekende foto's bevatten. Hij vindt het ook jammer dat op Wal cheren nooit iemand de opdracht heeft gekregen om systematisch Walcherse fotografen gingen meer dan een eeuw geleden al op pad met een verkleedkist, ontdekte historicus Peter Blom tijdens zijn onderzoek naar Walcherse foto's. Sinds die tijd vraagt hij zich bij el ke foto af of hij nu kijkt naar een echt boertje of boerinnetje of een toerist uit bijvoorbeeld Baden-Ba- den. Blom deed onderzoek naar fo to's op verzoek van uitgever Hans Uijtdewilligen van Uitgeverij Optima, het Zeeuws Archief en de Heemkundige Kring Walcheren. Samen presen teerden ze gisteren 'Wal cheren door de lens van de fotograaf in de serie 'Het le ven op Walcheren'. In die se rie verschijnen dit en volgend jaar in totaal twaalf mers die een reeks van onderwer pen behandelen. Van het 'Kerke lijk Leven' en 'Kunstenaars' tot en met 'Tuin van Zeeland' en 'Zorgen voor elkaar'. Blom weet nu als geen ander dat er in tal van archieven heel veel foto's zitten die op Walche ren zijn gemaakt. En hij vermoedt dat er nog veel meer zijn. Zo do ken recent nog wat foto's uit een archief in Parijs op die gepubli- WWW. ZEEUWSVEILINGHUIS.NL TEL. 0118 - 650680 INFO@ZEEUWSVEILINGHUIS.NL TAXATIEDAG KUNST EN ANTIEK Badhotel LOCATIE: BADHOTEL DOMBURG ZATERDAG 25 JUNI 10.00 - l6.00 UUR vrijdag 24 juni 2016 Met een 'slanke, wendbare or ganisatie' gaan B en W van Veere de komende jaren duur zaam en innovatief beleid voe ren. Daarnaast stellen be stuurders en ambtenaren zich nog dienstbaarder op voor in woners en toeristen. René Hoonhorst Domburg René Molenaar, wethouder Peter Blom, historicus Een Walcherse jonge vrouw of een jonge vrouw in Walcherse dracht. Fotografen gingen vroeger met een verkleedkist op stap zo dat dit best een toeriste uit Baden-baden kan zijn. Peter Blom, historicus SALE! Een Walchers boerinnetje dat aan het pootjebaden is in de zee? Misschien. Misschien niet. Want die vrolijke jongeda me, gekleed in Walcherse dracht, die zo guitig lacht naar de fotograaf, kan ook een toe rist zijn uit Duitsland, Engeland of Gelderland. Emile Calon Middelburg Oomburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39