Larissa put hoop uit bemoeienis Dijkhoff 'Ervaring veteranen moet worden benut' Waterschap geeft net als vorig jaar te weinig geld uit 4 ZEELAND Colin Bal (40) uit Middelburg is morgen gast bij de Nederlandse Veteranendag in Den Haag. Staatssecretaris heeft de Armeense familie laten weten dat hij het dossier zelf gaat lezen Staatssecretaris Klaas Dijkhoff gaat zich persoonlijk bemoeien met de zaak van Larissa (14) en Narek (11) Soeprigian, de twee Ar meense kinderen uit Oud-Vossemeer die de overheid samen met hun moe der wil uitzetten naar Armenië. De be windsman (Veiligheid en Justitie) heeft de familie laten weten dat hij het dossier zelf gaat lezen. Of dit betekent dat de gezinsleden in Nederland mogen blijven is de vraag, maar Larissa put hoop uit de reactie van Dijkhoff. Dat zegt leerling begeleider Michael Schoonen van 't Rijks, de school van het meisje in Ber gen op Zoom. Onder meer via de school zijn de afgelopen weken ruim 10.000 handtekeningen verzameld te gen de dreigende uitzetting. Twee pogingen om de steunbetui gingen in Den Haag aan Dijkhoff te overhandigen, mislukten deze week. Er kon geen contact worden gelegd met de staatssecretaris. Schoonen zegt dat de handtekeningenactie nu in de ijskast is gezet. „We gaan de handtekeningen en pe tities voorlopig niet overhandigen. We geven de bewindsman graag de tijd om het dossier goed te bestude ren en willen zeker niemand tegen de schenen schoppen." Volgens Schoo nen is Larissa dolblij met de steun die ze ontvangt uit de gemeenschap. Zij en haar broertje zijn in Nederland ge boren en nooit in Armenië geweest. Hun vader ontvluchtte het land in de jaren negentig toen er een oorlog woedde met buurland Azerbeidzjan. De moeder volgde later en verbleef korte tijd in een opvangcentrum. Te kort, volgens de overheid. Ze zou vijftien jaar geleden te snel bij haar man zijn ingetrokken die al een ver blijfsvergunning had. Daarom wil de overheid moeder en kinderen nu uit zetten. De vader kan in Nederland blij ven. Een perswoordvoerder van het mi nisterie zegt inhoudelijk niet op de zaak te kunnen ingaan in verband met de privacy van het gezin. „Zes jaar. Ik ben in 1995 opge komen, in de tijd rond de val van Srebrenica, toen duidelijk werd wat voor ellende daar had plaatsge vonden. In 1996 ben ik zelf uitge zonden naar Bosnië, als onderdeel van de infanterie. We moesten vooral patrouille lopen. Als er ie mand over de schreef ging of we stuitten op corruptie, dan grepen we in. In 1998 ben ik nogmaals uit gezonden." „Het was er relatief rustig, maar je komt terecht in een totaal andere wereld, in een land dat compleet was verscheurd door al les wat er was gebeurd. Je hoort al lerlei verhalen en maakt bizarre dingen mee. Ik heb in die periode geleerd dat we gelukkig mogen zijn dat we leven in Nederland. Hier heb je altijd nog een kans om iets van je leven te maken. In Bosnië is dat een ander verhaal." „Ik vond het niet gemakkelijk. Ik miste bijvoorbeeld de kameraad schap. Bij Defensie heb je ook een rol en een status. Het was werk dat er naar mijn gevoel echt toe deed en ineens sta je, zoals ik, als verkoper in een winkel. Ik vroeg me af: wat doe ik met de ervaring die ik bij Defensie heb opge bouwd?" „Nu ben ik manager bij een meubelzaak. We zoeken al tijd goede mensen. Dus ik dacht: kunnen we geen veteranen aanne men die hun ervaring op een an dere manier willen inzetten en voor hen opleidingstrajecten star ten? Natuurlijk zijn er veel ver schillen in het werk, maar ik zie ook zeker parallellen. Inmiddels werken we nauw samen met Stichting Onbekende Helden, die veteranen helpt bij het vinden van betaald werk. Dit jaar hebben wij bij ons bedrijf al drie mensen op die manier aangenomen." „Terecht is er al veel aandacht voor veteranen met posttraumati sche stressstoornis en andere za ken. Het grootste deel heeft echter helemaal geen klachten, maar we moeten ze wel helpen om weer hun draai te vinden in de maat schappij." Voor het tweede jaar op rij inves teert waterschap Scheldestro- men minder dan het van plan was. Voor dit jaar gaat het zelfs om ruim tien miljoen euro. Oor zaak is de vertraging die diverse projecten hebben opgelopen. Het waterschap moet voldoen de investeren om zijn taken goed te kunnen blijven uitvoeren. Vo rig jaar bleef al 2,3 miljoen euro op de plank liggen. Cees Verloop (SGP) uitte vorige maand in het algemeen bestuur daarover al zijn zorgen. Hij sprak over 'be hoorlijk onderpresteren'. „Ik wil er expliciet aandacht voor vragen om de maximale hoeveelheid werk door de organisatie heen te fietsen", zei hij. Dat gaat dit jaar bij lange na niet lukken. Inclusief de overge bleven 2,3 miljoen is er 29,4 mil joen euro beschikbaar. Daarvan wordt naar verwachting slechts 19,2 miljoen euro uitgegeven. Een van de oorzaken is de for se vertraging in het project met de rioolwaterzuiveringsinstalla tie in Groede. Die wordt ge sloopt. Het afvalwater van Groe de wordt voortaan gezuiverd in Breskens, waar de installatie wordt uitgebreid. De aanbeste ding van het project mislukte echter, doordat het budget te klein was. Er volgt nu een nieuwe poging tot aanbesteding. De verwachte afronding van het totale project is nu eind 2018. Vanwege de pro blemen in Groede is ook meer tijd genomen voor de voorberei ding van de ombouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie Walcheren bij Ritthem. Ook het grootschalige bagger- werk in de Sloekreek (Nieuw- dorp), de herinrichting van de Gaternissekreek (bij Nummer Een in Zeeuws-Vlaanderen) en het baggeren van de Wester- schenge (bij Lewedorp) laten op zich wachten, omdat gerekend is Van de beschikbare 29,4 miljoen euro wordt dit jaar naar verwachting 19,2 miljoen uitgegeven op in totaal 5,3 miljoen euro aan Europese subsidies. De openstel ling van de subsidieregeling is echter uitgesteld. Scheldestromen heeft gepro beerd andere projecten naar vo ren te halen. Dat blijkt in de praktijk lastig. De voorberei dingstijd is veelal te kort en bo vendien zijn er te weinig mede werkers. De organisatie is de af gelopen tijd fors ingekrompen. Er wordt momenteel gekeken in hoeverre tijdelijke krachten moe ten worden ingehuurd. vrijdag 24 juni 2016 Hessel de Ree Oud-Vossemeer Rector Leon de Rond van 't Rijks in Bergen op Zoom, Larissa Soeprigian en leerlingbegeleider Michael Schoonen (vlnr) aan tafel met de verzamelde handtekeningen voor Larissa. foto rudie mur Hoe lang heb je zelf bij Defen sie gediend? 2 Waren dat ingrijpende er varingen? Bosnië-veteraan Colin Bal uit Middelburg is nu commercieel mana ger van een meubelzaak. 3 Hoe lastig is het om na die jaren terug te keren in de maatschappij? 4 Wat is de oplossing? 5 Wat wil je de buitenwereld vooral meegeven als het om veteraren gaat? Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36