I 8 31 Wat had hij 7 juli 1996 anders kunnen doen? Het is een vraag die MaliVai Washington (47) zichzelf nog wel eens stelt, maar altijd klinkt het antwoord hetzelfde: niets. «I Enrico Lacruz voldoet aan normen IOC Azarenka niet op Wimbledon Van Klaveren mist Spelen Het was bij de US Open van vorig jaar toen MaliVai Washington weer eens ge confronteerd werd met de belangrijkste dag uit zijn tenniscarrière. Een toe vallige ontmoeting met Richard Krajicek, de man die zijn Wim- bledon-droom twee decennia eerder aan flarden had geslagen (6-3, 6-4, 6-3), bracht hem in ge dachten terug naar het Centre Court in Londen. Jawel, het was prettig bijkletsen, maar hun ge deelde tennishistorie lieten de voormalige rivalen onbespro ken. „Wat had ik moeten zeg gen?", vraagt de Amerikaan. „Hé, weet je nog hoe je me die dag een pak slaag hebt gegeven? Nee, dankjewel." In zijn woonplaats, het zonni ge Ponte Vedra Beach in Flori da, doet weinig hem nog den ken aan de grauwe, Londense zomer van 1996. Herinneringen aan Wimbledon - het toernooi begint komende maandag weer - heeft Washington opgebor gen. Slechts sporadisch, en meestal op verzoek, worden ze afgestoft. Voor een bestaan in het verleden heeft hij het tegen woordig te druk met zijn be drijf in onroerend goed, of an ders wel zijn tennisacademie in Jacksonville, die hij al in de na dagen van zijn tenniscarrière oprichtte. Maar vraag hem naar zijn verloren finale, en Was hington vertelt uitge breid en zonder me lancholie. Natuur lijk, hij kent ge mengde gevoelens. „Het was mijn droom om een Grand Slam te win nen, en dat is mislukt zegt hij. „Aan de andere kant: hoeveel tennissers kunnen zeg gen dat ze in de finale van Wim bledon hebben gestaan?" Kansloos achtte hij zichzelf vooraf niet toen bekend werd wie hij zou treffen. Krajicek was ongeplaatst, net als hijzelf. De Nederlander dertiende op de wereldranglijst, hij twintig ste. Ook Washington had ge zien hoe het Hollandse service kanon de machtige Pete Sam pras in de kwartfinale had ver slagen, maar angst kende hij niet. „Je kunt het in een finale veel slechter treffen. Hij was geen Sampras, geen Andre Agassi, geen Bo ris Becker. Hij moet hetzelfde gedacht hebben over mij." Voor hij het wist, na slechts 93 minu ten tennis, was het voorbij. Het dreunende ritme van zijn boomlange op ponent had hij nooit kunnen onderbreken, zelfs niet met de hulp van de Britse weergoden, die de partij driemaal stilleg den. Een break in zijn eerste ser vicebeurt zette de toon voor een onvermijdelijke nederlaag. „Toch heb ik tijdens de wed strijd geen moment gedacht dat ik verslagen was", zegt de voor malig nummer elf van de we reldranglijst. „Pas toen ik naar het net liep en Richard een hand gaf, legde ik me neer bij mijn verlies." Het zou voor Was hington bij die ene kans op een Grand Slam blijven. Knieblessu res ontwrichtten vanaf 1997 zijn carrière, die hij twee jaar la ter beëindigde. Wanneer hij tegenwoordig wordt herkend, vraagt men Washington zelden naar Kraji cek, of het feit dat hij de eerste Afro-Amerikaan was in een Grand Slam-finale sinds Arthur Ashe in 1975. „Nee, ik ben die tennisser uit de Wimbledon-fi- nale met die streaker", weet Washington, doelend op Melis- sa Johnson, de 23-jarige studen te die voorafgaand aan de wed strijd poedelnaakt voor de twee finalisten langs huppelde. „Soms weet men mijn naam niet eens meer, maar dat herin nert iedereen zich." Of het luchtige moment Kraji cek destijds heeft geholpen? „Als ik doodga, zal ik het aan God vragen. Ik wil dan ook graag weten waarom hij Ri chard die dag niet wat meer dubbele fouten liet slaan." vrijdag 24 juni 2016 BOKSEN Volgens de internationale IOC-norm heeft Enrico La cruz zich als derde Neder landse bokser voor de Olympische Spelen ge plaatst. De 22-jarige licht gewicht uit Huissen ver sloeg in het laatste kwalifi catietoernooi in Bakoe in de kwartfinale de voor Qa tar uitkomende Hakan Er- seker, en dat is goed voor een startbewijs voor Rio. Lacruz voldoet echter niet aan de NOC*NSF-norm. Hij staat niet hoog genoeg op de wereldranglijst, 29ste. De boksbond NBB is opti mistisch en noemt de bok ser 'een bespreekgeval'. TENNIS Tennisster Victoria Azaren ka heeft zich afgemeld voor Wimbledon, dat maan dag begint. De Wit-Russi- sche nummer zes van de wereldranglijst heeft nog al tijd last van een knieblessu re, die haar vorige maand in de eerste ronde van Ro land Garros al dwong tot opgave. Azarenka (27) kwam sindsdien niet meer in actie. De voormalige nummer één van de wereld bereikte twee keer de hal ve finales op het 'heilige' gras van Wimbledon, in 2011 en 2012. Azarenka won eerder dit jaar al drie toernooien, in Brisba ne, Indian Wells en Miami. TURNEN Noël van Klaveren mist Rio. De turnster doet komend weekeinde niet mee aan het NK in Rotterdam. De twintigjarige Van Klaveren is onvoldoende hersteld van een enkelblessure en wil geen risico's nemen met het oog op de toe komst. Daardoor moet ze de Spelen uit haar hoofd zetten. Van Klaveren won drie jaar geleden zilver op sprong bij de EK in Mos kou. „Ik slik nu al een heel jaar lang pijnstillers. Dat is niet goed voor me. En de pijn in mijn enkels is zó erg, ik kan gewoon niet verder. Dit is de beste beslissing." 'Als ik doodga, vraag ik het God' Koen van der Velden New York FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31