Ierland wil afrekenen met voetbaltrauma 27 Contractverlenging voor topscorers zie alleen maar redenen om te blijven") en analyses over het EK („Wat een ongelooflijke prestatie is dit van Ierland"). Zag u die Ierse spelers en fans compleet uit hun dak gaan tegen Italië? En heeft u dat filmpje ge zien van die IJslandse Jack van Gelder, haast huilend van geluk over het Wonder van Reykjavik annex Parijs? We kunnen in Ne derland wel chagrijnig zitten te wezen, of kritisch over het soms hemeltergende niveau, maar toch: zo ziet voetbalgeluk er wel zo ongeveer uit. De financiële afdeling van de UEFA zal op zijn beurt tevreden achterover leunen, garant als dit toernooi staat voor tientallen mil joenen aan (extra) inkomsten. Op Zlatan Ibrahimovic na zijn de sterren en de favorieten er alle maal nog, afgewisseld met een handvol sympathieke onderdeur tjes. In de context van wat de Eu ropese voetbalbond zo graag 'een voetbalfeest' noemt, wordt ko mend weekeinde een heerlijk pandemonium, verdeeld over drie dagen en acht speelsteden. Het decor is prachtig, in fraaie steden waar de sfeer over het al gemeen voortreffelijk is. De inci denten met hooligans bepaalden dagenlang het nieuws, maar op veruit de meeste pleinen en stra ten in Frankrijk: één groot feest. Superster gered Het gebrek aan doelpunten en spektakel was twee weken lang een relevant thema, maar ver moedelijk vervliegt die discussie morgen vanzelf weer als de knock-outrondes losgaan. De laat ste twee speeldagen toonden al aanzienlijke verbetering - en su perster Cristiano Ronaldo werd zelfs letterlijk gered door het toer- nooiformat van 24 ploegen. In dit geval: puur voetbaltechnisch ge zien eigenlijk wel terecht. Kroatië-Portugal wordt in Lens een wedstrijd voor fijnproevers. Italië-Spanje is maandag in Saint-Denis een affiche dat voor zichzelf spreekt. En wat Frank- rijk-Ierland in Lyon betreft: dom pel uzelf vóór zondagmiddag nog even onder in de context van die legendarische, schandalige hands bal van Thierry Henry, in de be slissende kwalificatiewedstrijd voor het WK van 2010. De komende dagen bent u bo vendien verzekerd van nog meer filmpjes van de Boys in Green, het rondreizende supporterscir cus der Ieren. Saai was het, maar vanaf nu: spektakel verzekerd. Tijd om uw chagrijn nu echt op zij te zetten. „Ja ik was er bij in 2009, maar ik zal er geen seconde aan denken. Laten we het over iets anders heb ben." Dat de Ierse veteraan Rob bie Keane geïrriteerd raakt door de vele vragen over dé handsbal van Thiery Henry zeven jaar gele den, suggereert dat er binnen de Ierse spelersgroep wel degelijk een revanchegevoel heerst. Nadat beide landen tweede wa ren geëindigd in hun WK-kwalifi- catiegroep ontvingen Les Bleus in de return van de play-offs de Ie ren. De Fransen zouden in Parijs de klus wel afmaken na een 1-0 ze ge in Dublin. Dat was buiten Kea ne gerekend, die het Stade de Fran ce het zwijgen oplegde (1-0). Van wat er zich nadien in de verlen ging afspeelde, spreekt men nu nog steeds schande. Boosdoener Boosdoener was Thiery Henry in minuut 103. De Fransman nam een bal in het strafschopgebied duidelijk met de hand mee alvo rens William Gallas te bedienen voor de gelijkmaker. De actie ont ging de scheidsrechter Martin Hansson compleet en hoewel de Zweed het WK in Zuid-Afrika nog floot, werd hij een jaar later door de UEFA geruisloos van de internationale scheidsrechterslij st gehaald. Een jaar later zette hij een punt achter zijn loopbaan. De Boys in Green hebben dus een serieuze rekening te vereffe nen met het gastland. Sportief al thans, want vorig jaar raakte be kend dat de FIFA de Ierse voetbal bond (FAI) 'zwijggeld' had be taald. Aanvankelijk deden de Ie ren alles wat in hun macht lag om de beruchte wedstrijd te laten overspelen, zodat het alsnog naar het WK kon. Heel de wereld zag overduidelijk dat een handsbal Frankrijk WK-deelname oplever de. Doodeerlijk was zelfs Henry: „Er was inderdaad een hand mee gemoeid, maar ik ben geen scheids. De wedstrijd overspelen zou hier de meest eerlijke oplos sing voor bieden." 5 miljoen Bang voor gerechtelijke stappen van de FAI maakte de FIFA zich er van af door het bedrag van 5 mil joen euro op een Ierse rekening over te maken. De FIFA sprak van een lening die de Ieren zouden te rugbetalen bij deelname aan het WK 2014 in Brazilië. Zo ver kwam het echter niet waardoor de Ieren het geld konden gebruiken voor de financiering van het Aviva-sta- dion, hun nationale voetbaltem pel in Dublin. Nu treffen beide ploegen elkaar dus opnieuw en hoewel de Fran sen de grote favoriet zijn om door te stoten, zullen de troepen van Martin O'Neill extra gemotiveerd zijn. „In Ierland zien we Henry re gelmatig verschijnen bij Sky Sports. Steeds als hij aan het woord is, duikt er wel een Ier op die op Twitter de bewuste actie bovenhaalt", legt Miguel Delaney, een Iers journalist uit aan Franse media. „De contacten tussen bei de voetballanden op dit EK verlo pen uitstekend, maar ik geloof dat het gevoel van revanche zondag zal overheersen." vrijdag 24 juni 2016 Jamie Vardy en Antoine Griez- mann (foto) zijn misschien wel de twee meest gewilde spitsen in Europa van dit moment. De aanvallers van Engeland en Frankrijk verlengden op de eer ste rustdag gisteren echter hun contracten bij Leicester City en Atlético Madrid. Hoewel topsco rer bij hun clubs, waren beiden voor hun land op dit EK enkel nog als invaller trefzeker. Geen enkei land wist tijdens het EK alle groeps- duels in winst om te zetten. Frankrijk, Spanje en Italië wonnen hun eerste twee wedstrijden, maar verspeel den in het derde duel wel punten. verzekerd De achtste finales van het EK worden de komende drie dagen verdeeld over acht speelsteden in Frankrijk gespeeld. De tweede ronde staat ga rant voor spektakel. Op Zlatan na zijn alle sterren nog van de partij. ILLUSTRATIE JEROEN DE HAAS Ierland wil maar wat graag afre kenen met een nationaal voetbal trauma, veroorzaakt door een handsbal van de Fransman Thier ry Henry. Zondag krijgt het in de achtste finale tegen gastland Frankrijk de uitgelezen kans. Nairn Derbali Rotterdam De handsbal van Thiery Henry die Frankrijk uiteindelijk kwalifica tie voor het WK opleverde en Ierland in rouw dompelde, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27