26 SJOERD MOSSOU Isaksson en Kallström stoppen ook Sportief en kwalitatief was het twee weken lang vooral doorbijten, maar één ding moeten we de UEFA nageven: de tweede ronde wordt er één om van te smullen. Maak uw stoelriemen maar vast. EURD2016 EK VOETBAL MORGEN En route De wegen rondom het stadion staan nog muurvast, de deadline is allang gepasseerd, dus ach, denk ik. Laat ik ook eens gek doen; ik duik nog even lekker de mixed zone in. Wie weet zegt Wayne Rooney nog wat raars of wereldschokkends. U moet weten: een mixed zone op een groot eindtoernooi is een soort gymzaal, waar de UEFA van die hekjes heeft neerge zet die je op vliegvelden ook wel ziet. In een slingervorm. Het is de bedoeling dat de pers aan één kant van die slingerhekjes plaatsneemt, wachtend tot er voetballers voorbij komen slingeren, op hun weg van de kleedkamer naar de spelersbus. Dat duurt vaak ongelooflijk lang. Zodra er eindelijk een speler voorbij komt, ben je de uitslag van de wedstrijd meestal allang weer vergeten, en voor ouderwetse papie ren kranten valt er al helemaal geen eer te behalen. Die rollen dan al van de drukpers. Gevolg: doodvermoei de, verveelde, gestreste of chagrijnige journalis ten, achter slingerhek jes. Ik ben de mixed zo ne nog niet binnenge stapt, of een zweterige Engelse tabloidjourna- list begint tegen me aan te duwen en te foeteren. Waarom is me een raad sel, maar het wordt nog erger: de man begint nij dig te schamperen over mijn accreditatie, waar op staat dat ik uit Neder land kom. Kortom: wat doe ik hier juckin' heil eigenlijk? Goeie vraag, wel. Normaal ge sproken nemen de spelers van Oranje vrij uitgebreid de tijd voor de vaderlandse pers, maar helaas: die zijn er niet. wat verveelde quotes te bazelen, waarop een kluwen van journalisten zich verdringt op twee vierkante meter. De rest loopt stuurs door met een enorme koptelefoon op het hoofd, of zogenaamd naar huis bel lend. Als Rooney zich eindelijk meldt, en zowaar wat sympathieke clichés begint uit te braken, probeer ik mijn microfoontje tus sen een stel armen door te wurmen, want wie weet zegt Wayne nog iets zinnigs over de Brexit, of over de opkomst van het com munisme in West-Oekraïne. U raadt het al: ik blijk mijn opnameknopje niet te hebben ingedrukt. Enfin. Volgende keer beter. Slechts sommige spelers stoppen om quotes te bazelen ZONDAG MAANDAG Als Gare du Nord een ther mometer is voor voetbal koorts, dan komt het toch nog aardig goed met dit Europees kampioen schap. Oneindig krioelt het volk in de Parijse stationshal, waar mensen aankomen uit haast letter lijk alle windrichtingen. Overal in de vuige, shabby bistrots rondom het internationale spoorknoop- punt: mensen in voetbalshirts in alle kleuren. (Vooruit, sorry: behal ve Oranje dan.) Britten, niet in de laatste plaats, bevangen door de sensatie dat alle vier de deelnemende ploegen door zijn naar de achtste finales. Zelfs de Ieren en Noord-Ieren, op zich niet bijster getalenteerd, mo gen zowaar nog een rondje mee doen. Op het vliegveld van Char les de Gaulle, verderop: vliegtui gen vol met verse IJslanders. Zaterdag in het beroemde Pare des Princes staat de onwaarschijn lijke ontmoeting tussen Wales en Noord-lerland op het menu, twee landen ooit gedoemd tot eeuwige mislukking. Ryan Giggs of George Best; waren ze maar wat jonger ge weest, dan hadden we ze eindelijk kunnen zien schitteren op een groot eindtoernooi. Voorspel Want hoe terecht en hevig ook de kritiek op de groepsfase van dit toernooi, die voortkabbelde als een oneindig en traag voorspel, ko mend weekeinde barst het EK als nog in volle glorie los. Eerlijk is eerlijk, wie naar dit EK kijkt door een entertainmentbril, of met de blik van een verhalenverteller; die moet de UEFA enig gelijk geven. Het drama, de dubbele bodems, de sprookjes: ze liggen overal voor het oprapen. Neem alleen al de context van het Brexit-referendum; uitgere kend in een week dat tienduizen den Britten vrolijk door Europa reizen, het EK omarmend als hun beste vriend. Je hoeft slechts Gary Lineker te volgen op Twitter om te zien hoe het één met het ander is verweven. Soepel schippert de BBC-presentator tussen menin gen over de Brexit-discussie („Ik vrijdag 24 juni 2016 FRANCE @sjoerdmossou Brexit Sjoerd Mossou rijdt een maand lang kris kras door Frankrijk, langs speelsteden, trainingskampen en wedstrijden. Elke dag een impressie. Vandaag deel 12: Saint-Étienne. Een enkele Engelse speler stopt nog om 15.00 uur Zwitserland- Polen Speelstad: Saint-Étienne 18.00 uur Wales - Noord-lerland Speelstad: Parijs 21.00 uur Kroatië - Portugal Speelstad: Lens 15.00 uur Frankrijk - Ierland Speelstad: Lyon 18.00 uur Duitsland - Slowakije Speelstad: Lille 21.00 uur Hongarije - België Speelstad: Toulouse 18.00 uur Italië - Spanje Speelstad: Saint-Denis 21.00 uur Engeland - IJsland Speelstad: Nice ■E o a Het Nederlands elftal treft op 6 sep tember bij de start van de WK-kwalifi- catie een heel ander Zweden. Naast topspits Zlatan Ibrahimovic nemen ook doelman Andreas Isaksson (133 interlands) en middenvelder Kim Kallström (131 interlands) afscheid van de nationale ploeg. Zweden opent de kwalificatiereeks voor het WK van 2018 tegen Oranje. Het land staat dan onder leiding van een nieuwe bondscoach, Janne Andersson. Sjoerd Mossou Parijs Spektakel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26