E' f 22 VINCENT LUISTERT RADIO De verpleegzorg in ons land moet ingrijpend veranderen I r bestaan een paar verschillende soor ten 'toch'. Een klein radio-overzicht. iToch als helaas. Gistermorgen gehoord op BNR Nieuwsradio: 'Bij het noodweer van vannacht is toch een dode gevallen'. Je hoort dit toch vaker tegenwoordig. Dit toch is het nieuwe helaas. Dit toch dekt niet de lading die toch zou moeten hebben. Dit toch gaat er van uit dat er een soort afspraak met het noodweer was gemaakt. Er zouden geen doden vallen, noodweer, en nu is het toch gebeurd! Toch als: we gaan er niet vanuit maar... Gisteren, tijdens de Radio 1 Sportzomer: 'Mocht het toch tot een Brexit komen, dan houdt Brussel zijn hart vast.' Dit is een sturend toch. Dit toch werd uitge sproken door een presentator. Hij wil hier mee zeggen dat hij hoopt en verwacht dat de Britse bevolking voor Europa zal kiezen. Hij kleurt met dit toch zijn standpunt in. Hij is duidelijk een Bremaineer, geen Brexiteer. Zo kun je met toch je radiopubliek een be paalde kant opduwen. Dat duwen is overigens de functie van heel veel stopwoorden of stoplappen. Mensen zeggen tegenwoordig vaak: 'Laten we nou toch even wel wezen'. Die zin wil zeggen: we moeten allemaal, net als ik, verstandig nadenken en de zaken in hun juis te proportie zien. Zo moeilijk is dat niet, toch? Dit toch is veruit het irritantste toch. Het is de Balkenende-toch. Hij riep eens in de Twee de Kamer op hoge toon uit: 'Nederland kan het weer. VOC-mentaliteit. Over grenzen heenkijken! Dynamiek! Toch?' Dat toch zou 'of niet soms' moeten beteke nen, maar het heeft een averechts effect. Het klinkt vertwijfeld. Het klinkt als: 'Vroeger was ik heel onzeker, maar nu niet meer, toch?' Laten we dus toch vooral toch niet onder schatten, toch speelt toch een veel belangrij kere rol op de radio dan we altijd dachten. 'Portugal heeft toch zijn laatste wedstrijd in de poulefase niet weten te winnen.' We gin gen er blijkbaar van uit dat dat wel zou gebeu ren. Nou, ik niet, nee, toch niet nee. Te koop: gitaar van Prince Nielson steunt sporters Quote van de dag Ik heb er vooral echt heel veel zin in! et zijn kroniek Mijn Ma, waarin Hugo Borst (54) wekelijks in het magazine bij deze krant zijn wederwaardigheden als mantelzorger van zijn demen te moeder noteert, heeft hij zich een groot, trouw en bovenal ge heel nieuw publiek verworven. Borst, vooral bekend als de nar rige, tegendraadse en dikwijls onthutsend oprechte sportjourna list, spreekt met zijn notities tot de harten van mensen die wor den verpleegd, hun naaste fami lie en, niet in de laatste plaats, tot de zorgverleners. In boekvorm zijn de gebundel de verhalen over de liefhebben de, zorgzame en evenzeer ver twijfelde zoon en zijn hulpbehoe vende moeder eveneens een suc ces. Dat heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat er nu ook een theaterversie van Mijn Ma komt. Productiehuis Solo Stories, dat eerder de voorstelling LEEF! uit bracht, gebaseerd op het gelijkna mige boek van Laura Maaskant over haar gevecht tegen kanker, is momenteel in onderhandeling met een acteur die de rol van Hu- go Borst speelt. Het solotoneel- stuk beleeft in het seizoen 20i7/2or8 zijn première. Loslaten Hugo Borst is vooral 'vereerd' met het initiatief. „Ik heb me wel voorgenomen me niet met de be werking van mijn tekst tot thea tervoorstelling te bemoeien. Dat is me afgeraden door mensen wier boek bijvoorbeeld is ver filmd. Je moet het loslaten, zei den ze." Borst heeft niet overwogen zichzelf voor de rol te kandide ren. „Ten eerste ben ik geen ac teur. Bovendien kan ik geen tekst onthouden. In 2001 moest ik in de voorloper van Studio Voetbal wekelijks een zelfgeschreven co lumn uit mijn hoofd leren. Dat werd een drama. Ik weet nog dat ik een keer 27 takes nodig had. Uiteindelijk is besloten dat ik ge woon maar aan tafel moest mee praten. Daar ligt kennelijk mijn kracht." In de ruim drie jaar dat hij en zijn vrouw, samen met zijn broer Laurens en diens echtgenote, hun (schoon)moeder bijstaan, is Hugo Borst compleet anders te gen de verpleegzorg in Neder land gaan aankijken. En die aan blik is bepaald geen prettige, zegt hij. „Ik geef vaak lezingen over dit thema. In Alzheimercafés, in bi bliotheken. Een derde van de be zoekers is mantelzorger, een der- de werkt in de zorg en een derde is geïnteresseerd luisteraar. De zaal en ik zijn het steevast over één ding eens: de verpleegzorg moet ingrijpend veranderen." Vooral het zorgpersoneel ('die fantastische meiden op de werk vloer') is volgens Borst de wan hoop nabij. „Zij functioneren in een kapotgeorganiseerd systeem dat volkomen is vastgelopen. Waarin je meer bezig bent met administreren dan daadwerkelijk mensen liefde, zorg en aandacht geven. En waarin door al die tus senlagen van duurbetaalde mana gers, menselijkheid plaatsmaakt voor efficiëntie." Met gelijkgestemden als onder anderen Jan Slagter, voorzitter van Omroep Max en Kamerlid Mona Keijzer, woordvoerster Zorg van het CDA, poogt Borst een publiek debat te beginnen. „Nee, met staatssecretaris Van Rijn heb ik niet gesproken. Maar voor hem geldt: ook hij is gegij zeld door adviseurs en topambte naren die de systematiek in stand houden." Joop Admiraal Met zijn moeder gaat het niet goed, vertelt hij. „Ze slaapt heel veel, eet slecht. Ze herkent Lau rens en mij nog, maar veel ande ren niet meer. Haar zelfstandig heid is nagenoeg weg, terwijl het altijd zo'n autonome vrouw was. Dat vind ik een van de ergste din gen om te moeten meemaken." Maar tegelijk: „Ma zou het, als ze zich het zou realiseren, gewel dig hebben gevonden als er een toneelstuk over haar en haar zoon werd geschreven. Ze ging vaak met mijn vader naar het theater. Een van haar favorieten was het stuk U bent mijn moeder, waarin Joop Admiraal zichzelf en zijn demente moeder portretteer de." vrijdag 24 juni 2016 Toch Reageren: vincent@ad.nl VEILING Wie een bontjas wil van Whitney Houston of een gele gitaar van Prince, kan deze week terecht op de veiling van Heritage Auc tions. Ook oor bellen, awards en onder meer een paspoort van Houston worden geveild. OLYMPIËRS Singer-songwri- ter Nielson heeft een lied geschre ven voor de Ne derlandse deel nemers aan de Olympische Spelen in Rio. Sportkoepel NOC*NSF heeft het nummer Hoogste Versnel ling omgedoopt tot 'motivatie lied'. Presentatrice Lieke van Lexmond stapt morgen in het huwelijksbootje met haar Bas. Stressvol? Welnee, ze is hartstikke relaxt. 'Ma zou 'n toneelstuk fantastisch vinden' u\ \m r 1 Arno Gelder •4 Hugo Borst met zijn moeder. FOTO MARGI GEERLINKS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22