Iedereen in een boot dankzij 'Vaar-bnb' E 19 Varkensboer die blijft, krijgt steun om bedrijf te ontwikkelen Varkens in Nederland Structurele verandering is nodig om de sector toekomst te bieden Verschil april 2015 april 2014 Aantal en ontwikkeling H Aantal varkens en rundvee Inkomensvorming Dichtheid varkensstallen per km2 jaarlijkse productiewaarde van meer dan nnnnnnnlinnnnnnnnnnnn 8 miljard euro en een exportwaarde van 5 miljard euro is de varkenssector een missie-Rosenthal zijn volgens hem te veel gericht op buikproductie voor het buitenland. „Dat is de verkeerde focus. Onderscheidend vlees van bij voorbeeld Livar, Heydehoeve en Ke ten Duurzaam Varkensvlees heeft de toekomst. De vraag naar duurzaam voedsel is de afgelopen jaren met 95 procent gestegen. Daar moet de markt op inspelen." De plannen om de varkenssector te hervormen gaan een hoop geld kosten; de commissie-Rosenthal gaat uit van 'minstens 200 miljoen euro'. Waar dat geld vandaan moet komen, is echter nog onduidelijk. Uit een Eu ropees steunpakket voor de agrari sche sector is een kleine 20 miljoen euro beschikbaar. Van Dam gaat in Brussel op zoek naar andere subsidie potjes. De Rabobank trekt 'een sub stantieel bedrag' uit, maar wil geen getal noemen. Ook over de uitwerking van de plannen is nog veel onduidelijk. Zo zou het Holland Varken aan hogere kwaliteitsstandaarden moeten vol doen dan nu bij Nederlands varkens vlees het geval is. Maar als varkens- boeren ergens op tegen zijn, is het op nog meer regels. Meer dierenwel zijn (meer ruimte), duurzaamheid (minder uitstoot van broeikasgas sen) en smaak in het vlees (beter voer) kosten immers geld. Varkensvoorvrouw Jansen wijst er op dat boeren eensgezind achter de plannen staan. „De POV is pas net opgericht, maar nu al is 80 procent van de varkenshouders aangesloten. Zij hebben met dit plan ingestemd." De POV heeft bovendien, net als de afgeschafte productschappen vroe ger, de macht om maatregelen af te dwingen. Zo kan het bij boeren een heffing innen om het Holland Var ken in het buitenland te promoten. Het gaat nog jaren duren voor de varkenssector gesaneerd is, verwacht de Rabobank. „Dit plan is geen won dermiddel, maar de fundering van een huis dat nog gebouwd wordt." Varkensboeren die geen toekomst meer zien voor hun bedrijf, krijgen steun zodat ze 'op een zachte ma nier' kunnen stoppen. De 'blijvers' krijgen juist hulp om hun be drijven verder te ont wikkelen. Dat staat in het gisteren gepresen teerde actieplan Vitali sering Varkenshoude rij van de commis sie-Rosenthal. Rosen thal verwacht dat het aantal varkenshoude rijen zal dalen van 5.000 naar zo'n 2.000. Vanwege milieuwetge ving en maatschappe lijke weerstand is het voor varkensboeren lastig om een vergun ning te krijgen om nieuwe stallen bij te bouwen. Daarom zul len de varkenshou ders die overblijven vooral uitbreiden door stallen van stop pers op te kopen. Om die herverkaveling in goede banen te lei den, richt de Rabo bank een speciaal ont- wikkelbedrijf op. „Daarmee kunnen we zelf bedrijven opko pen die op de verkeer de plek zitten en hun productierechten doorverkopen aan een varkenshouder in een minder veerijk ge bied die nog wel kan uitbreiden", verklaart bestuurslid Rien Na gel van de Rabobank. De varkensbOlwer- ken Noord-Brabant, Gelderland, Limburg en Overijssel krijgen een 'varkenskaart'. Die brengt in beeld waar bijvoorbeeld nu al stankoverlast is. I „Varen is leuk. Ik wil het voor iedereen toegankelijk maken. Het irriteert me dat hele havens vol liggen met stilliggende sche pen. Bijna 40 procent van de boot eigenaren doet hun vaartuigen na een tijd van de hand vanwege de kosten, maar als ze de boot negen tien dagen per jaar verhuren, verdienen ze gemiddeld minimaal 80 procent van de uitgaven terug." „Van kajak tot megajacht. Via de site en app kunnen booteigenaren en potentiële huur ders een profiel aanmaken en aan geven wat ze aanbieden of zoe ken. De één wil op vakantie met een zeiljacht in Ibiza, de ander een personeelsuitje op een Am sterdamse sloep." „Bij de grote schepen is een kapitein inbegrepen. Dat zijn locals die ook nog de huurders tippen over plekken en restau rantjes waar zij zelf ook graag ko men." „Ik heb ihonderden klanten. En hoe meer mensen van Boatster gebruikmaken, des te sneller daalt de prijs. In Kroatië kun je via ons inmiddels met z'n zessen een week lang een boot hu ren voor 900 euro." vrijdag 24 juni 2016 25 (x 1000) 18 (x min dieren) 3000 <g 3 varkens (totaal) Vleesvarkens Biggen bij de zeug Gedekte zeugen Varkens 12,6 min Gemiddeld aantal dieren—2500 jg 2000 Rundvee (totaal) Melk- en kalfkoeien Jongvee voor melkveehouderij Vleeskalveren Rundvee Bedrijven mii 2000 1970 40 (x 1000) Met ruim 26.000 arbeidsplaatsen, een belangrijke economische pijler. WWWWWW ti 1000 900 2406161RV BRON CBS, LEI WAGENINGEN Uri Rosenthal voorzitter werkgroep Boatster, een soort Airbnb voor boten, doet het bijzonder goed. De onderneming biedt 10.000 boten in achttien landen aan voor verhuur aan particulieren. Boatster heeft inmiddels honder den klanten. Oprichter Nick Gele- vert (25) is een blij man. Gerben van 't Hof Amsterdam _>f Waarom is Boatster opge zet? Nick Gelevert, de oprichter van Boatster 2 Wat bied je aan? 3 Maar niet iedereen mag zomaar een boot besturen. 4 Hoe groot is de markt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19