wee eetten China woedend na verhoging importtarieven staal in VS 18 ECONOM VARKENSHOUDERS ACTIEPLAN Varkensvlees uit ons land moet over de grens net zo beroemd worden als onze zuivel. In zoveel mogelijk goedkoop vlees produceren zien varkensboeren geen toekomst meer. UI In de schijnwerper Het rumoer barstte dinsdag los nadat Tesla een bod van 2,5 miljard dollar op SolarCity neerlegde. Dat schoot aandeelhouders in het verkeerde keelgat, want de zonne-energiespecialist presteert al tijden beroerd. Elk kwartaal is er dik verlies en op de balans prijkt 3 miljard dollar schuld. De irritatie is des te groter nu Elon Musk meer dan een dikke vinger in de pap heeft bij SolarCity. Hij houdt een vijfde van de aandelen, is baas van de raad van commis sarissen en zijn neef Lyndon Rive is er ceo. Nepotisme en vriendjespoli tiek: via elektri sche autobouwer Tesla komt Musk het noodlijdende SolarCity te hulp, menen de aandeelhouders. Op hun kosten. Musk is zich van geen kwaad bewust. Hij wil bezwaren van dubbele petten ondervangen door zich als aan deelhouder van zowel Tesla en SolarCity zelf van stemming te onthouden. Beleggers zijn niet overtuigd. Het aandeel Tesla kelderde 10 pro cent, waarmee de fabrikant in één klap 2,8 mil jard dollar aan Oman van so- beurswaarde lar Citv kwijt is. Alle kri tiek ten spijt ver wachten experts dat Musk de koop er tóch doorheen krijgt. Met SolarCity completeert de Zuid-Afrikaan zijn 'heilige drie-eenheid', schrijft Bloomberg. Tesla's elektrische auto's worden opgeladen met de Powerwall, waarvan de stroom komt uit zon nepanelen van SolarCity. Probleem is dat het jaren kan duren voordat dit bedrijfsmodel echt profijtelijk is. Zeker nu Tesla even snel kapitaal verslindt als een raket van Musks Space X brandstof slurpt. Diens imperium kan als een kaartenhuis in elkaar donderen. Flitsen Möller- Maersk TNT Express BAM Arcelor Mittal Nederlandse boeren gaan het 'Holland Varken' aan de man proberen te breng en als 'superieur vlees'. Ze zien in dat ze de concur rentiestrijd met varkensvlees uit het buitenland met lagere kosten niet gaan winnen. Dus moeten ze zich gaan on derscheiden met duurzamer vlees dat beter smaakt en diervriendelijker is ge produceerd. Dat staat in een actieplan dat varkenshouders, de Rabobank en het ministerie van Economische Zaken gisteren hebben gepresenteerd om de sector weer gezond te maken. Van slachterij tot supermarkt ver dient iedereen aan varkensvlees, behal ve de varkenshouder zelf. Door het gro te aanbod van varkensvlees, de Russi sche boycot en de lage prijzen in Euro pa hebben veel boeren afgelopen jaren minder inkomsten gehad dan kosten. Volgens de sector staat driekwart van de varkenbedrijven het water inmid dels aan de lippen. „Structurele veranderingen zijn drin gend nodig om de sector, die een be langrijker pijler is van de Nederlandse economie, toekomst te bieden", ver klaart voorzitter Uri Rosenthal van de werkgroep die het plan heeft gemaakt. „De varkenshouderij gaat het anders doen. Boeren gaan vraaggericht produ- ceren voor de Nederlandse en buiten landse markt. Het Holland Varken wordt een nieuw label om een stap voor te blijven op de concurrentie." Daartoe moeten toch ook de kosten omlaag. Bijvoorbeeld om van mest af te komen - nu een grote kostenpost voor Nederlandse boeren. Daar gaan ze daar om zelf de regie over nemen: ze richten samen zes of zeven regionale mestver- werkingsbedrijven op. Ook voor de af zet van hun vlees gaan varkenshouders samenwerken. Met elkaar en met de an dere schakels in de keten, zoals de slach terij. Die bepaalt nu nog eenzijdig de ki loprijs. „Varkenshouders zijn individua listen pur sang. Maar wij hebben ons ge realiseerd dat samen optrekken onze slagkracht vergroot", zegt voorzitter In- grid Jansen van de Producenten Organi satie Varkenshouderij (POV). Staatssecretaris Van Dam van Econo mische Zaken steunt de plannen. Die vergroten volgens hem het maatschap pelijke draagvlak van de varkenssector, omdat ze zouden leiden tot minder be drijven (zie kader). Natuur&Milieu denkt daar anders over. Minder varkens zijn de enige ma nier om de problemen in de sector op te lossen, zegt Sijas Akkerman, hoofd Voedsel bij die organisatie. „In plaats van te erkennen dat er te veel varkens zijn in Nederland, wil de POV koste wat het kost het hoge aantal varkens in stand houden." De plannen van de com- PEKING China en de Verenigde Staten ruziën verder over de im port van staal. Brussel dreigt nu ook betrokken te raken en over weegt handelssancties tegen Chi na. De Verenigde Staten hebben de ze week de importtarieven op Chi nees staal met 500 procent ver hoogd. Amerika hoopt op deze ma nier de Chinese staalfabrieken te dwarsbomen, die hun overtollige staal op de Amerikaanse markt dumpen. China is des duivels en dreigt met een handelsoorlog. Chi nese staalfabrikanten hebben in ei gen land te maken met een inzak kende vraag en zijn nu begonnen met het op grote schaal exporte ren van spotgoedkoop staal. Het geruzie tussen de twee grootmachten speelt overigens al langer. Een aantal Amerikaanse staalfabrikanten, waaronder een Staalfabrikanten in China zijn begonnen met het op grote schaal exporteren van goedkoop staal dochter van het in Amsterdam ge noteerde ArcelorMittal, drong er in juli vorig jaar al bij de Ameri kaanse internationale handelscom missie ITC op aan om maatrege len te nemen tegen de Chinese ri valen. De EU raakt mogelijk ook be trokken bij de zaak. Brussel heeft al laten weten nieuwe handels sancties tegen China te overwe gen. De Europese Commissie wil ook dat de overcapaciteit op de mondiale staalmarkt snel wordt ingedamd. Peking wil de produc tie tot 2020 met 150 miljoen ton te rugdringen, maar die doelstelling vindt Brussel te laag. Overspeelt Tesla-baas en rakettenbouwer Elon Musk zowaar een keer zijn hand? Het lijkt er op, want voor het eerst in tijden vangt de visionaire ondernemer snoeihar de kritiek. David Bremmer Het Britse pond sterling bereikte giste ren de hoogste koers van het jaar. Op de dag waarop de Britten konden stemmen over een mogelijke Brexit, was een pond maar liefst 1,3047 dollar waard. Amsterdam heeft als eerste gemeente besloten het minimumjeugdloon af te schaf fen. De raad stemde in met een voorstel van PvdA, GroenLinks, SP en Partij van de Oude ren. Bedrijven die een opdracht willen krij gen van de gemeente, mogen werknemers van 18 tot en met 23 jaar niet meer volgens het minimumjeugdloon uitbetalen. Geboren op 28 juni 1971 in Zuid-Afrika Verhuisde als 17-jarige naar Cana da, om dienstplicht te ontlopen Ceovan Tesla Mo tors en Spa ce X, chair man van So lar City O vrijdag 24 juni 2016 Het Deense scheepvaart bedrijf stelde Soren Skou voor als nieuwe top man. Het voormalige zusterbedrijf van PostNL liftte mee op de hoge re rating van de laatste. De grootste stij- ger in de Mid- Kap. De bouwer heeft grote be langen in Groot-Brittannië. De staalgigant profiteert van de Amerikaanse im portheffing op Chinees staal. O o o Holland Varken moet superieur merk worden Annemieke van Dongen Den Haag „De POV is pas net opgericht, maar nu al is 80 procent van de varkenshouders aan gesloten", zegt var kensvrouw Jansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18