Bevlogen onruststoker zet Spanje op scherp Beo Willem Tommy 17 Exclusieve aanbieding voor u als lezer! asgeleden schreef ik hier over mijn be zwaren tegen de Vlaams-Libanese ac tivist Dyab Abou Jah- jah. Met zoveel woorden noem de ik hem een zoek-vervang anti semiet, iemand die 'zionist' zegt als hij 'Jood' bedoelt, omdat anti zionisme wordt getolereerd en antisemitisme niet. Veel van zijn provocaties komen tot ons via so ciale media. Sommige mensen vinden dat je iemand niet mag beoordelen op wat hij schrijft op Twitter en Facebook, maar voor mij behoren zulke uitingen tot het geopenbaarde denken. Ook de wetgever houdt mensen ver antwoordelijk voor wat zij op so ciale media schrijven. Hij heeft vurige vrienden. Dit waren nu plots mijn tegenstan ders. We hadden zelfs een paar gemeenschappelijke intellectue le vrienden. Ook dit waren nu te genstanders. Hun redenering was eenvoudig te volgen: wie niet met Abou Jahjah is, is tegen de emancipatie van het Ara- bisch-islamitische volksdeel, waartoe ook andere minderhe den zich rekenen. Mij leek dat een vorm van betrekkingswaan - de medestanders van Abou Jah jah betrekken elke vorm van kri tiek op hem direct op zichzelf. Zij zijn allen Abou Jahjah, met andere woorden. Zulk sektarisch denken is weinig bevorderlijk Abu Jahjah heeft vurige vrienden, dit waren plots mijn tegenstanders voor het goede begrip van de zaak. Het argument telt niet meer, de loyaliteit tegenover de groep is dominant. Dat ik een ge- legenheids-Charlie Hebdo werd genoemd, iemand die de vrij heid van meningsuiting alleen voor zijn eigen groep reserveert, was amusant; dat het Neder lands Palestina Komitee bij her haling twitterde dat ik de waar heid over 'apartheidsstaat Israël' niet aankon, was een conclusie die niet door feiten werd gedekt. Zo kwam ik in de hoek van Theodor Holman, Leon de Win ter en Ebru Umar terecht, luid ruchtige, vaak wrokkige com mentatoren met een rechts-con- servatief profiel. Ik, die begon met bezwaren tegen de opvattin gen van één man, bleek nu ge kant tegen de verheffing van nieuwkomers in het algemeen en moslims en Arabieren in het- bijzonder. Wat ik van Zwarte Piet vind, hoor ik nog. Mij kwam het voor als een confrontatie met gesloten geesten. In een open geest past zowel kritiek op de provocaties van Abou Jahjah als op de Israëlische bezettingspolitiek. Daarin past zowel kritiek op de dubbelzinni ge houding van Abou Jahjah ten aanzien van geweld, als begrip voor Palestijnse aanslagen (zon der die overigens goed te keu ren). Ik hoopte duidelijk te ma ken dat je zowel Jahjahs' recht kunt verdedigen om te schrijven wat hij wil, als kunt vinden dat dat niet bij De Bezige Bij uitgege ven moet worden. In zijn co lumn in de Volkskrant van dins dag stelt Arnon Grunberg voor om de presentatie van Abou Jah jahs' pamflet in zijn moeders huis te organiseren. Voor een dis cussie nodigt hij Jahjah, Dries van Agt, Jessica Durlacher, mij en de Israëlische schrijver Nir Ba- ram uit. Entreekaartjes worden verkocht via eBay en de op brengst gaat naar Combattants for Peace. De meeste politici zouden er dol blij mee zijn geweest. Het was mei 2014, vier maanden eerder was de protestpartij Podemos (We kunnen) opgericht door een groep linkse intellectuelen en jon geren uit de Spaanse Occupy-be- weging. Bij de Europese verkiezin gen behaalden de nieuwkomers 1,2 miljoen stemmen, bijna acht procent van het totaal. De 37-jari- ge leider Pablo Iglesias was niet te vreden. Hij wilde meer, veel meer. Hij beschouwde het als opmaat naar een aardbeving in het Spaan se politieke systeem. Naar het pre mierschap. Het leek grootheidswaanzin van een dertiger, universitair docent aan de faculteit Politieke en Socia le Wetenschappen in Madrid. Een tje die in die snelle opmars enkele kompanen van het eerste uur zag afhaken, omdat ze het niet met zijn methodes eens waren. Zijn antwoord: „De hemel bestorm je niet met consensus, maar met een overval." Die hemel is het Spaanse parlement. Of hoger: de minister raad, dat premierschap. Zondag moeten de Spanjaarden opnieuw naar de stembus. Na de vorige ver kiezingen, eind december, bleek niemand in staat een regering te vormen. Podemos boycotte het ak koord tussen de traditionele socia listen (PSOE) en een andere nieuwkomer, óók geboren uit on vrede met de klassieke partijen, het centrumrechtse Ciudadanos (Burgers). Ver verwijderd van de absolute meerderheid hadden zij de steun van Podemos nodig, maar Iglesias had een andere stra tegie. Hij hoopte tijdens de impasse groter te worden dan de PSOE om dan na zondag zelf te proberen een grote progressieve regering te vormen, met hemzelf aan het hoofd. Daarvoor ging hij een ver- Pablo Iglesias kan nu al rekenen op bijna een kwart van alle stemmen. band aan met de communisten, sa men heten ze nu Podemos Uni- dos. De laatste peilingen wijzen op een spannende strijd aan de lin kerkant, met zowel de PSOE als Podemos Unidos rond de 85 ze tels; samen bijna goed voor de ab solute meerderheid van 176. De huidige regeringspartij, de PP, zal weer het meeste aantal stemmen en zetels (120) krijgen, maar demissionair premier Rajoy krijgt van geen van de andere poli tieke leiders steun voor een nieu we termijn. De aanhang van de conservatieve PP is op zijn beurt doodsbang voor de opkomst van Podemos. Iglesias geniet van de strijd. Zo wel als student als als jonge do cent aan de universiteit was hij een 'onruststoker'. Tijdens zijn eerste les als docent ging hij op een stoel staan en sprak hij de eer ste woorden van Robin Williams uit de beroemde scène van Dead Poets Society„Oh captain, my cap tain," uit een gedicht van Walt Whitman over Abraham Lincoln. „Maak jullie levens uitzonderlijk", besluit Williams zijn monoloog. Dat is precies wat Iglesias pro beert te doen. Hij kan nu rekenen op bijna een kwart van alle stem men. Zijn partij- of geloofsgeno- tes zijn al een jaar succesvol burge meester van Madrid en Barcelona. 'Si se puede' is daarom altijd de leus geweest, geïnspireerd op het 'Yes we can' van Obama. En Pode mos. We kunnen. Een sympathiek plan. Ik kom graag, op voorwaarde dat de cate ring goed verzorgd is. Als de discussie te hoog op loopt, zal ik Zhuang Zi citeren: 'Grote kennis is ruim en breed, Kleine kennis is eng en bekrom pen. Grote woorden zijn rustig en vredig, Kleine woorden zijn druk en schreeuwerig.' Dit zal ons kalmeren. ECHT LEDER Meer kleuren online vrijdag 24 juni 2016 ynenved P Wie over Abou Jahjah schrijft, begeeft zich in een mijnenveld. Een jonge man met een paarden staart, vroeger overtuigd com munist, de schrik van de finan ciële wereld, als nieuwe premier van Spanje? Zondag zijn de ver kiezingen. Edwin Winkels Barcelona Meerdere modellen online STINGLER NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17