15 II Posttraumatische stressstoornis legt druk op gezinsleden Veteranendag Partner van veteraan met PTSS ontwikkelt zelf vaak psychische klachten. Betere ondersteuning is hard nodig, vertelt Miranda Mertens (37), vrouw van een Bosnië-veteraan duele begeleiding", zegt voorzitter Marianne Noot. „Dat ontbreekt bij veel instellingen.Partners raken zichzelf kwijt in de relatie en offe ren zichzelf op. Ze staan vaak in dienst van de PTSS. Daardoor heb ben ze zelfhulp nodig. Een stabiel thuisfront vergroot de herstelkans van een veteraan." Miranda Mertens kan zich voor stellen dat veel relaties van vetera nen door de stress stranden. Des ondanks is ze zelf al zestien jaar sa men met Stefan. „Als je man PTSS heeft, krijg je een heel andere per soon terug. Het is belangrijk om te blijven communiceren en inves teren in de relatie", zegt ze. „Te gen andere partners zeg ik: ver geet jezelf niet. Zoek op tijd hulp, want het is heel zwaar. Mensen zeggen: je moet ook ontspannen. Dat werkt in de praktijk niet. Je moet zorgen voor je gezin, alles in je eentje draaiende houden. Ik kom niet aan mezelf toe." THUISFRONT voor hem te zorgen. De druk op het gezin is gigantisch. Voor het fout ging met Stefan, snauwde hij en voelde zich niet begrepen. De afstand tussen hem en zijn zoon werd groter. „Ik heb geprobeerd onze zoon weinig mee te laten krijgen van die cruciale momen ten. Dat is lastig, want kinderen voelen dat aan. We hebben thuis een plekje ingericht met Stefans baret en medailles. We zeggen: pa pa is in de oorlog geweest. Hij denkt daar vaak aan terug en daar wordt hij verdrietig van." Uitein delijk kwam Stefan terecht in de militaire geestelijke gezondheids zorg (MGGZ). „Mijn man wilde iets met zijn woede doen. Hij volg de een zelfbeheersingscursus en slikt medicijnen. Dat heeft hem goed gedaan. Nu zijn vader en zoon naar elkaar toe gegroeid." De impact van de PTSS blijft merkbaar. Vooral in de feest maand december, met vuurwer- Als je man PTSS heeft, krijg je een ander persoon terug. Je moet investeren in de relatie kof een onverwachte klap. In druk ke situaties proberen ze uitwegen te vinden voor hem. Miranda was zo gefocust op het voorkomen van negatieve prikkels bij Stefan, dat die prikkels ook bij haar stressreac ties oproepen. Ze ontwikkelde 'se cundaire PTSS.' „Zodra het beter ging met Stefan, ging het met mij slechter. Mijn concentratie werd minder en ik was heel moe. Ik kwam toen pas toe aan verwer king. Afgelopen april kwam het er allemaal uit. Nu zit ik in de ziekte wet en wacht ik op een behande ling van de psycholoog." Miranda was blij met alle hulp van familie, vrienden en lotgeno ten. Maar als partner van een vete raan voelde ze weinig steun van de hulpverlening. MGGZ richtte zich vooral op het herstel van Ste fan. „Ze vroegen wel hoe het met me ging, maar als je echt hulp no dig hebt, word je als partner door verwezen naar de reguliere hulp verlening. De eerste periode nadat iemand is ingestort, is heel heftig. Ik heb dat nu ergens in mijn hoofd opgeslagen, maar ik kom er nog niet bij. Het is te pijnlijk. Als dat in een vroeg stadium opge pakt kan worden, zou dat veel leed schelen." Daar is volgens de Stichting Me for You, die tientallen partners van veteranen bijstaat, een wereld te winnen. De hulpverleners be zoeken gezinnen thuis en verwij zen door naar psychologen. „Part ners hebben behoefte aan indivi- De zilveren me daille voor '24 jaar eerlijke en trouwe dienst', die Bosniëvete- raan Stefan Mertens (43) gisteren opgespeld kreeg, geeft een dubbel gevoel. Hij is trots dat hij als vredesmilitair mocht die nen, maar tegelijk doet het pijn omdat de onderscheiding het eind van zijn dienstverband markeert. „Hij weet dat hij niet bij defensie kan blijven", vertelt zijn vrouw Miranda (37). „Dit is de afsluiting van een tijdperk." Nieuwe missies zitten er voor Stefan niet in vanwege een post traumatische stresstoornis (PTSS). Sinds de diagnose in 2014 staat het gezinsleven - ze hebben sa men een zoon van 8 - op zijn kop. Drie keer is Stefan als wapenher steller op missie geweest in Bosnië (1992,2000 en 2003). De eerste uitzending heeft de kiem gelegd voor zijn PTSS. „Stefan heeft heftige dingen meegemaakt, maar hij wil er nooit over vertel len. Dat is zijn manier van verwer ken, dat respecteer ik." Een opeenstapeling van traumati sche ervaringen na zijn missies hebben geleid tot PTSS. In 2011 raakten zijn collega's in Neder land betrokken bij een zwaar vrachtwagenongeluk. Stefan ver leende eerste hulp,er waren zes tien gewornden en een van zijn leerlingen overleed. In 2014 was hij namens de response eenheid CBRN betrokken bij het identifica tieproces van MHi7-slachtoffers in Hilversum. Dat jaar stortte Stefan mentaal in. „Vlak daarvoor was hij geprikkeld en snel geïrriteerd. Hij ging extreem veel sporten en werken. Dat was vluchtgedrag om niet te hoeven nadenken. Op het moment van instorten, kreeg ik geen contact meer met hem. Hij was in zichzelf gekeerd. Dat was pijnlijk." De oorlog in het hoofd van Ste fan wordt indirect het gezin in ge trokken. Miranda nam verlof om vrijdag 24 juni 2016 'Zodra het beter ging met Stefan, stortte ik zelf in' DEN HAAG/OEGSTGEEST Nederland zet morgen op Vete ranendag 117.000 veteranen in het zonnetje. Maar het thuis front verdient minstens zoveel aandacht. Eerder onderzoek van VUmc (2000) wees uit dat gezinsleden de agressie, som berheid en depressie van vete ranen met PTSS als een grote emotionele belasting ervaren. Door het intensief optrekken met de veteraan raken ze zelf indirect getraumatiseerd. Vete ranen vinden dat hun partner te weinig bij hun behandeling wordt betrokken. Dat gebeurt bij slechts 1 op 5 veteranen, blijkt uit onderzoek van het Ve- teraneninstituut en Trimbos (2015). De onderzoekers vin den dat er meer aandacht moet zijn voor het thuisfront. Het Veteranenloket kan hen in formatie en ondersteuning bie den, of doorverwijzen naar het Landelijk Zorgsysteem Vetera nen (LZV). Daar kan het hele gezin betrokken worden bij de behandeling van de veteraan. Centrum'45, waar veteranen behandeld worden die al lan ger ernstige psychische klach ten hebben, biedt ook partners en kinderen therapie aan. „Partners hebben de neiging om zichzelf op de tweede plaats te zetten", zegt Patricia Dashorst, psychiater en ge- zins- en relatietherapeut. „Daardoor kunnen ze zelf psy chische klachten ontwikkelen." Naast partner-relatietherapie biedt Centrum'45 ook gezins therapie en multi-familythera- pie, waarbij meerdere gezin nen bij elkaar komen. FOTO KOEN VERHEIJDEN Miranda Mertens, partner veteraan Tonny van der Mee Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15