■"■Éi 12 NI BRITTEN VERLATEN EUROPA Wat nu? Voor het eerst in de geschiedenis wordt de Europese Unie kleiner. De achterblijvers sidderen. Domino-effect Regio s Aandelen Expats Er kunnen meer afhakers volgen mm Turbulente weken op de beurzen Papierwinkel voor k pensionado's Bij de uitslag was de krantenbezor ger al onderweg. Op deze pagina's de gevolgen van wel/geen Brexit. vrijdag 24 juni 2016 Dé grote nachtmerrie van Brussel: de Britten verlaten het zwalkende schip, en ook anderen vinden zo'n sprong in het diepe plots aantrekkelijk. Het do mino- effect: een golf van referenda en nog meer vertrekkende lid staten, en daarmee de desinte gratie van Europa. In Neder land en Denemarken wordt al geflirt met Nexit en Dexit. Schrijven de beurzen weer een zwart jaartal in hun annalen? In geval van een Brexit dalen de aandelen op de Londen- se beurs vanochtend zo hard dat de handel wordt stilgelegd, is de verwach- tig. Het Britse pond duikelt omlaag. Ook op de Europese beurzen is de schok golf voelbaar. De Britse economie duikt in een recessie. Tijdelijk, zeggen optimis ten. De meeste banken zeiden vooraf dat er scenario's lagen om beurspaniek te beteugelen. We gaan zien wat die plannen waard zijn. Meesterspeculant George Soros hoopt net als in 1992 een paar miljard te verdienen aan het speculeren op een zwak pond ster ling. Dat het turbulen te weken worden voor de aandeelhou ders staat wel vast. Er is tot nu toe nauwelijks bij stilge staan, maar de Brexit betekent veel ge doe voor de ruim 1,2 miljoen Britse ex- pats en gepensioneerden op het conti nent. Vooral pensionado's in Spanje. Blij ven zij welkom? Zijn hun ziektekosten nog gedekt? Door welke papierwinkel moeten ze heen om hun plekje onder de zon veilig te stellen? Het VK is nooit for meel toegetreden tot de Schengen-fa- milie (open binnengrenzen), maar een vertrek uit de Unie maakt grenspassa ge, en zeker vestiging op het continent, er zeker niet makkelijker op. Van be lang is welke arrangementen in de plaats komen van het EU-lid- maatschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12