1 9 Oceaanopruimer Boyan Slat is hot. Cameraploegen en journalisten uit heel de wereld togen gisteren naar Scheveningen om de 21-jarige uitvinder zijn nieuwste prototype van een plastic-opvisser te zien onthullen. o werkt de plastic barriere drijft met':%:c.^ f f ik weieens met mijn ogen knip- per hoe mijn le- ven loopt? Nou nu, ik kan moei lijk niet knipperen." Boyan Slat blijft uiterst nuchter onder de massale aandacht voor zijn per soon en zijn organisatie The Ocean Cleanup. Gisteren onthulde de 21-jarige Delftenaar een 100 meter lang gor dijn van luchtkussens, dat van daag door baggeraar Boskalis kilo meters uit de Nederlandse kust wordt gevaren. Overleeft de instal latie een jaar lang de woelige ba ren, dan is weer een stap naar zijn ultieme doel gezet: een 100 kilo meter lange V-vormige arm in de Grote Oceaan, die de miljoenen tonnen plastic die jaarlijks door mensen worden gedumpt gaat op vissen. „In 2020 moet het zover zijn." Sprookje De visioenen van Slat spreken al om tot de verbeelding. Tientallen media (waaronder de Duitse ZDF, tv-zenders uit Groot-Brittannië en de VS, National Geographic en de Engelse kwaliteitskrant The Guardian) zijn naar Scheveningen uitgerukt en staan te dringen om hem voor de microfoon te krijgen. Zijn verhaal lijkt dan ook een sprookje. Haalde Slat in 2008 nog de krant met een Guinness Book- recordpoging om 250 waterflesra ketten te lanceren, inmiddels is die spielerei voorbij. Als hij op 16-jarige leeftijd gaat duiken in Griekenland, ziet Slat hoeveel plas tic er in de Middellandse Zee rond dobbert. „Kijk eens hoeveel kwal len er hier zijn, zei een vriend. Dat waren alleen geen kwallen, maar plastic zakken." Slat schrijft een profielwerkstuk over de 'plastic soup', dat een excel lente beoordeling krijgt. Op de TU Delft krijgen zijn plannen voor een plastic-opruimer vaart als hij in 2012 een online speech voor TED Talks mag houden. De Engel stalige video is inmiddels bijna 2,5 miljoen keer bekeken. De student lucht- en ruimte vaarttechniek ontvangt duizen den mailtjes en interviewverzoe- ken uit heel de wereld. Slat stopt zijn studie en richt The Ocean Cleanup op. Via crowdfunding probeert hij de benodigde miljoe nen voor zijn droom op te halen. Dat blijkt geen sinecure. „Ieder een vond mijn idee geweldig, maar geld kwam maar mondjes maat binnen." Slat klopt aan bij onder anderen staatssecretaris Dijksma (Milieu). „Het lukt niet geld te krijgen, zei Boyan tegen me", vertelt de be windsvrouw. Ze besluit de helpen de hand toe te steken. „Het is een geweldig idee voor een belangrijk probleem. Soms moet je zo'n plan over een drempel helpen." Dankzij de overheidshulp en die van andere geldschieters is The Ocean Cleanup nu een non-profit club met vijftig mede werkers. Allemaal met als doel Slats dromen te verwezenlijken. Het nieuwe prototype is de vol gende stap. Toch zal het niet eenvoudig wor den om de wereldzeeën van de drijvende vuilnisbelt te ontdoen, beseft hij. „De uiteindelijke instal latie kost honderden miljoenen euro's. Dat geld is er nog niet." Hoewel duur is Slats methode véél goedkoper dan een vloot van schepen het plastic te laten opve gen. Die conventionele methode kost miljarden en vergt naar schat tingen duizenden jaren. „Het mooie aan mijn plan is dat we de oceaan het werk laten doen. Door de zeestromen verzamelt het vuil zich midden in de Pacific en kun nen we het onderscheppen. In tien jaar kunnen we de helft van het drijvende plastic verwijde ren." Hij mikt op bedrijven, landen en welgestelden om het geld te verzamelen. „Zo heeft Silicon Val- ley-miljardair Peter Thiel net een ton gedoneerd. Dat is heel mooi." Wereldberoemd Duidelijk is dat de jonge Delfte naar zijn pr meer dan op orde heeft. Ieder medium wordt vrien delijk te woord gestaan. Sponso ren Dijksma en Boskalis worden tijdens de presentatie meermaals bedankt. Dat Slat humor heeft en meer dan uitstekend Engels spreekt, zijn andere voordelen. Inmiddels wordt Slat wereld wijd geroemd. Forbes zette hem in zijn lijst met veelbelovende lei ders, uitvinders en denkers. Van de Noorse koning Harald V kreeg hij een award, terwijl de VN hem als jongste ooit de prestigieuze mi lieuonderscheiding 'Champions of the Earth' toekende. De komende jaren zal blijken of Slats plan een luchtkasteel is. Aan hem zal het niet liggen. Hij werkt stug door, een sociaal leven heeft hij nauwelijks. „Dit werk is een obsessie voor me geworden. Maar dat bedoel ik niet negatief', zei hij eerder tegen NRC. Het managen van zijn tientallen werknemers vindt hij nog het minst prettige deel van zijn werk. „Ik zie mezelf toch vooral als uit vinder", vertelt hij in Schevenin gen. „De hele dag bezig zijn met het verzinnen van oplossingen vind ik het allermooiste dat er is." donderdag 23 juni 2016 Geobsedeerd door het schoonmaken van de zee DOORSNEDE Doel: Verzameld plastic 100 km goed te verwijderen Plastic Barrière PlaStIC - ..-; gwf de stroming .mee; in dè;£ - punt van de barrière. David Bremmer Scheveningen /•n> A Boyan Slat en staatssecretaris Sharon Dijksma van Milieu met het Noordzee-prototype van The Ocean Cleanup (ook foto boven), fotos remko de waal/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9