Bachelor college of bèta college? 'Jeugd minder lang in de zware zorg' Jongeren opgepakt 2 ZEELAND 200 BANEN OP DE SCHOP Varen Enkele honderden medewerkers van energiebedrijf Delta gaan een onzekere tijd tegemoet. Wie blijft? Wie vertrekt? Wie krijgt ander werk? Binnen Delta zijn vacatures, maar ik ben gek als ik niet ook buiten Delta zoek Het is maar helemaal de vraag: mag ik mee als mijn onderdeel verkocht wordt? Commentaar Tot een paar dagen geleden droomde Zeeland van een tweede university college. Het zou bèta bachelors afleveren. Het colle ge zou goed aansluiten bij het Zeeuwse bedrijfsleven. Dit is een van de pijlers van het advies van de commissie Balkenende voor de regionale ontwikkeling. Toen kwam de wake-upcall. De Zeeuwse bestuurders bleken te optimistisch. De Technische Univer siteit Eindhoven, de beoogde moederorganisatie, liet koeltjes weten dat Zeeland er veel te makkelijk over denkt. 'Overvallen door en thousiasme' heette het. Dat is diplomatieke taal voor 'naïef. Met een reeks zware voorwaarden, van veel geld tot het doorstaan van een doelmatigheidstoets, bracht de TUE de provincie terug in de werkelijkheid. Gisteren ging Eindhoven een stapje verder. Als Zeeland graag aan sluiting wil, waarom dan niet via de HZ in Vlissingen? Zeeuwse stu denten kunnen dan gemakkelijk doorstromen naar een masteroplei- ding in Eindhoven. Dat lijkt logisch. De op techniek gerichte oplei dingen passen goed bij het onderwijspakket van de HZ. En voor in novatieve contacten met het bedrijfsleven is er alle ruimte. Daar voor is geen apart Middelburgs bèta college nodig. Dus het voorstel van de TUE lijkt zo gek nog niet. Toch moet Zeeland ook de mogelijkheden van een tweede univer sity college tot aan het gaatje onderzoeken. Het University College Roosevelt zorgt jaar op jaar voor een unieke onderwijscultuur met de bijbehorende goede prestaties en voor veel leven in Middelburg. Dat Eindhoven weinig oog heeft voor dit effect, hoeft Zeeland niet uit het lood te slaan. Het UCR kwam er ook niet zonder slag of stoot. Inmiddels is het een vaste waarde. Zeeland moet kansen van tweede university college tot aan het gaatje onderzoeken De nieuwe aanpak is er groten deels op gericht om kinderen min der lang in de zware zorg te hou den of ze daar zelfs helemaal niet naar te hoeven doorverwijzen. „Want het is voor hen niet goed om daar onnodig te zitten", zegt Mark Draaijer van de gemeente. Voor de middel-zware gevallen is het '5 gesprekken-model' be dacht. Een gespecialiseerd maat schappelijk werker, die door de ge meente wordt ingehuurd bij jeugd zorgorganisatie Spring, probeert tijdens die gesprekken tot een op lossing te komen, waardoor een doorverwijzing naar de jeugdhulp wellicht kan worden voorkomen. Bij kinderen die toch in het zwa re traject terecht komen, wordt in de toekomst sneller bekeken of er kan worden overgestapt naar een lichtere vorm. Daarvoor moet de gemeente het vertrouwen winnen van de aanbieders van jeugdhulp. „Wat je nu soms ziet is dat ze kin deren niet los durven te laten, ter wijl ze daar wel aan toe zijn", zegt Draaijer. „Wij willen dat wat ge makkelijker maken door ervoor te zorgen dat ze hier in Tholen goed worden opgevangen door bijvoor beeld een maatschappelijk werker of een jeugdverpleegkundige." Mede met het oog op deze ont wikkeling wordt het aantal uren van de gemeentelijke GZ-psycho- loog flink uitgebreid. In plaats van vier uur is zij vanaf volgende maand twaalf uur per week actief. Almanak Ze dromen er al jaren van: een reis met de Transsiberië Ex press. Zij ging met pensioen en hij doet het nu ook rustiger aan. Het is er nog niet van geko men. Reden voor de kinderen om met hun veertigjarig huwe lijksfeest de reis weer eens aan te stippen. In de vorm van een sketch. Daarin misten ze de trein. „We gaan maar varen", zei pa daarop. „Dan hoeven we maar een keer op te stappen." Alsof hij voorspellende gaves heeft: pa en ma mogen varen. In een luchtballon. Cross Hulst live op Vlaamse tv Huizen cliënten Emergis klaar Avond Rondom Kamperland RENESSE Maceo Parker komt naar Zeeland Twaalf uur. Bij het hoofdkan toor van Delta aan de Poelen- daelesingel in Middelburg verla ten de eerste medewerkers het pand om aan de lunchpauze te beginnen. Maar anders dan an ders, blijven nu groepjes van twee, drie mensen hangen om te praten. Over de toekomst. Over hun toekomst. „Jij ook?", vraagt iemand aan een man die de trappen afkomt. Baan blijft, werk verandert niet. Dat is nog het mooiste sce nario. Maar veel werknemers krijgen een heel andere bood schap. De man die op gedempte toon van gedachten wisselt met twee collega's, wil wel pra ten. Maar dan zonder naam. Ei genlijk is maar één ding zeker: voor hem gaan dingen verande ren, maar hoe het er allemaal precies uit gaat zien, is pas be gin 2017 duidelijk. „Het kan Hij is nog jong. En met zijn spe cifieke kennis, kan hij elders in Zeeland waarschijnlijk ook wel werk krijgen, geeft hij aan. „Ik zou wel gek zijn als ik niet ook buiten Delta zou gaan kijken." Voor de 49-jarige vrouw die even boodschappen is gaan doen zijn dat mijn baan verdwijnt, maar dat betekent niet per se dat ik op straat kom te slaan. Ik heb een lijst met vacatures bin nen Delta meegekregen." KORTGENE De politie in Zeeland heeft deze maand zeven minderjarige verdach ten aangehouden op verden king van een reeks diefstal len en vandalisme. De leden van de jeugdbende zijn twaalf tot zeventien jaar oud. Enkele van hen werden begin deze maand opgepakt nadat ze een auto hadden ge stolen op een camping in Kortgene. Ze werden vervol gens in verband gebracht met inbraken in caravans op dezelfde camping. Na verder onderzoek pakte de politie nog vier minderjarige ver dachten op. in de stad, ligt het anders. „Wie wil mij nog, op mijn leeftijd? Ja... administratief medewerkers, daar is nog wel vraag naar. Maar er zijn er zovéél die zo'n baantje zoeken." Voorlopig is niets meer zeker. Haar baan verdwijnt, maar er zijn circa honderd vacatures binnen Delta die nieuw arbeidsperspec- tief bieden. Iedereen krijgt een lijst in handen gedrukt als het per soonlijke gesprek of de meeting achter de rug is. Andere mogelijk heid: baan blijft, maar de functie verandert zo sterk dat opnieuw solliciteren nodig is. Ook moge lijk: functie blijft bestaan, maar de manier van werken verandert enigszins. Elke dag zijn er nieuwe gesprek ken met afzonderlijke werkne mers en meetings met hele afde lingen waar dingen veranderen. El ke dag zijn er méér mensen die weten dat alles nu anders wordt, al is volstrekt niet duidelijk hóe. De perfecte gazonmaaier Scherpe aanbiedingen! Een nieuw plafond in één dag! donderdag 23 juni 2016 ii Tholen gooit de jeugdzorg vanaf volgende maand deels over een andere boeg. „We willen de zorg verbeteren en op de lange ter mijn ook geld besparen", stelt wethouder Jan Harmsen. Rob Paardekam Tholen HULST De internationale veldrit in Hulst is live te zien op de Vlaamse televisie. Dat zei wethouder van sport Jean-Paul Hageman dins dagavond tijdens de jaarver gadering van de Wijkraad Hulst Binnenstad. „Een mooie exposure voor Hulst, want er zullen 800.000 tot een miljoen kijkers zijn", al dus Hageman. De veldrit is op 12 februari volgend jaar. Hulst hoopt op achtduizend toeschouwers. GOES De bewoners van het appar tementencomplex aan de Heemskerkstraat in Goes hebben gisteren hun sleu tels ontvangen. Dit complex van woningcorporatie RWS bestaat uit twaalf apparte menten. De huizen worden bewoond door cliënten van Emergis. Deze mensen woonden eerder ook al zelf standig in Goes-west. Nu hebben ze allemaal hun ei gen voordeur en hoeven ze geen ruimtes meer te delen. KAMPERLAND In het Casembroothuis in Kamperland is maandag 4 juli om 19.30 uur een infor matieavond over het pro ject Rondom Kamperland en het plan 'Het lint ver bindt'. Gemeente Noord-Be veland, dorpsraad Kamper land en Ondernemersvereni ging Kamperland praten de aanwezigen bij over de stand van zaken, de uitge voerde onderzoeken en de keuzes voor de verdere uit voering van het project. Renesse in Concert start vandaag om 18.00 uur de voorverkoop voor het con cert van de Amerikaanse jaz zsaxofonist Maceo Parker. Maceo Parker (73) is het be kendst door zijn samenwer king met James Brown. In november komt hij naar Ren esse. Kaarten via www.re- nesseinconcert.nl. Een ding is Ondine van der Vleuten Middelburg —Werknemer van Delta —Werknemer van Delta talHusqvarna Uw dealer A.D. van Gilst I Nieuwe Rijksweg 2AI 4472 AB 's-Heer Hendrikskinderen (bij Goes) T: 0113-215351/223531 I www.vangilstbv.nl Ook op zaterdag geopend PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76